[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Sektorová rada pro energetiku
Datum: 4.10.2007
Autor: Ing. Pavel Chejn, předseda Sektorové rady pro energetiku
Zdroj: http://www.nsp.cz
Sektorové rady ano či ne. Chceme-li si odpovědět na tuto otázku, musíme nejprve vyhodnotit v minulosti nastavené systémy spolupráce sociálních partnerů s vzdělávacími institucemi a určit zda je nutné „inovovat“ či ne.
  1. Česká republika nemá duální systém, který přímo svou podstatou předurčuje spolupráci mezi vzdělávacími institucemi a zaměstnavateli. V duálním systému vzdělávání je vše založeno na tom, že zaměstnavatelé chtějí absolventy určitých profesí a vzdělávací zařízení je jejich dodavatelem – často přímo napojeným na určitou firmu. Za odborné vzdělávání je pak zodpovědný subjekt sdružující zaměstnavatele, často Hospodářská komora.
  2. Po roce 1989 se přerušilo pouto mezi vzdělávacími institucemi a velkými firmami, které v podstatě měly ve své patronaci odborný výcvik se vším všudy. Po krátké epizodě, kdy byla vzdělávací zařízení podřízena Ministerstvu hospodářství přešlo celé odborné školství pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Tak se tedy pomalu, ale jistě začala vzdalovat teorie od praxe.
    Firmy tato situace nijak zvlášť nezajímala, protože se v té době restrukturalizovaly a nedostatek pracovníků tedy nepociťovaly. Ubíhal čas, osazenstvo podniku stárlo, nové obory nevznikaly a některé staré dokonce zanikaly. Názory typu potřebujeme více gymnazistů a lidí s všeobecným vzděláním začaly převládat. Také podniky potřebovaly manažery, právníky ekonomy a tak se i v podvědomí veřejnosti staly technické profese druhořadými, o učebních oborech ani nemluvě.
    Třetí tisíciletí a příliv moderních technologií však otevřelo celý problém v celé šíři. Podnikům začaly chybět některé profese od vysokoškoláků počínaje a vyučenci konče. Školy tyto profese však neučí, učitelé nejsou vyškolení a nejsou ani učební dokumenty, učebnice a pomůcky.
    Proto se začali dovážet odborníci technických profesí, ale také zedníci, svářeči, slévači atd.
    Školy mezitím produkují profese, které nikdo nepotřebuje, které je pak nutné rekvalifikovat (což stojí další peníze).
    Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyřešilo svůj problém tím, že střední školy převedlo pod kraje, čímž se samozřejmě vůbec nic nevyřešilo.
    Mezi tím nastává téměř úplná likvidace oborů ve stavebnictví, textilním a kožedělném průmyslu, hornictví. Tyto obory jsou zcela závislé na zahraničních dělnících.
  3. Do hry vstupuje stále více Evropská unie, která potřebuje aby pracovníci všech členů měli transparentní vzdělání, a tím byli v rámci EU mobilní. Slouží k tomu řada projektů v EU jako je ECVET, EQF, EURO PASS atd.

A v této chvíli, kdy se i Česká republika účastní těchto projektů na národní úrovni se začíná připravovat projekt, který uvažuje se sektorovými radami, jako s významným pojítkem mezi firmami a vzdělávací sférou.
Vznikají sektorové rady zatím nezávislé v některých odvětvích.
Významnou v tomto ohledu je Sektorová rada pro energetiku, která vznikla 1. 3. 2006. a jejímž zřizovatelem byl Český svaz zaměstnavatelů v energetice. Rada je 12 členná a sdružuje zástupce nejvýznamnějších organizací z oblasti elektroenergetiky a teplárenství. Své zastoupení mají i vzdělávací instituce.
Rada se zabývá především definováním potřeb v oblasti lidských zdrojů a konzultuje tyto potřeby se školami.
Zahájením projektu, který má za cíl vytvořit Národní soustavu povolání, došlo k sjednocení pravidel pro činnost dosud vzniklých sektorových rad a k vytváření rad u dalších sektorů průmyslové činnosti. I Sektorová rada pro energetiku se do projektu zapojila.
Celý projekt je zaštiťován za stranu zaměstnavatelů Svazem průmyslu a dopravy ČR a Hospodářskou komorou ČR.
Projekt sám má za cíl nastartovat celý systém sektorových rad, tak aby v budoucnu se tyto staly tím kdo bude zastupovat zaměstnavatelskou sféru a určovat její potřeby v lidských zdrojích.
Na vzdělávací instituce bude tak vytvářen tlak, aby se učilo to co je potřeba a co naše podniky potřebují. Jsou nastaveny i parametry uznávání úplných a dílčích kvalifikací, uznávání výsledků neformálního vzdělávání.
Celkově lze říci, že sektorové rady jsou šance, možná i poslední, jak vytvořit fungující systém na trhu s pracovními silami.

Přílohy:

Seznam členů sektorové rady pro energetiku
Přehled povolání a typových pozic v odborném směru energetika
Přehled návrhů úplných a dílčích kvalifikací zpracovaných pro odborný směr energetika

ke stáhnutí - - zde

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.