[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Prohlášení EBC proti neohlášené práci ve stavebním sektoru
Datum: 29.1.2008
Autor: EVROPSKÁ KONFEDERACE STAVEBNÍKŮ
Je těžké definovat objem neohlášené práce. Podle mnoha hypotéz a expertů, představuje neohlášená ekonomika něco mezi 7 % a 16 % hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie a 7 % - 19 % celkového objemu řádné zaměstnanosti.

Evropská konfederace stavebníků (EBC) se jednoznačně staví proti všem formám neohlášené práce. Neohlášená práce konkurenčně znevýhodňuje společnosti, které provozují svou činnost plně ve shodě s platnými zákony. Tento způsob nelegálního zaměstnávání také podkopává funkční schopnost evropského systému sociálního zabezpečení, protože snižuje dostupné finanční zdroje.

To je důvod, proč EBC podporuje ustanovení obsažená v návrhu směrnice o stanovení sankcí zaměstnavatelům občanů cizích států, kteří nemají v dané zemi povolení k pobytu - COM (2007) 249 v konečném znění; nicméně navrhuje jistá doplnění (viz odkaz stanovisko EBC k návrhu této směrnice).

Vyjma represivních opatření stanovených v návrhu komise a dalších vyhláškách, navrhuje EBC, že je třeba vzít v potaz potřebu přijetí preventivních opatření a informační kampaně. EBC má názor, že Evropská komise a členské státy by se také měly aktivně bojovat proti příčinám nelegálního zaměstnávání, které ve velké míře spočívají v obecně známých nevyřešených problémech.

V sektoru stavebnictví je neohlášená práce především výsledkem nedostatku pracovních sil, vázaných pracovních povoleních, nadměrných odvodů na sociálním pojištění a daních. Velmi často chce klient po staviteli, aby provedl práci a nevykázal ji - tím se vyhne placení DPH.

Neohlášená práce dále vzniká v případech, kdy pracovníci, kteří jsou řádně zaměstnáni ve stavební společnosti, vykonávají ve volném čase a o víkendech práci pro třetí osobu, která je vyplácí absolutně ilegálním způsobem. Vytváří se zde paralelní ekonomika, která snižuje objem dostupné práce pro řemeslníky a malé a střední podniky v sektoru stavebnictví a tím vážně poškozuje zaměstnanost obecně.

V rámci zefektivnění boje proti neohlášené práci ve stavebnickém sektoru, předkládá EBC následující návrhy:

1. Zjednodušení zákonných procesů a větší flexibilita pracovních podmínek
Je třeba co možná nejvíce zjednodušit podmínky, ve kterých působí řemeslné a malé a střední podniky, aby byla jejich činnost usnadněna a následně byla podpořena tvorba pracovních míst a legální zaměstnanost. V tomto ohledu má náš sektor obrovský potenciál, protože je velmi náročný na pracovní síly. Jednoznačně je zapotřebí zjednodušení procesů, a to nejen na úrovni evropských zákonů a standardů, ale také na úrovni jednotlivých členských států. Je třeba všeobecně aplikovat princip " Myslete nejdříve na malé!" .

EBC jednoznačně podporuje iniciativu Evropské komise vysílat své zaměstnance na stáže do malých a středních podniků. Je na místě pravidelně obnovovat zkušenosti a podporovat členské státy v zavádění podobných aktivit. Tyto stáže poskytují příležitost zákonodárcům zažít každodenní realitu v malé společnosti a vyhnout se pak schválení pro tyto firmy neproveditelných nařízení.

Sociální partneři by také měli brát více v potaz názory MSP. MSP zaměstnávají 80 % pracovních sil ve stavebnictví. Malé podniky (méně než 50 zaměstnanců) představují 65 % z celkové pracovní síly ve stavebnictví v EU. V mnoha členských státech, zejména v těch mladších, jsou mzdy a pracovní podmínky vyjednávány bez zástupců MSP. Tato otázka by měla být zviditelněna, aby bylo lépe porozuměno problémům malých podniků. Na evropské úrovni musí být EBC plně a permanentně uznávána jako sociální partner.

2. Finanční motivace pro klienty
V několika vyjádřeních k neohlášené práci, které publikovala Evropská komise, jsou daně a výše příspěvků sociálního pojištění zmiňovány jako jeden z hlavních faktorů zapříčiňujících neohlášenou práci.

Proto EBC silně podporuje stálé zavedení snížené sazby DPH (současné povolení je platné pro MSP do roku 2010) na údržbové a renovační práce v oblasti bydlení. EBC s uspokojením přivítala výsledky studie, která prokázala, že cílená aplikace snížené DPH v určitých sektorech místních služeb způsobila snížení neohlášené práce a metody „vyrob si sám“ a zvýšila poptávku po oficiální ekonomice.

Členské státy by také měly nabídnout daňovou motivaci domácnostem, aby zatraktivnily legální zaměstnanost. Domácnostem, které jsou schopny doložit fakturu od stavební společnosti, by měly být poskytovány daňové odpočty nebo dobropisy

. 3. Průkaz s číslem sociálního pojištění
V několika členských státech byly tyto průkazy zavedeny. Průkaz představuje osobní identifikační doklad, který je periodicky zasílán všem pracovníkům všem stavebním dělníkům. Kartu obdrží pouze ti pracovníci, za které jejich zaměstnavatel zaplatil sociální pojištění a zálohy na daň. EBC a její členové podporují výměnu nejlepších zkušeností a této oblasti. Toto by mohlo pomoci snížit objem neohlášené práce na středně velkých a velkých stavbách. Tento systém má nicméně svá omezení a pravděpodobně by nijak neovlivnil neohlášenou práci pro soukromé zákazníky, prováděnou na jejich majetku.

4. Praví živnostníci proti pseudoživnostníkům
EBC jednoznačně podporuje OSVČ. Svoboda rozhodnout se pracovat samostatně, na sebe, nebýt zaměstnancem ani zaměstnavatelem, by měla být v Evropě respektována a podporována. EBC nicméně odsuzuje fenomén pseudoživnostníků, který vzniká na základě tlaku zprostředkovatelských agentur, které importují levnou pracovní sílu převážně z východní Evropy. Měly by posíleny kontroly, aby se tyto falešné subdodavatelské vztahy přeměnily na pracovní smlouvy. Členské státy, ze kterých pochází takovéto pracovní síly, by měly kontrolovat, zda tyto agentury dodržují pravidla ohledně umísťování pracovníků.

Dále by měla být přijata taková politická opatření, která by usnadnila mobilitu pracovní síly v Evropě a ekonomickou migraci ze zemí mimo EU, a tím se zlepšila situace s nedostatkem kvalifikované pracovní síly ve stavebnictví.

5. Subdodavatelé

V současné době je v návrhu směrnice požadována společná a nerozdílná odpovědnost hlavního dodavatele a jeho subdodavatelů a zahrnuje postihy pro zaměstnavatele za občany třetích zemí bez povolení k pobytu (viz výše).

Je třeba připomenout, že MSP, včetně mikro podniků, běžně používají subdodavatele. Velmi často nemají možnost si ověřit pracovníky subdodavatelů. Ustanovení týkající se konceptu „společně a nerozdílně odpovědní“, musí být tudíž pečlivě zváženo (viz doplňky směrnice, které navrhuje EBC).

EBC považuje za nutné zahájit iniciativu, která by vedla ke zlepšení podmínek subdodavatelství. Pro SMP představují subdodavatelé v mnoha případech značné potíže: žádná vyjednávací moc, systematické snižování cen, nereálné termíny a řetězové subdodavatelství, které s sebou přináší problémy jako neprůhlednost a obtížně stanovitelnou odpovědnost. Některé členské státy zavedly nařízení nebo metody, které zlepšují podmínky subdodavatelství. Je rozhodně namístě, aby Komise zahájila konzultační proces a otevřela diskusi na téma tohoto problému.

6. Informační kampaně

EBC se domnívá, že by měly být zahájeny rozsáhlé informační kampaně zaměřené na širokou veřejnost, aby si lidé uvědomovali rizika a negativní dopady neohlášené práce.

Samozřejmě, kampaně proti „neohlášené práci“ by se neměly zaměřovat pouze na stavební společnosti a samotné dělníky. Jak již bylo řečeno, odpovědnost za tuto situaci často nesou klienti a přímo z ní profitují, když dostanou službu za mnohem nižší cenu, než by zaplatili, kdyby jednali ve shodě se zákonem. Je velmi důležité obeznámit klienty s riziky, které takováto postup přináší (odpovědnost v případě nehod, žádná záruka na provedené práce, atd.).

Neohlášená práce neexistuje pouze v sektoru stavebnictví; vyskytuje se i v mnoha dalších oblastech a podkopává funkční schopnost evropského systému sociálního zabezpečení (nezaměstnanost, důchody, nemocenská) snižováním finančních zdrojů, a tím vytváří nepřijatelnou a nefér situaci, protože veškeré financování sociálního systému pak leží na společnostech a lidech, kteří jednají ve shodě se zákonem.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 2 příspěvky
Známkování.Hlaváč Štefan RT TNS,K4 a PZ29.01.2008 06:02
O.....Hlaváč Štefan RT TNS,K4 a PZ29.01.2008 05:55
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.