[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
EVROPSKÁ KONFEDERACE STAVEBNÍKŮ
Neohlášená práce ve stavebním sektoru - EBC se angažuje
Datum: 31.1.2008
Autor: Holec František - InMP
Brusel, 8. 10.2007 - Evropská konfederace stavebníků (EBC) se jednoznačně staví proti všem formám neohlášené práce. Neohlášená práce konkurenčně znevýhodňuje společnosti, které provozují svou činnost plně ve shodě s platnými zákony. Tento způsob nelegálního zaměstnávání také podkopává funkční schopnost evropského systému sociálního zabezpečení, protože snižuje dostupné finanční zdroje.

Minulý pátek proběhla v Murcii ve Španělsku valná hromada EBC, na které se členové společně rozhodli, že se zapojí do boje proti neohlášené práci ve stavebním sektoru a vystoupili v tomto ohledu s řadou opatření.

EBC ve většině podporuje ustanovení obsažená v návrhu směrnice o stanovení sankcí zaměstnavatelům občanů cizích států, kteří nemají v dané zemi povolení k pobytu - COM (2007) 249 v konečném znění; nicméně navrhuje jistá doplnění (viz odkaz stanovisko EBC na adrese www.eubuilders.org).

Vyjma represivních opatření stanovených v návrhu komise a dalších vyhláškách, navrhuje EBC, že je třeba vzít v potaz potřebu přijetí preventivních opatření a informační kampaně. EBC má názor, že Evropská komise a členské státy by se také měly aktivně bojovat proti příčinám nelegálního zaměstnávání, které ve velké míře spočívají v obecně známých nevyřešených problémech.

V sektoru stavebnictví je neohlášená práce především výsledkem nedostatku pracovních sil, vázaných pracovních povoleních, nadměrných odvodů na sociálním pojištění a daních. Velmi často chce klient po staviteli, aby provedl práci a nevykázal ji - tím se vyhne placení DPH. Neohlášená práce dále vzniká v případech, kdy pracovníci, kteří jsou řádně zaměstnáni ve stavební společnosti, vykonávají ve volném čase a o víkendech práci pro třetí osobu, která je vyplácí absolutně ilegálním způsobem. Vytváří se zde paralelní ekonomika, která snižuje objem dostupné práce pro řemeslníky a malé a střední podniky v sektoru stavebnictví a tím vážně poškozuje zaměstnanost obecně.

V rámci zefektivnění boje proti neohlášené práci ve stavebnickém sektoru, předkládá EBC následující návrhy:

  1. Zjednodušení zákonných procesů a větší flexibilita pracovních podmínek
    EBC požaduje zavedení principu " Myslete nejdříve na malé!" a větší počet zástupců malých a středních podniků při vedení sociálního dialogu v daném sektoru.
  2. Finanční motivace pro klienty
    EBC silně podporuje stálé zavedení snížené sazby DPH na údržbové a renovační práce v oblasti bydlení.
  3. 3. Průkaz s číslem sociálního pojištění
    V několika členských státech byly tyto průkazy zavedeny. Průkaz představuje osobní identifikační doklad, který je periodicky zasílán všem pracovníkům všem stavebním dělníkům. Kartu obdrží pouze ti pracovníci, za které jejich zaměstnavatel zaplatil sociální pojištění a zálohy na daň. EBC a její členové podporují výměnu nejlepších zkušeností a této oblasti.
  4. Praví živnostníci proti pseudoživnostníkům
    EBC jednoznačně podporuje OSVČ. Svoboda rozhodnout se pracovat samostatně, na sebe, nebýt zaměstnancem ani zaměstnavatelem, by měla být v Evropě respektována a podporována. EBC nicméně odsuzuje fenomén pseudoživnostníků, který vzniká na základě tlaku
    zprostředkovatelských agentur, které importují levnou pracovní sílu převážně z východní Evropy. Měly by posíleny kontroly, aby se tyto falešné subdodavatelské vztahy přeměnily na pracovní smlouvy.
  5. Subdodavatelé
    Řetězové sudodavatelství přináší problémy jako např. neprůhlednost a obtížně stanovitelnou odpovědnost. Některé členské státy zavedly nařízení nebo metody, které zlepšují podmínky subdodavatelství. EBC žádá komisi, aby zahájila iniciativu, která povede k obecnému zlepšení těchto podmínek.
  6. Informační kampaně
    EBC se domnívá, že by měly být zahájeny rozsáhlé informační kampaně zaměřené na širokou veřejnost, aby si lidé uvědomovali rizika a negativní dopady neohlášené práce. Neohlášená práce neexistuje pouze v sektoru stavebnictví; vyskytuje se i v mnoha dalších oblastech a podkopává funkční schopnost evropského systému sociálního zabezpečení (nezaměstnanost, důchody, nemocenská) snižováním finančních zdrojů, a tím vytváří nepřijatelnou a nefér situaci, protože veškeré financování sociálního systému pak leží na společnostech a lidech, kteří jednají ve shodě se zákonem.

***

Je těžké definovat objem neohlášené práce. Podle mnoha hypotéz a expertů, představuje neohlášená ekonomika něco mezi 7 % a 16 % hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie a 7 % - 19 % celkového objemu řádné zaměstnanosti.

Evropská konfederace stavebníků (EBC), byla založena v roce 1990 jako evropská oborová organizace zastupující národní asociace řemeslníků a středních a malých podniků v sektoru stavebnictví. Prostřednictvím svých národních členů zastupuje EBC 600 000 mikro, malých a středních podniků působících ve stavebnictví, které zaměstnávají 2,5 milionů pracovníků.

Stavební průmysl je pro evropskou ekonomiku životně důležitý. Má 2,7 milionu společností, dosahuje ročního obratu téměř 1300 miliardy eur, celkově přímo zaměstnává 136 milionů pracovníků a přispívá 10 % k hrubému domácímu produktu Evropské unie. Evropský stavební sektor tvoří z 99 % malé a střední podniky, které produkují 80 % z celkového výstupu stavebního průmyslu. Malé podniky (s méně než 50 zaměstnanci) zajišťují 691 % produkce a zaměstnávají 65 % z celkového počtu pracovníků ve stavebnictví.

Informace pro tisk:

  • - stanovisko EBC k návrhu směrnice o stanovení sankcí zaměstnavatelům občanů cizích států, kteří nemají v dané zemi povolení k pobytu - COM (2007) 249 v konečném znění
  • - prohlášení EBC proti neohlášené práci ve stavebním sektoru
  • viz www.eubuilders.org
Další informace viz sekretariát EBC
 Související

Související témata
Právní a technické předpisy
Ostatní

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.