[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Pracovní pohotovost je věcí dohody
Datum: 14.8.2008
Autor: Dandová Eva
Zdroj: http://www.bozpinfo.cz
Odpověď na dotaz, který se dá přenést i do našeho oboru. Pracuji v dopravní společnosti a každý druhý víkend máme pohotovost na telefonu s povinností v případě problému dostavit se do práce. Nelíbí se mi, že pohotovost máme v době od 4:00 do 24:00, nemáme služební auto, tudíž v případě problému využívám vlastní vůz (není mi to propláceno) a vlastní soukromý telefon (také není proplaceno). Zaměstnavatel mi oznámil, že po dobu pohotovosti musím být v místě bydliště a odměna za den je 80 Kč. Proti této pohotovosti protestuji a odmítám jí dále provozovat. To bylo mému zaměstnavateli oznámeno, ale ten to ignoruje. Prosím, poraďte mi, jaké mám práva a povinnosti.

Předně je třeba uvést, že podle ustanovení § 95 zákoníku práce platí, že pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jakou formou se zaměstnavatel na tom s Vámi dohodl, zda-li to bylo např. obsahem pracovní smlouvy, či jestli se jednalo pouze o ústní dohodu. Při té příležitosti, kdy se sjednávalo, že budete pohotovost konat se totiž také měly sjednat i všechny ostatní související podmínky, např. i proplácení cesty do zaměstnání, telefonu apod. Pracovní pohotovost nemůže zaměstnavatel na zaměstnanci vynutit, musí se s ním dohodnout a dohoda je o tom, co za co, ale to vše mělo být vyjasněno předem. Pokud se jednalo pouze o ústní dohodu, pak bych zaměstnavateli sdělila písemně, že z rodinných či jiných vážných osobních důvodů musím od této dohody ustoupit a dále bych zaměstnavateli zdůraznila, že jde o dohodu, od které lze odstoupit a že ji na vás nemůže vynutit. Pokud ale byl výkon pohotovosti sjednán přímo v pracovní smlouvě, pak je situace obtížná a pak bez souhlasu zaměstnavatele ji skutečně nemůžete přestat vykonávat.

Pokud se týká finanční stránky věci, tak podle ustanovení § 140 zákoníku práce platí, že za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna nejméně ve výši 10% průměrného výdělku. A zde jsme opět zpět u té dohody, neboť i podmínky odměny za pohotovost měly být sjednány při sjednávání dohody o jejím výkonu. Limit 10% průměrného výdělku je zákonem stanovené minimum, to je podlaha, pod kterou zaměstnavatel jít nemůže. Do jaké míry však odměnu zaměstnanci zvýší je jen a jen věcí dohody se zaměstnancem, dohody o podmínkách výkonu pracovní pohotovosti. Proto Vám nezbývá, než se zaměstnavatelem jednat. Je třeba jednat nejen o finančních a ostatních podmínkách, ale i o tom, jestli pohotovost budete vykonávat.


 Související

Související témata
Obsluha, topiči

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,5 (počet známek: 4) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.