[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Konference: LEPŠÍ PŘÍSTUP K NORMALIZACI
Datum: 6.10.2009
Autor: Zpracovala: Alena Vlačihová
MSP tvoří 99% všech podniků v EU, 23 milionů MSP v Evropě zaměstnává 65 mil. zaměstnanců

František Holec (viceprezident HK ČR): Podnikatelskou veřejnost je o normách nutné informovat, posílit spolupráci společenstev se standardizačními úřady a finančně společenstva podporovat. Často je zapomínáno na podnikatele, kteří nemají žádné zaměstnance a jsou snadno "vykořisťováni" některými stavebními společnostmi. V ČR existuje 900000 OSVČ z celkového počtu 1,3mil. podnikatelů. Společenstva zejména potřebují finance na příručky správné praxe. Každý malý podnikatel by se měl malým příspěvkem účastnit na tvorbě norem. Profesní organizace by tedy měly pro podnikatele především OSVČ a MSP zajišťovat komplexní služby a proto musí však znát jeho potřeby a problémy.

Petr Votoupal (Stálé zastoupení ČR při EU): Standardizace umožňuje porozumění (společný jazyk pro všechny v oboru), celistvost (legislativa definuje základní požadavky a technické detaily se řeší v průběhu standardizačního procesu) a rozšíření výrobků. Většina MSP nemá dostatek zdrojů a expertíz, potýká se s jazykovou bariérou, nedostatkem času a náklady na normy mají dlouhodobou návratnost. Tím si lze vysvětlit nízkou míru zapojenosti MSP do procesu tvorby norem. Řešením je simplifikace, národní adaptace a dostupnost překladu, proporciální náklady a podpora účasti MSP ve standardizačním procesu.

Richard Collin (DG ENTR/EK): Evropská standardizace je nástrojem pro podporu veřejné politiky. V poslední době je uplatňován nový přístup v technické harmonizaci výrobků (např. jednotné evropské nebe, ece-design], ale i v ICT, obraně a službách. Standardizace hraje velmi důležitou roli v podpoře veřejných cílů. Směrnice 98/34/EC upravuje rámec pro normalizaci, konzultace, roli tří evropské organizaci (CEN, CENELEC,ETSI), spolupráci na normalizaci s EKa finanční podporu ze strany EK - především na překlady. Neví, které standardy jsou aplikovány, složitost, nákladnost pro účast MSP na úrovni EU. EK podporuje Evropské normalizační organizace, zejména NORMAPME a provádí překlad norem. V březnu 2008 vydala EK doporučení, ve kterém zdůraznila přínos standardizace na inovaci v Evropě. Za významný pokrok ve vnímání důležitosti standardizace a zejména nutnost zlepšit přístup MSP k normám se objevil v dokumentu Evropský pakt malého a středního podnikání (tzv. Small Business Act). Komise vydala studii o přístupu k normám (doporučení ohledně, jak by se měly MSP zapojit do standardizace, přístup k překladům). EK založila pracovní skupinu Express (expertní panel pro review Evropského standardizačního systému). SMESTje financován EK a EFTAa jeho cílem je zvýšit účast MSP v normalizačním procesu ve 12 zemích EU.

Bardo Schettini (CENELEC): Uvedl, přínos zapojení MSP do normalizace - konkurenceschopnost evropského průmyslu, zkvalitnění vnitřního trhu, udržitelný rozvoj, lepší přístup na světové trhy, zlehčení inovací a interoperability. Existují dva způsoby, jak se MSP mohou účastnit. Buď přímo jako expert v národních delegacích u CEN/CENELEC či jako expert v tzv. zrcadlových výborech nebo nepřímo přes národní asociace. Pro usnadnění přístupu MSP k normám, zavedly CEN a CENELEC elektronickou platformu, kde jsou k dispozici veškeré dokumenty, ale je zde i platforma pro diskuzi.

Koordinace aktivit s NORMAPME, národními normalizačními úřady a EK. CEN a CENELECuvažují o společném helpdesku pro MSP.

Normy jsou dobrovolné, avšak ve skutečnosti povinné. Tudíž by se MSP měly procesu účastnit v největší míře. Gaston Michaud (CEN)

Loucas Gourtsoyannis: Normy jsou nástrojem pro zvýšení konkurenceschopnosti evropských MSP. CEN, CENELECpro zvýšení účasti MSP v normalizačním procesu realizovaly SME Access project. NORMAPME podporuje MSP a podnikatelské organizace v technických výborech, koordinuje pozice MSP, organizuje semináře a školení a zpracovává průvodce normalizací. Snaží se zamezit diskriminace a normy vytvářet tak, aby byly pro jejich uživatele co nejpříznivější. NORMAPME vyzývá, aby se MSP účastnily v maximální míře v národních .zrcadlových" výborech a staly se experty mezinárodních technických výborů, dodržovaly principy průvodce při zpracovávání norem a staly se expertem NORMAPME.

Milan Holeček (ÚNMZ): Do konce loňského roku fungovalo ČNI jako nezávislá instituce podřízená MPO, financována z prodeje norem. Od 1.1.2009 byla tato instituce převedena pod ÚNMZ, čímž se stala složkou státu a normalizačním orgánem (nadále je členem CEN/CENELECa ETSIna úrovni EU, na mezinárodní úrovni členem ISO). Prioritami transformace bylo zlepšit dostupnost norem, snížit cenu norem o 50%, učinit normy srozumitelnější (účast na připomínkování v českém jazyce). Priority se daří naplňovat. Od 1.1.2009 zprovoznilo ÚNMZ elektronickou knihovnu technických norem. Knihovna nazvaná ČSN on-line umožňuje přístup ke všem platným i neplatným normám on-line. Snížit cenu se podařilo u tištěných norem až o 30%. S cílem učinit normy srozumitelnější, investovalo ÚNMZ větší část svých prostředků na účast národních expertů v připomínkování standardizačního procesu a překladu pro potřeby členů technických komisí. Překladem samotných návrhů se zlepšuje celková kvalita norem, neboť se názvy překládají již od samotného počátku vzniku návrhu. ÚNMZ se též zaměřilo na informovanost a hradí cesty expertům (ze 30% komerční sféře, z 60% sféře akademické). V oblasti neharmonizované sféry hledá ÚNMZ způsob, jak ošetřit normy, které by měly být součástí legislativy (odkaz/citace na normu v předpisech).

Jiří Křivánek (ÚNMZ, ČSNon-line): Od prvního ledna letošního roku se může jakýkoliv uživatel norem připojit do elektronické knihovny. Ta již čtyři roky poskytuje normy za úplatu velkým firmám, tj. na základě smlouvy s jednou firmou, která poskytuje přístup více uživatelům v rámci svého podniku. Nově od ledna se však mohou do knihovny připojit i uživatelé bez smlouvy a platí na základě samostatné platby. Těmito uživateli jsou zejména MSP včetně OSVČ. Smlouva na 12 měsíců pro první typ činí 1000 Kč bez práva tisknout (3 500Kč s možností tisku). Pro samostatné uživatele činí cena taktéž 1000 Kč a 3 500 Kč s tiskem.

Mats Soderlund (člen projektu SMEST): Na své prezentaci jednoduchým způsobem demonstroval, co jsou normy a jak s nimi pracovat. Připomněl, že není úkol standardizačního úřadu normy vytvářet, ale vytvořit prostor/platformu pro všechny účastníky procesu tvorby norem. Normy z jeho hlediska jsou pravidla, která musí být bezpečná, kvalitní, kompatibilní, umožňující přeshraniční výměnu a efektivní.

Nutná je větší koordinace mezi národními ale i nadnárodními standardizačními úřady. Problémy zejména přetrvávají v různé definici norem, čímž dochází k chybám. Zájem o oblast norem u studentů je stále malá, ÚNMZ se snaží dělat na školách osvětu.

Jappe van Der Zwan (vedoucí projektu SMEST): Projekt SMEST má za cíl osvětu v oblasti standardizace zejména u organizací zastupující podnikatele, ale i samotných MSP. Výstupem projektu je tzv. toolkit, který poskytuje přehled dobrých rad a zkušeností (tzv. best practices). Toolkit vznikl na základě tří zpráv zpracovaných na evropské úrovni a kombinuje tak několik přístupů a různé zdroje. Zaměřuje se zejména na informování, tj. jaké normy jsou pro podnikatele potřeba a jak je používat, dále na osvětu, o čem normy jsou a na účast, jakým způsobem by se měl podnikatel do procesu tvorby norem zapojit. Toolkit je k nalezení na stránkách projektu SMEST (www.smest.eu) a je přístupný zdarma.

Odpolední blok k normám a MSP ve stavebnictví : Ing.Ladislav Kroček (prezident Asociace montážních firem technických zařízení) zdůraznil komplexnost stavebnictví (existují řádově tisíce technických norem a pravidel) a skutečnost, že velké objemy činností ve stavebnictví jsou vykonávány mikrofirmami a OSVČ. P.Bohuslav Kratina hovořilo zapojení Unie výtahového průmyslu ČR do tvorby norem pro výtahy, p.Jan Lojkásek (společnost IN-EL) představil pozoruhodný systém informací a rešerší o normách pro ektroinstalace a .Ing.Petr Štefl (Český plynárenský svaz) informoval o tvorbě technických pravidel v oboru instalací plynových zařízení. Paní Valentina Mauri (NORMAPME) hovořila o zapojení MSP ve stavebnictví do tvorby norem na evropské úrovni. Zdůraznila význam evropských technických norem a to, že při tvorbě norem je třeba přihlížet k potřebám a specifikám MSP ( uplatňování principu mysli nejdříve na malé).



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.