[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Akreditace inspekčních orgánů
Datum: 12.12.2009
Autor: Ing. Milan Svoboda - garant rozvoje akreditace ČIA pro oblast inspekčních orgánů
Recenzent: Ing. Jitka Uhrová marketing manažer ČIA
Již 18 let působí v České republice Český institut pro akreditaci - ČIA. Subjektům které posuzoval přineslo toto období možnost získat akreditaci jako potvrzení odborné způsobilosti jejich aktivit.

Co vlastně znamená slovo akreditace?
Pojem akreditace se v poslední době stále častěji objevuje a ne vždy je jasně definován jeho obsah. Jde o potvrzení nezávislosti, objektivity a následné posouzení odborné způsobilosti pro vykonávání definovaných činností, což současně znamená zvýšení důvěry v dodržování potřebné úrovně kvality poskytovaných služeb.
Tyto záruky neplatí jen na území jednoho státu, proces akreditace je zakotven v mezinárodních dohodách a má jednotný rámec umožňující vzájemné uznávání výsledků činnosti akreditovaných organizací. Tím se odbourávají překážky obchodního a hospodářského styku mezi státy a usnadňuje se vzájemná výměna zboží a poskytovaných služeb v rámci celého trhu.

Jaké jsou přínosy akreditace?

Dochází ke zvyšování kvality služeb, růstu dovedností personálu a zlepšování technického zabezpečení činnosti akreditovaných subjektů. Přináší ekonomický efekt, a to jak z pohledu akreditovaných subjektů a jejich zákazníků, tak i z pohledu ochrany veřejného zájmu. Zjednodušuje přístup na trhy. Zákazníci oceňují přínosy akreditace a rozlišují mezi dodávkami akreditovaných a neakreditovaných subjektů. Přináší zákazníkovi jistotu v deklarovanou kvalitu nabídky akreditovaných subjektů podporovanému pravidelným dozorem nad dodržováním akreditačních kritérií.

Akreditace inspekčních orgánů prováděná ČIA je vhodným doplňkem systémů řízení jakosti, bezpečnosti a kvality a může být i významnou konkurenční a existenční výhodou. V neposlední řadě může znamenat zvýšení prestiže jak v České republice, tak i v zahraničí. Nové evropské nařízení č.764/2008/ES stanovující legislativní rámec pro akreditaci v zemích EU zakotvuje akreditaci jako prioritní způsob posuzování odborné způsobilosti v regulované i neregulované sféře s tím, že akreditace je považována za službu ve veřejném zájmu.

Jaký význam má akreditace z mezinárodního hlediska?
Logo ČIA – národního akreditačního orgánu ČR – umístěné na Osvědčení o akreditaci, je v Čechách i ve světě zárukou stvrzující dodržení mezinárodních předpisů a norem v oblastech akreditace kde ČIA působí, tzn. v oblasti inspekčních orgánů, zkušebních a kalibračních laboratoří, zdravotnických laboratoří, certifikačních orgánů, organizátorů mezilaboratorního porovnávání apod..

V mezinárodním měřítku patří ČIA k respektovaným orgánům. Je členem mezinárodních organizací European co-operation for Accreditation, International Laboratory Accreditation Cooperation a International Accreditation Forum. V rámci těchto organizací je signatářem dohod o mezinárodním uznávání výsledků akreditace.

Jaká je současná situace v oblasti inspekčních orgánů?
V současnosti existuje v České republice v systému ČIA kolem 40 akreditovaných inspekčních orgánů, které poskytují své služby od inspekcí výtahů, tlakových zařízení, elektrických a strojních zařízení, svařování až po například zemědělské komodity.

Jsou v této oblasti nějaké novinky?<br> S ohledem na doporučení Evropské akreditace rozšířil ČIA rozsah svých služeb v oblasti akreditace inspekčních orgánů, a to o akreditaci jednočlenných a nepřímo i dvoučlenných inspekčních orgánů. Do této doby bylo možné akreditovat pouze takový inspekční orgán, který měl minimálně 3 pracovníky. Nový model počítá s tím, že inspekční orgán může být tvořen i menším počtem pracovníků, tedy jedním nebo dvěma. Více informací k akreditaci inspekčních orgánů je možno nalézt v MPA 80-01-09, který je k dispozici na www.cai.cz. Důvodem pro toto rozšíření je snaha ČIA o neustálé rozšiřování služeb pro technickou, odbornou a podnikatelskou veřejnost, a tím i o garance kvalitních výstupů těchto subjektů. To, jak doufáme, ocení především zákazníci, tedy my všichni - běžní občané.

Jaká je naše vize do budoucna?<br> Rádi bychom rozšířením akreditace v oblasti inspekčních orgánů zvýšili důvěru v kvalitu, kterou akreditační systém přináší, i do méně tradičních oblastí inspekce. Vždyť co je vlastně posláním všech prováděných inspekcí? Je to nestranné, pravdivé a odborné posuzování v zastoupení zákazníků, jehož cílem je poskytnout přesné informace a fakta o shodě s normami, technickými či právními předpisy nebo jinými specifikacemi.

Plánujete nějakou konkrétní akci pro zájemce o akreditaci?
V současné době připravujeme seminář "Akreditace – cesta k dalšímu rozvoji inspekčních orgánů", který se bude konat dne 4.2.2010 v zasedací místnosti ÚNMZ, Biskupský dvůr 5, Praha 1, na kterém se potenciální zájemci o akreditaci z oblasti inspekčních orgánů budou moci dozvědět všechny potřebné informace a na kterém zazní i konkrétní zkušenosti firem, které již akreditačním procesem úspěšně prošly. Věříme, že získané informace pomohou organizacím při rozhodování jakou cestu prověření svého systému zvolí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MPA – metodický pokyn k akreditaci (lze jej získat na internetových stránkách ČIA)
2 EN ISO/IEC 17020 – Posuzování shody - všeobecná kritéria pro činnost různých typů orgánů provádějících inspekci

Autoři: Ing. Milan Svoboda, garant rozvoje akreditace ČIA pro oblast inspekčních orgánů
Ing. Jitka Uhrová marketing manažer ČIA



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.