[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Působení v rámci pracovní skupiny a účast na jednání skupiny WPG
Datum: 3.12.2007
Autor: Ing. Pavel Petr - Strojírenský zkušební ústav, s.p.
(Working Party Guidelines group) ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení ) za rok 2007

Úvod:

Téma úkolu se týká působení v rámci pracovní skupiny a účast na jednání skupiny WPG (Working Party Guidelines group) ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení ). Jedná se o práci v rámci zájmové skupiny PED - (WGP & WPG) pracovní skupiny tlaková zařízení /Interest Group: PED - (WGP & WPG) Pressure equipment working groups/.

Předmětem této smlouvy je řešení úkolu zařazeného do Plánu standardizace –Program rozvoje zkušebnictví na rok 2007 s názvem: “Působení v rámci pracovní skupiny a účast na jednání skupiny WPG (Working Party Guidelines group) ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení )“ Objednatelem tohoto úkolu je Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ), Gorazdova 24, 128 01 Praha 2, Česká republika.

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) byl zřízen zákonem České národní rady č. 20/1993 Sb. o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví. ÚNMZ je organizační složkou státu v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Hlavním posláním ÚNMZ je zabezpečovat úkoly vyplývající ze zákonů České republiky upravujících technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a úkoly v oblasti technických předpisů a norem uplatňovaných v rámci členství ČR v Evropské unii. Poznámka: Plán standardizace – Program rozvoje zkušebnictví (PS – PRZ) na rok 2007 vychází z potřeb systému posuzování shody v regulované sféře, zejména pak z potřeb zabezpečení činnosti autorizovaných osob, přičemž zohledňuje i potřeby zahraniční spolupráce.

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) zabezpečuje účast na jednáních pracovních orgánů EK (účast ve výborech, pracovních skupinách EK a skupinách pro administrativní spolupráci) Pro následující předpisy ES/EHS:

Směrnice 97/23/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 29. května 1997 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se tlakových zařízení Směrnice Rady 87/404/EHS ze dne 25. června 1987 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se jednoduchých tlakových nádob, je kontaktní osoba z ÚNMZ účastnící se jednání pracovní skupiny nebo výboru Ing. Hana Floriánová (e-mail: florianova@unmz.cz ). V rámci těchto směrnic 97/23/ES (tlaková zařízení) a 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby) existují dvě pracovní podskupiny:

a) Skupina pro tvorbu pravidel (WPG)
b) Skupina pro materiály (WPM)

WPG (Working Party Guidelines group) je pracovní skupina pro tvorbu pravidel ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení) a směrnici 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby). Od r. 1999 byla v rámci směrnice 97/23/ES (tlaková zařízení ) ustavena pracovní skupina pro tvorbu pravidel k této směrnici (WPG). Od r. 2005 byl zástupce pro ČR Ing. Miroslav Štěpánek z AO 211. Od května 2007 byl určen jako zástupce pro ČR Ing. Pavel Petr z AO 202.

Pro informaci uvádím počty zasedání v letech 2004 – 2006:
r. 2004 – 6 zasedání WPG
r. 2005 – 3 zasedání WPG
r. 2006 – 3 zasedání WPG

Odkazy:

Zde je několik odkazů, kde lze získat další informace z oblasti tlakových zařízení:
www.unmz.cz - stránky Úřadu pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Zde získáte oficiální informace k posuzování shody
www.csni.cz - stránky Českého normalizačního institutu. Vše o platných normách.
www.tlakinfo.cz - oficiální informační místo Asociace tlakových zařízení. Zde najdete informace k výrobě, provozu a revizím vyhrazených tlakových zařízení.

České notifikované osoby pro tlaková zařízení:
www.szutest.cz - oficiální stránky SZÚ Brno
www.tuvcz.cz - oficiální stránky TÜV CZ
www.rwtuv.cz - oficiální stránky RWTÜV

Stránky z EU
http://europa.eu.int/comm/enterprise/pressure_equipment/ped/index_en.html - stránky Evropské komice k tlakovým zařízením
http://europa.eu.int/comm/enterprise/newapproach/legislation/nb/notified_bodies.htm - přehled všech notifikovaných osob v EU v členění dle jednotlivých směrnic

Postup tvorby pravidel:

Jak již bylo dříve uvedeno téma úkolu se týkalo působení v rámci pracovní skupiny a účast na jednání skupiny WPG (Working Party Guidelines group) ke směrnici 97/23/ES(tlaková zařízení) a vypracování roční zprávy o jednání této skupiny. Pro pochopení činnosti skupiny a případné vyvození závěrů pro další postup je dále uvedeno, jakým postupem pravidla vznikají.

PED: PRAVIDLA „ GUIDELINES „

Vznik pravidel byl nutný v zájmu správné aplikace a výkladu směrnice 97/23/ES (tlaková zařízení). Od r. 1999 byla v rámci směrnice 97/23/ES (tlaková zařízení ) ustavena pracovní skupina pro tvorbu pravidel k této směrnici (WPG). WPG (Working Party Guidelines group) je pracovní skupina pro tvorbu pravidel ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení) a směrnici 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby).

Klasifikace pravidel

Systém x/y číslování. První číslo (x) se týká subjektu, druhé (y) je postupné číslování. Čísla x se týkají následujících subjektů:

  1. Předmět a vyloučení z oblasti působnosti směrnice
  2. Klasifikace a kategorie
  3. Sestavy
  4. Hodnocení postupů posuzování shody
  5. Interpretace základních požadavků na návrh
  6. Interpretace základních požadavků na výrobu
  7. Interpretace základních požadavků na materiály
  8. Interpretace dalších základních požadavků na návrh
  9. Různé
  10. Hlavní (všeobecné) / horizontální problémy

Principy pro interpretaci PED (směrnice 97/23/ES) nejsou dokumentovány v jednom neměnícím se dokumentu, ale existují ve formě „Pravidel“ (Guidelines), která jsou kontinuálně doplňována a případně revidována. V principu vyjadřují konsensus členů WPG k dané otázce, tedy pověřených odborníků členských států a evropské komise, a případně i dalších zainteresovaných stran (výrobců, CENu, notifikovaných osob, zkušeben uživatelů). Při tvorbě „Pravidel“ se zásadně vychází z těchto referencí:

- textu článků a příloh směrnice 97/23/ES, resp. 87/404/EHS;
- již přijatých „Pravidel“;
- a z principů zakotvených v Příručce pro zavádění směrnic založených na novém a globálním přístupu (tzv. Blue Guide).

Existuje více než 200 „Pravidel“ k interpretaci směrnice, která vypracovala pracovní skupina WPG a následně schválila Working Group Presure (WGP), což je pracovní skupina Evropské komise. Je třeba upozornit na skutečnost, že pravidla nemají formálně statut právně závazného výkladu směrnice a existují i další pravidla (např. Notified Body Forum vydává TRG).

Tvorba „Pravidel“ probíhá v zásadě tímto způsobem. Otázky jsou průběžně přijímány skupinou Working Party Guidelines (WPG) prostřednictvím sekretariátu. Otázky mají již formu „Pravidla“, tzn. že obsahují již odpověď. Z jedné účasti na jednání a studia nemůže řešitel vyvozovat jednoznačné závěry k otázce, jak přesně postupovat při předkládání nových pravidel. Zcela určitě to však mohou učinit za svůj stát zástupci členských států ve skupině WGP, tedy i ČR prostřednictvím svého zástupce. Vlastní vytvoření nového „Pravidla“, příp. revize již platného, probíhá při podrobné diskusi skupiny WPG. V principu se může každý účastník vyjádřit a na závěr by mělo dojít ke konsensu. Pokud se někdo nevyjádří, bere se to jako souhlas. V tomto procesu mohou být některé otázky zodpovězeny rychle, jiné vyžadují i několik detailních diskusí. Po projednání a schválení ve skupině WPG je návrh „Pravidla“ předán k dalšímu řízení ve WGP, kde může být opět diskutováno a buď přijato nebo vráceno k dalšímu projednání ve skupině WPG. Takto přijatá „Pravidla“ jsou jednak prostřednictvím informačního systému CIRCA zaslána zástupcům členských států a pro veřejnost periodicky umisťována na webové stránky evropské komise pro aplikaci směrnice http://europa.eu.int/comm/enterprise/pressure_equipment/ped/index_en.html

Zde je třeba poukázat na fakt, že až do schválení pracovní skupinou WGP jsou všechna „Pravidla“ a další materiály diskutované ve skupině WPG důvěrné a v žádném případě nemohou být zveřejněny. K tomuto závazku se i řešitel musel přihlásit a proto budou dále případně uváděny pouze odkazy na diskutovaná pravidla. Je nutné upozornit na fakt, že se nejedná o konečnou verzi, ale pouze o návrh WPG.

Jednotlivá jednání skupiny WPG:

Úvodem je nutné konstatovat, že oproti předchozím rokům dochází k podstatné redukci zasedání skupiny WPG, navíc v letošním roce a roce 2006 bylo zasedání WPG vždy pouze jednodenní a navíc údajně často kombinované i se zasedáním dalších odborných skupin zřízených Evropskou komisí. Zasedání skupiny WPG konané dne 23.05.2007 nebylo kombinované se žádným zasedáním dalších odborných skupin zřízených Evropskou komisí a týkalo se plně problematiky WPG.

Celkově lze tedy konstatovat, že oproti roku 2004 a 2005, došlo k podstatné redukci četnosti jednání (viz níže uvedený přehled). Někdy jsou údajně vlastní jednání spojována s jednáními dalších skupin EK.

Přehled zasedání:

Zasedání v roce 2004
19. a 20.1.2004 WPG Brusel
24. a 25.2.2004 WPG Brusel
15. a 16.4.2004 WPG Brusel
15. a 16.6.2004 WPG Brusel
6. a 7. 10.2004 WPG Brusel
15. a 16.12.2004 WPG Brusel

Zasedání v roce 2005
15. a 16.3.2005 WPG Brusel
20.4.2005 WPG Brusel
5. a 6.7.2005 WPG Brusel

Zasedání v roce 2006
12.7.2006 WPG Brusel
18.10.2006 WPG Brusel
22.11.2006 WPG Brusel

Zasedání v roce 2007
30. a 31.01.2007 WPG Brusel
27.03.2007 WPG Brusel
23.05.2007 WPG Brusel

Důvody snižování počtu jednání nejsou řešiteli úkolu známé, protože návrhy nových pravidel jsou zástupci členských zemí předkládány a jejich diskutování je přesouváno z jednoho jednání na druhé. Může se jednat o omezování finančních prostředků ze strany EK, či jiné důvody. Spojování jednání různých skupin ostatním zástupcům členských zemí nevadí, protože většina z členů WPG jsou členy i dalších skupin a navíc jsou zaměstnanci různých ministerstev, tedy veřejných autorit.

Celkově lze konstatovat, že v roce 2006 a v letošním roce došlo k útlumu tvorby nových pravidel i revizi starších. Tento trend možná plyne i z faktu, že u některých zástupců v komisi WPG v poslední době začíná převládat názor, že „pravidel“ ke směrnici 97/23/EC je již příliš a mělo by se spíše přistupovat k revizím již přijatých a nevytvářet další. S tímto názorem se ztotožňuje i řešitel tohoto úkolu.

Nicméně, přes mírný útlum činnosti skupiny WPG v roce 2006 a v letošním roce, má naše účast nesporné přínosy:

a) přístup do databáze na webových stranách Evropské komise – CIRCA, kde mají registrovaní členové přístup do veškerých dokumentů skupiny a kde lze sledovat stav řešení různých otázek položených v rámci celé EU a to i zpětně;
b) možnost vyjádřit se k projednávaným otázkám;
c) případně možnost aktivně vstoupit i do procesu kladení dotazů a následného tvoření „Pravidel“.

Zpráva:

Jednání pracovní skupiny WPG dne 23.05.2007 (WPG Meeting 23 May 2007)

Jednalo se o první účast řešitele tohoto úkolu, a jedinou účast zástupce ČR na jednání skupiny WPG v roce 2007 a z tohoto důvodu se zatím jednalo spíše o seznamování s problematikou práce skupiny a procesem vytváření „Pravidel“. Od této jedné účasti není možné, vzhledem ke skutečnosti, že skupina WPG pracuje již od roku 1999 a zasedá několikrát ročně, očekávat zásadní závěry.

Na jednání pracovní skupiny WPG (Working Party Guidelines group) pro tvorbu pravidel ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení) a směrnici 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby), organizované Evropskou komisí k projednání problematiky uvedených směrnic dne 23.05.2007 byly projednávány záležitosti pracovní skupiny pro tvorbu pravidel „guidelines“ dle příslušné agendy a programu zasedání (viz Agenda of WPG Meeting 23 May 2007, European Commission, B100 (06/SDR), Rue Belliard 100, 1040 Brussels). WPG zasedání proběhlo dne 23.05.2007 v čase 09.30 – 17.30 v budově Evropského Komise na adrese: European Commission, B100 - Room (06/SDR), Rue Belliard 100, 1040 Brussels, Belgium

Technický program jednání:

Hlavním cílem a úkolem zasedání byla diskuze pracovní skupiny WPG a dalších zůčastněných v sektoru PED s úmyslem vstoupit do probíhajícího procesu revize TPED. Podkladem měla být zpětná vazba od WGP dle dokumentu „PE-07-04 Revision of TPED”, koordinovaná v souladu s PED panem Stefanem Arisem z BAM.

1) Zahájení zasedání, středa 23.05.2007, 09.30

Úvodní slovo, uvítání zůčastněných a úvodní poznámka.

Uvedeno vedoucím jednotky Evropské komise - předsedou pracovní skupiny WPG (Working Party Guidelines group) panem Reinhardem Kleinem

Zasedání dále vedl - Dr.-Ing. Stephan Aris (Vedoucí pracovní skupiny – Tlaková zařízení - Tlaková výstroj)

Pan Nikolaus Steininger – administrátor Evropské komise pro tlaková zařízení nebyl přítomen.

2) Prezentace delegátů

Jednání se zúčastnili:
DAKAI Zsuzsanna / Evropská komise
DHOOGE Hans / Evropská komise
KLEIN Reinhard / Evropská komise, vedoucí jednotky Evropské komise
ARIS Stephan / BMAS/ BAM (Vedoucí pracovní skupiny – Tlaková zařízení - Tlaková výstroj)
BAYER Helmut / BMWA
EMENY Simon / CABF
HAYNES Edward / CEN Konsultant
HEPPLES Warren / ECMA TG
KÖNIG Gerhard / ECMA
KOPLEWICZ Danielle / ORGALIME/ UNM
MARTENSSON Jan / SWEA
MONIN Claude / AEGPL
PETR Pavel / Engineering Test Institute
SHAW Stephen / Health and Safety Executive
TRIFAN Eugen-Lucian / ISCIR

3) Schválení programu

Program zasedání(viz Agenda of WPG Meeting 23 May 2007, European Commission, B100 (06/SDR), Rue Belliard 100, 1040 Brussels). Celé jednání mělo vysloveně pracovní charakter a po krátkém přivítání účastníků a představení nového člena za ČR probíhalo dle příslušného programu. Jednotlivé materiály dle programu byly postupně předneseny podávající stranou a poté diskutovány. Text všech dokumentů uvedených v příloze této zprávy je uveden z důvodu jednoznačnosti v originále, tj. angličtině.

4) Projednání dílčích zbývajících otázek z minulého zasedání

Tlaková zkouška lahve pro dýchací přístroje WPG/WGP předloží případné připomínky do CEN pro případnou revisy. Krátce se obecně hovořilo o jistých snahách o sloučení jednotlivých směrnic nového přístupu, týkajících se tlaku. V zájmu snížit počet směrnic aby byla posílena role harmonizovaných norem a snaha zahrnout inspekci provozovaných zařízení do existující legislativy. Nová pravidla nebyla konkrétně projednávána. Do konečné podoby nebylo schváleno žádné pravidlo.

5) Hlavní téma zasedání. Vstup do probíhajícího procesu revize TPED (dokument „PE 07-04 Revision of TPED”)

Otevřená diskuze k jednotlivým připomínkám a komentářům k dokumentu PE 07-04 - revize TPED. Dokument „PE 07-04 : Revision of Directive 1999/36/EC on Transportable Pressure Equipment (TPED) : Relevant Issues for PED“

Jednotlivé příspěvky a dokumenty byly umístěny ke stažení v systému CIRCA. -například komentář „European Cylinder Makers Association“ For Safe and Efficient European Gas Cylinders, Rakousko

Názory delegátů byly vzájemně konzultovány.

Základní projednávané body a jejich výsledky byly zaznamenávány vedením zasedání. Text je uveden z důvodu jednoznačnosti v originále, tj. angličtině. Veškeré podklady jsou samozřejmě k dispozici v systému CIRCA. Do doby schválení skupinou WGP jsou všechny materiály a dokumenty skupiny WPG důvěrné.

Závěrečný dokument PE 07-04 (Final vision of the Dokument „PE 07-04 : Revision of Directive 1999/36/EC on Transportable Pressure Equipment (TPED) : Relevant Issues for PED“ Jedná se o konsolidovanou (společnou) zpětnou vazbu zájmové skupiny PED (autority členských států, představitelé průmyslu, notifikované osoby v procesu posuzování shody..) do probíhajícího procesu revize TPED k pozornosti „Committee on Transport of Dangerous Goods“.

6) Odložené otázky, všeobecné dotazy

Nic nového nebylo ohlášeno.

7) Ukončení zasedání

Věcné vyhodnocení účasti na jednání skupiny WPG (Working Party Guidelines group):

Jednalo se o moji první, a jedinou účast zástupce ČR na jednání skupiny WPG v roce 2007 a z tohoto důvodu se zatím jednalo spíše o seznamování s problematikou práce skupiny a procesem vytváření „Pravidel“. Od této jedné účasti není možné, vzhledem ke skutečnosti, že skupina WPG pracuje již od roku 1999 a zasedá několikrát ročně, očekávat zásadní závěry. Je třeba si rovněž uvědomit, že přes naprosto korektní přístup představitelů této komise i ostatních účastníků zasedání, jsme stále v pozici relativně nových členských států EU a svou pozici v této skupině, kde se částečně střetávají zájmy a názory různých zainteresovaných stran a různých států, si teprve musíme vybudovat.

Nová pravidla nebyla konkrétně projednávána. Do konečné podoby nebylo schváleno žádné pravidlo.

Nicméně již z prvního jednání je zřejmý fakt, že účast v této skupině a další práce v ní může být pro české výrobce, orgány dozoru, notifikované osoby a v podstatě i provozovatele užitečná. Dle názoru řešitele úkolu může být v budoucnosti nejdůležitějším přínosem:

  • přístup do databáze na webových stranách Evropské komise – CIRCA, kde mají registrovaní členové přístup do veškerých dokumentu skupiny a kde lze sledovat stav řešení různých otázek položených v rámci celé EU a to i zpětně;
  • možnost vyjádřit se k projednávaným otázkám;
  • případně možnost aktivně vstoupit i do procesu kladení dotazů a následného tvoření „Pravidel“.

Vzhledem ke skutečnosti, že skupina WPG pracuje již od roku 1999 a zasedala několikrát ročně, mají ostatní pravidelní účastníci zasedání jistý náskok v orientaci v procesu práce skupiny a procesu vytváření „Pravidel“. Z uvedeného plyne jedna podstatná věc a sice, že práce skupiny je kontinuální proces probíhající již několik let a postupné zapojení se do tohoto procesu vyžaduje prostudování řady dokumentů, zjištění všech možných návazností na další skupiny v rámci Evropské komise i různých zájmových sdružení a v neposlední řadě i získání potřebných kontaktů.

Do činnosti skupiny WPG je možné se aktivně zapojit pouze za předpokladu pravidelné účasti na jednání a zpětného prostudování desítek dokumentů. To bude nezbytné pro získání alespoň přibližného přehledu o způsobu práce skupiny, vč. dalších návazností na různé další skupiny. Na základě účasti na jednom jednání odhaduji dobu nutnou pro plné zapojení našeho zástupce na šest měsíců až rok.

Vlastní vyhodnocení cesty: Všechny úkoly se podařilo splnit v požadovaném rozsahu.
Jednání proběhla dle programu.
Program a účel služební cesty byl v celém rozsahu splněn.

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.