[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Výbuch kotle nebo provozní porucha?
Datum: 17.1.2009
Zdroj: Teplo Bruntál
V minulosti jste mohli zahlédnout na tlakinfu článek, který se ukazal být překroucením skutečnosti. Až nyní se dostáváme k pravdivému popisu události.

RADNICE TAJILA VÝBUCH KOTLE

BRUNTÁL - Městská rada zatajila před občany a zastupiteli města výbuch kotle na fluidní spalování na ulici Dolní v Bruntále. Odhadnutá škoda přitom přesáhla více než 740 tis. korun.

K havárii kotle přitom došlo již před několika měsíci a podle všeho k ní přispěla především liknavost vedoucích pracovníků městské společnosti TEPLO BRUNTÁL a.s. Vedení TEPLA bylo již delší dobu zaměstnanci firmy upozorňováno na to, že kotel je poškozen a že je třeba jej odstavit. Nakonec se tak nestalo a došlo k výbuchu kotle, při kterém nebyl naštěstí nikdo zraněn. Kotel byl však vážně poškozen a škoda přesáhla více než 740 tisíc korun.

Podivné na celé věci je však to, namísto, aby za celou záležitostí byli bráni k odpovědnosti vedoucí představitelé TEPLA, kteří nereagovali na upozornění svých podřízených, trest nakonec stihl nevinné podřízené zaměstnance, kteří byli za to sankcionováni odnětím odměn a příplatků. Tito se však proti rozhodnutí vedení odvolali a svůj spor nakonec úspěšně vyhráli. Přesto jim doposud (6 měsíců) vedení TEPLA a.s. odňaté prémie a příplatky nevrátilo a zaměstnancům se ani neomluvilo.

Rozhodně podivné je také to, že valná hromada TEPLA a.s., což je v tomto případě rada města, neinformovala o těchto škodách zastupitele města a to nejen 1.7.2008 na řádném zastupitelstvu, ale později ani na pracovním jednání zastupitelstva konaném dne 19.8.. Zarážející je rovněž i skutečnost, že celá věc byla veřejně ututlávána nejen před zastupiteli města a občany Bruntálu, ale dokonce i před Policií ČR, která začala teprve nyní tuto kauzu prošetřovat.

Tak, tento článek si každý z Vás mohl přečíst v místním novinovém plátku. Jistě každý soudný člověk si řekl, proboha co se stalo, nebyl jsem dokonce ohrožen na životě, když bydlím na sídlišti Dolní?

Co na to říct? Snad jen toto. Kdysi, ještě za hlubokého socialismu, kolovaly mezi lidmi anekdoty o tehdy všem známém rádiu Jerevan, které se vyznačovalo tím, že jakákoliv informace v něm zveřejněná byla neuvěřitelným způsobem překroucena a popletena, takže výsledek byla naprostá desinformace a tudíž lež.

Dnes stejným, ne-li horším stylem, nás informují někteří naši spoluobčané v bruntálském občasníku vydávaným a zdarma distribuovaným pod názvem Regionální kurýr. Na rozdíl od rádia Jerevan, tak však činí nikoliv z hlouposti, ale se záměrem neustále a opakovaně diskreditovat městské společnosti a osoby v nich pracující. Proč to dělají, se můžeme jenom domýšlet. Podle našich informací se tak údajně pánové Žifčák a Hronec spolupodíleli na sepsání a vytištění článku týkajícího se společnosti TEPLO BRUNTÁL a.s. pod názvem "Radnice zatajila výbuch kotle" vydaného v září 2008.

Již ten nabubřelý nadpis, zakládá se vůbec na pravdivém popisu události, které se měly v naší společnosti udát? Samozřejmě že ne!

  1. Jsou zde zamotány (ať již z neznalosti nebo záměrně) do sebe různé věci, z různého období.
  2. V prosinci 2007 skutečně došlo k provozní závadě na uhelném kotli K2, kdy praskl trámec kotle, který proto musel být odstaven z provozu a byla opravena poškozená část externí firmou (za cca 40 tis. Kč). Při této opravě nebyla ohrožena ani obsluha ani nikdo jiný. Samozřejmě nedošlo ani k žádnému výbuchu, popisovaného článkem.
  3. Na filtračním zařízení stejného kotle pak skutečně následně došlo k poruše, která podle odborné nezávislé firmy byla jednoznačně zaviněna pracovní obsluhou, tedy strojníky nebo pomocníky strojníků na zdroji CV Dolní (ředitel ani mistr totiž konkrétní kotle neobsluhuje). Částečným ucpáním filtru kotle K2 došlo zde k poškození filtračních textilních hadic s následnou nutností jejich výměny v počtu 60 kusů, opět samozřejmě bez jakéhokoliv výbuchu (kdo by taky viděl vybuchnout písek nebo popel, že).
  4. Podniková náhradová komise pak následně došla k závěru, že za vznik škody tj. ucpání části filtru, nese odpovědnost obsluha kotlů. Poněvadž však mezi dvěma kontrolami filtrů uběhla poměrně dlouhá doba (cca jeden měsíc), nebylo následně jednoznačně možné určit viníka ani míru zavinění konkrétních osob.
  5. Proto také společnost následně také ustoupila od předepsání náhrady za konkrétní osobou, mimo odpovědné osoby z řad technicko-hospodářských pracovníků.
  6. Není tedy co ututlávat nejen před zastupiteli, občany nebo i Policií ČR. Policii ČR lze jen litovat, že na základě dalšího nesmyslného podání občana Hronce se musí zabývat takovými nesmysly.

Tolik tedy k nepřikrášlené, jistě ale také méně dramatické a tedy i pro autora článku v Regionálním kurýrovi nezajímavé, skutečnosti. Otázkou zůstává jenom to, co některé z nás vede k tomu, aby se snažili neustále okolo sebe čeřit kalné vody a otravovat čistý vzduch. Naštěstí je většina z nás již dlouhou dobu zná, poněvadž se již dávno staly jakýmsi koloritem našeho města. Koloritem, kterému se ale většina z nás z daleka vyhne, jako se většinou vyhne i psímu exkrementu ležícímu na chodníku.

Ing. Zahálka Jan, MBA
ředitel společnosti


 Související

Související témata
Kotle horkovodní
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 5 (počet známek: 1) 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.