[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Česká společnost normalizační.
Obnovená tradice
Datum: 4.7.2008
Autor: Ing. Otakar Kunc, CSc.
Zdroj: Plyn 5/2008
Česká normalizační společnost, o.s. (ČSN, o.s.), byla založena jako občanské sdružení v únoru 2008 s úmyslem vytvořit postupně organizaci, která bude poskytovat zázemí všem zájemcům o aktivní účast v procesu tvorby technických norem a bude vytvářet i finanční zdroje pro podporu činností členů a obecně technické veřejnosti spojených s tvorbou a používáním technických norem. Na první valné hromadě 15. dubna 2008 bylo přijato 15 členů, průmyslových organizací....

Bezprostředním podnětem k založení společ­nosti bylo rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu o zrušení příspěvkové organizace Český normalizační institut (ČNI). Takové rozhodnutí lze jenom přivítat, pokud současně znamená i odstátnění technické normalizace. S tím se po­čítalo již při vzniku ČNI na konci roku 1992, kdy rozdělení tehdejšího Federálního úřadu pro nor­malizaci a měření na Český metrologický insti­tut, Český institut pro akreditaci, Český norma­lizační institut a Úřad pro technickou normali­zaci, metrologii a státní zkušebnictví bylo prv­ním krokem k uspořádání obvyklému zejména v zemích EU. Pravdou je, že tento první a v té době revoluční krok zůstal na dlouhou dobu ta­ké krokem posledním.

Další pokus o změnu se odehrál v roce 1996, kdy se uvažovalo o transformaci příspěvkové organizace na obecně prospěšnou, ze které teh­dy sešlo. Už v té době bylo zřejmé, že forma příspěvkové organizace není nejvhodnější. Vyhovovala v samém počátku, kdy hlavním úkolem bylo přejímání již hotových evropských norem do národní soustavy, které bylo financo­váno ze státního rozpočtu. Tato praxe pokračo­vala i v dalších letech, kdy bylo již důležitější podporovat aktivní účast při tvorbě evropských norem. Nastavení systému ale nebylo motivač­ní, zejména pro průmysl, a také nebyly nástroje a organizační zázemí, umožňující shromažďovat prostředky pro financování potřeb průmyslu v oblasti technické normalizace. Zrušení ČNI je tedy další příležitostí k modi­fikaci celého systému tak, aby se správa tech­nické normalizace po velmi dlouhé době vrátila průmyslu, který se podstatným způsobem po­dílí na vzniku technických norem a je také jejich hlavním uživatelem v praxi. Transformační pro­jekt zpracovaný MPO však předpokládá převod technické normalizace do Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, což je posun ve zcela opačném směru ve srov­nání s vývojem technické normalizace v EU včetně nových členských zemí.

Založení České společnosti normalizační, která je občanským sdružením především průmyslových podniků, a to je potřeba zdůraznit, je za této situace motivováno především sna­hou o vytvoření prostředí a podmínek pro ak­tivní využívání technických norem v praxi velkých průmyslových podniků i malých živností, o usnadnění přístupu k normám a informacím z procesu jejich zpracování v mezinárodních i evropských normalizačních organizacích pro všechny zájemce, kteří se chtějí tohoto procesu účastnit a o rozšíření aktivní účasti českých od­borníků především při zpracování evropských norem, které pak ovlivňují národní podnikatel­ské prostředí. Ustavení společnosti je také na­vázáním na tradici založenou ve dvacátých le­tech minulého století, kdy z iniciativy velkých průmyslových podniků, například Škodových závodů v Plzni nebo Českomoravské-Kolben-Daněk, vznikla Československá společnost normalizační, jejíž zkratka ČSN se od té doby stále používá k označování českých technických norem.

Společnost by měla postupně vrátit technic­kou normalizaci do správy uživatelům norem, kterými jsou především podnikatelské subjekty prakticky ze všech oborů lidské činnosti. Cílem společnosti je vytvořit i podmínky, prostředí i procesy, které jsou obvyklé ve většině evrop­ských zemí, kde je technická normalizace spra­vována převážně nevládními společnostmi, je­jichž členy jsou průmyslové podniky a další in­stituce, které se ve vlastním zájmu podílejí na zpracování technických norem. V této souvis­losti stojí za zmínku, že v tomto duchu byly transformovány národní normalizační organiza­ce i ve většině nových členských zemí EU. Přitom odstátnění normalizace bylo jednou z podmínek pro přijetí české národní normali­zační organizace za plnoprávného člena evrop­ských normalizačních organizací, kam jsme vstoupili již v roce 1997, tedy mnohem dřív než další národní normalizační organizace z kandi­dátských zemí.

Činnost sdružení bude zaměřena do tří stě­žejních oblastí, kterými jsou zejména aktivní účast při tvorbě technických norem a souvisejí­cích dokumentů, propagace technické normalizace a podpora používání technických norem v praxi a přístup k informacím a k technickým normám pro všechny kategorie uživatelů.

Založení České společnosti normalizační je vizí do budoucnosti a je celkem pochopitelnou reakcí průmyslu v okamžiku, kdy bylo rozhod­nuto o zrušení Českého normalizačního institutu, protože tento krok otevírá možnosti k trans­formaci technické normalizace na národní úrovni. Snahou České společnosti normalizač­ní proto bude maximálně přispět k tomu, aby budoucí uspořádání normalizace na národní úrovni sloužilo především potřebám uživatelů norem, v prvé řadě z průmyslu a podporovalo aktivní zapojení do mezinárodní spolupráce při zpracování norem. Uskutečnění této vize je zá­vislé na celé řadě okolností a její naplnění bude vyžadovat spolupráci nejenom uvnitř sdružení, ale i s ústředními správními úřady a dalšími partnery nejenom z průmyslu, jejichž aktivní za­pojení do tvorby a používání norem je důležitou podmínkou proto, aby systém na národní úrov­ni fungoval a přinášel užitek celé společnosti. Jsem přesvědčen o tom, že založení ČSN, o.s., je příležitostí i pro plynárenské podniky, proto­že jim přináší možnost podílet se na řízení tech­nické normalizace oboru v souladu s vlastními potřebami. Věřím, že plynárenské podniky tuto příležitost využijí v plném rozsahu a do činnos­ti České společnosti normalizační, o.s. se aktiv­ně zapojí.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.