[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
TECHNICKÉ POŽADAVKY NA VÝROBKY DLE SPECIFIKACÍ TECHNICKÝCH NOREM, UVÁDĚNÉ V OBCHODNÍ SMLOUVĚ (KONTRAKTU)
ZPRACOVANÉ DLE OBCHODNÍHO ZÁKONÍKU ZÁKON Č. 513/1991 Sb.
Datum: 10.5.2007
Autor: Ing. Dr. Vladimír Kudělka
Organizace: TESYDO, s.r.o.
Zdroj: SBORNÍK PŘEDNÁŠEK - Hrotovice 2006
Každý rok pořáda TDS Brno - SMS, s.r.o. velice kvalitně zaměřený seminář s široce zaměřenou oblasí na technické výrobky více zde. Přinášíme příspěvek z loňské konference. Pokud se zhotovitel (výrobce) ve smlouvě zaváže k předepsanému způsobu provedení díla (zakázky), je tímto zavázán k dodržení znění požadavků vyspecifikovaných ve smlouvě (event. v uvedených technických normách, vyspecifikovaných např. objednatelem, provozovatelem), po odsouhlasení a podpisu smlouvy oběma zúčastněnými stranami.

Obchodní zákoník - zákon č. 513/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů, novelizován zák č. 367/2000 Sb. a zák. 370/2000 Sb. i zák. č. 501/2001 Sb., upravuje tento, mimo jiné, také obchodní závazkové vztahy, znění obchodní smlouvy (kontraktu), dle zák. č. 22/1997 Sb., zák. č. 102/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády ČR.
Náležitosti obchodních smluv předepisuje § 536 až § 565 - „Smlouva o dílo ", § 591 až § 600 -„Smlouva o kontrolní činnosti", § 642 až § 651 - „Smlouva o zprostředkování", § 409 až 470 - "Obchodní závazkové vztahy - Kupní smlouva ".

1. Projektová (konstrukční) specifikace (dle ČSN P ENV 1090-1, ...)
obsahuje technické požadavky na projekt (konstrukci). Projektovou (konstrukční) specifikací může být jednoduchý výkres pro malý projekt (konstrukci) nebo obsáhlá dokumentace pro konstrukci (zařízení), včetně technické zprávy podložené výpočty. Projektovou (konstrukční) specifikací musí být zabezpečena odpovídající úroveň mechanické pevnosti, stability, použitelnosti i životnosti a bezpečnosti konstrukcí, strojů, technických zařízení a staveb. Projektová (konstrukční) specifikace dává pokyny, jak provádět opracování, svařování, šroubování, montáž a povrchovou ochranu konstrukcí i zařízení, včetně kontroly jakosti výrobků i jejich bezpečnosti při provozu.
V projektové (konstrukční) specifikaci musí být stanoveny nutné údaje a technické požadavky pro provádění stavby, technického zařízení, stroje i konstrukce.

V projektové (konstrukční) specifikaci pro konstrukce, stroje i zařízení musí byt obsažen:
stručný popis, jejich výpočet, vyjasnění a stanovení podmínek montáže, základní návrh, inženýrská specifikace, návrh spojů, detailní prováděcí dokumentace - výkresy a ukončení specifikace.

2. Dokumentace dodavatele (dle ČSN P ENV 1090-1,...)
je to plán jakosti, bezpečnostní plán a předávací dokumentace. Plán jakosti pro provádění výrobku (stavby, technického zařízení, stroje i konstrukce) požaduje od dodavatele projektová (konstrukční) specifikace. V plánu jakosti jsou stanoveny zvláštní kontrolní postupy a dílčí činnosti.

Plán jakostí musí obsahovat:
specifické požadavky na výrobu, rozvržení úkolů a činností, včetně plnitelů (prováděcího personálu), použití zvláštních postupů, metod a pracovních pokynů (instrukcí), postupy pro požadavky na jakost při svařování (ČSN EN 729-1 až 4), kontrolní a zkušební plán při postupech výrobních prací (činností), postupy pro provádění změn a úprav, postup při řešení neshod (oprav), sporů o jakost a požadavků na úlevy (změny), druhou nebo třetí stranu (inspekční orgán dle ČSN EN ISO 17 020) schvalující hlavní body kontroly nebo určující požadavky na nezávislou kontrolu nebo zkoušky (NDT, DT) a příp. další požadavky.

Bezpečnostní plán musí obsahovat:
předpisy, udávající detailní pracovní instrukce v souladu s bezpečnost. plánem pro provádění stavby, technického zařízení, stroje nebo konstrukce.
Předávací dokumentace musí obsahovat:
shromážděnou dostatečnou dokumentaci během provádění práce (činnosti) ve výrobní oblasti výrobku (stavby, technického zařízení, stroje nebo konstrukce), s respektováním skutečného stavu úrovně výrobku, aby se prokázalo, že výrobek je proveden v souladu s projektovou (konstrukční) specifikací. Dokumentace musí obsahovat: osvědčení o jakosti materiálu (dokument dle ČSN EN 10 204), tj. i prohlášení dodavatele o shodě (dle ISO/IEC 17 050-1 a 2), použité úlevy (změny), včetně jejich odsouhlasení (schválení) odběratelem (inspekčním orgánem), konstrukční dokumentaci skutečného provedení nebo dostatečné údaje pro přípravu konstrukční dokumentace skutečného provedení, protokoly o kontrole rozměrů a jakosti (NDT kontroly) při předávání. Řízení o shodě může být provedeno dle projektové (konstrukční) dokumentace a to jedním ze způsobů : buď prokazováním shody výrobcem nebo prokazováním shody třetí nezávislou stranou (inspekčním orgánem), event. prokazováním shody osvědčením o jakosti, vydaným třetí nezávislou stranou (inspekčním orgánem).
Úroveň zkoušení musí být v projektové (konstrukční) dokumentaci stanovena takto: způsobem zkoušení s požadovanou přesností a účinností, místem, četností a časovým harmonogramem zkoušek, kritérií přípustnosti vad, projednanou (schválenou) činností při opravách neshod.

Kontrola, zkoušení a opravy (dle ČSN P ENV 1090-1 ČSN EN 12 062 + ZA1 A2). Celková kvalita je objektivně dosažena, jestliže celá ocelová konstrukce, konstrukce zařízení, ev. stroje dosahuje odpovídající úrovně mechanické odolnosti a stability, použitelnosti a pevnosti. Kontrola, zkoušení a opravy musí být prováděny v průběhu prací podle požadavků projektové (konstrukční) specifikace, aby byla dosažena požadovaná (předepsaná) jakost. Kontrola a zkoušení se musí provádět podle plánu vyhotoveného dodavatelem (výrobcem). Všechny vykonané kontroly a zkoušení i nepředvídané potřebné požadované opravy musí být dokumentovány. Pokud je oprava proveditelná pro odstranění neshod, provede se podle zvláštního postupu, znovu se zkontroluje a dokumentuje se odstranění neshody. Jestliže je oprava neproveditelná, musí se provést s písemným souhlasem projektanta (konstruktéra) takové úpravy konstrukce, aby se vyloučil vliv neshody. Vždy se postupuje v souladu s projektovou (konstrukční) specifikací. Dokumenty kontroly (dle ČSN EN 10 204) dodávané s materiálem a hotovými výrobky musí být zkontrolovány, zda jsou splněny požadavky uvedené v objednávce.

Nepožaduje se další zkoušení materiálu, jen povrchová vizuální kontrola, pokud to není uvedeno v projektové (konstrukční) specifikaci. Jestliže tato dodaná dokumentace neobsahuje prohlášení dodavatele, že výrobky jsou ve shodě s odpovídající částí projektové specifikace, pak jsou tyto výrobky označeny jako neshodné. Výrobce konstrukce pak musí prokázat, že splňují požadavky kontrolního a zkušebního plánu. Kontrolní a zkušební plán pro výrobu musí odpovídat požadavkům pro celou konstrukci (zařízení, stroje) a musí zahrnovat kontroly potřebné pro přípravu materiálu, částečně rozpracované a hotově vyrobené dílce. Vždy musí být provedena rozměrová kontrola vyrobených dílců. Jestliže se použije tepelné řezání materiálu, musí se správnost tohoto procesu pravidelně kontrolovat dle předpisu specifikace (postupu). Jestliže proces není ve shodě, nesmí se použít ve výrobě, dokud není opraven a znovu přezkoušen. Jestliže se používá proces náchylný na místní vytvrzení materiálu, musí se správnost tohoto procesu ověřovat dle specifikace (postupu). Nejvyšší naměřená hodnota tvrdosti nesmí překročit 380 HV 10. Jestliže proces není ve shodě, nesmí se používat, dokud není sjednaná náprava. Jestliže se používá vrtání, ověřuje se pravidelně správnost tohoto procesu dle specifikace (postupu). Pro kontrolu se používá kalibrů a díry musí být v předepsané toleranci (např. H11). Jestliže proces vrtání nevyhovuje, nesmí se používat, pokud není sjednána náprava. Jestliže se používá svařování, ověřuje se správnost tohoto procesu dle specifikace (postupu). Kontrola před svařováním v průběhu a po svařování musí být začleněna do plánu kontrol a zkoušek. Závěrečné nedestruktivní zkouškv a čas kontroly po svařování musí být provedeny dle předepsaných specifikací (postupů). Byla -li opravována nepřípustná deformace, musí být svary v této oblasti znovu zkontrolovány. Vizuální prohlídka svarů musí byt provedena po celé délce všech svarů, pokud to předepisuje specifikace zkoušek. Dodatečně mohou být předepsány specifikací další metody nedestruktivního (NDT) zkoušení dle ČSN EN 12 062 + ZA1, A2 a kritéria přípustnosti vad ve svarech (dle ČSN EN ISO 5817, ČSN EN 12 517 + Změna AI, A2, ČSN EN 1289 + ZA1, A2, ČSN EN 1291 + ZA1, A2). Pokud je požadována pouze částečná kontrola, pak se svarové spoje ke kontrole musí vybírat namátkově (dle typu svarového spoje, druhu materiálu, technologie svařování a dle oprávnění svářečů). Vizuální prohlídka svarových spojů (dle ČSN EN 970) musí byt provedena po ukončení svařování v daném místě konstrukce a před provedením nedestruktivních (NDT) zkoušek (dle ČSN EN 12 062).

Vizuální prohlídka musí zahrnovat :
úplnost a umístění všech svarů, kontrolu povrchů a tvaru svarů, měření velikostí a umístění jednotlivých svarů, zjištění povrchových vad svarů, zjištění doteků elektrodou a oblastí rozstřiku svarového kovu. Kritéria přípustnosti vad musí být uvedena v projektové (konstrukční) specifikaci. Při kontrole a zkoušení opraveného svaru musí být splněny stejné požadavky jako jsou na neopravované svarové spoje. Jakost svarů spřahovacích trnů konstrukcí musí být kontrolována vizuální prohlídkou. Namátkově se musí zkoušet minimálně 1% trnů ohybem za studena o úhel 15°. Jiné zkoušky svařování musí být uvedeny v projektové (konstrukční) specifikaci. Kontrola spojů s nepředpjatými šrouby - všechny spoje musí být vizuálně zkontrolovány, zda jsou řádně zašroubovány a umístěny ve správné poloze. Kontrola a zkoušení spojů s předpjatými šrouby - třecí plochy spojů musí být vizuálně ověřeny těsně před sestavením. Před předpínáním musí být všechny spoje po sešroubování vizuálně zkontrolovány. Po předepnutí musí být 10 % šroubů zkontrolováno na utahovací moment. Povrchová úprava - stav povrchu pod vrstvou povrchové ochrany musí být vizuálně zkontrolován bezprostředně před nanášením povlaků. Při použití nátěrů se musí kontrolovat jejich tloušťka po zaschnutí a přilnavost. Kontroluje se namátkově nejméně 10 % dílců odpovídající metodou, na každém dílci nejméně na čtyřech místech. Metoda zkoušení tryskání - vhodnost tohoto procesu musí být ověřena každé tři měsíce na modelu, který je po tryskání vizuálně posouzen nejméně na čtyřech vhodných místech vzdálených minimálně 300 mm.

Kontrolní a zkušební plán je zhotoven u výrobce a musí obsahovat zejména : rozměrovou kontrolu vyráběných dílců, prohlídku fixních míst a podpor konstrukce, prohlídku svarových ploch, vzhled svarových spojů, kontrolu vad svarových spojů, kontrolu třecích ploch před sestavením, kontrolu utahovacího momentu u předpjatých šroubů, kontrolu čistoty povrchu před povrchovou úpravou, kontrolu tloušťky povlaků a opravených míst povlaky, kontrolu rozměrů děr po vrtání, kontrolu prostorového sestavení dílců, kontrolu během svařování, stav povrchu základního materiálu pro výrobu a kontrolu jakosti (zjištění vad), kontrolu úchylek tvaru a polohy (deformace), kontrolu zkušebních desek se svarovými spoji (NDT a DT), kontrolu celistvosti těsnících svarových spojů, kontrolu součinitele tření třecích ploch, kontrolu přilnavosti povlaků (metalizace, žárové zinkování, nátěry, ...), kontrolu prostorového sestavení po montáži, kontrolu měřením při zatížení (úchylky tvaru a polohy, deformace).

3. Technické požadavky na výrobky (stroje, konstrukce a technic. zařízení):
dle zák. č. 22/1997 Sb., novely zák. č. 71/2000 Sb. i zákona č. 102/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády k posuzování shody vybraných výrobků z hlediska jejich bezpečnosti, vydaných k zák. č. 22/1997 Sb. a novele zák. č. 71/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Technické požadavky na bezpečný výrobek jsou : vlastnosti výrobků, životnost, složení, způsob balení, návod na montáž a uvedení do provozu, způsob užívání (provozní prostředí), označení výrobku, návod na údržbu a likvidaci, event. jiné informace od výrobce, vliv výrobku na další výrobky, způsob předvádění výrobku, kategorie uživatelů výrobku, apod.
Bezpečný výrobek musí splňovat požadavky zvláštního právního předpisu (nařízení vlády) a evropských i mezinárodních smluv (směrnic), event. musí splňovat požadavky technických norem, event. odpovídá stavu vědeckých a technických poznatků známých v době uvedení na trh.
Technické požadavky na výrobek určuje především výrobková norma, event. normy souvi-sející s technickými požadavky na danou kategorii výrobků.

4. Doklad o odborné způsobilosti firmy
k provádění výrobků - „Průkaz způsobilosti k provádění ocelových konstrukcí" (dle ČSN 73 2601 + Za), 2, 3), „Certifikát typu výrobku" - podklad k vystavení „Prohlášení o shodě" výrobcem, „Prohlášení shody" autorizovanou, event. akreditovanou osobou (dle zák. č. 22/1997 Sb., novely zák. č. 71/2000 Sb. a pozdějších předpisů „o technických požadavcích na výrobky" a zák. č. 102/2001 Sb. „o obecné bezpečnosti výrobků" a pozdějších předpisů i dle nařízení vlády vydaných k zákonu č. 22/1997 Sb. a novele zák. č. 71/2000 Sb. k posuzování shody vybraných výrobků před uvedením na trh i do provozu a pozdějších předpisů, z hlediska jejich bezpečnosti, v souladu se zvláštními technickými předpisy (např. nařízeními vlády) a technickými normami.

5. Doklad o zavedeném systému zabezpečování a řízení jakosti
dle ČSN EN ISO 9 001 + Oprava l, ČSN EN 729-1. až 4, ČSN EN ISO 14 001 (příručka jakosti, směrnice jakosti, protokol z auditu o posouzení úrovně systému řízení jakosti a řízení výroby, certifikát systému řízení jakosti, osvědčení jakosti,...).

6. Doklad o odborné způsobilosti osob

  • projektantů (architektů, inženýrů a techniků), konstruktérů dle zák. č. 360/1992 Sb., ve znění zák. č. 164/1993 Sb. a zák. č. 275/1994 Sb. a novely zák č. 103/2001 Sb.
  • stavebních dozorů dle zák. č. 50/1976 Sb., ve znění pozdějších předpisů a zák. č. 103/2001 Sb.
  • svářečských dozorů dle ČSN EN 719, ČSN EN 729-1 až 4,... a svářečských inspektorů dle ČSN EN ISO 17 020
  • odborná způsobilost osob zabezpečujících provádění výroby a kontroly jakosti výrobků je stanovena dle požadavků výrobkových, event. souvisejících technických norem pro danou kategorii výrobků (ČSN EN 473, ČSN EN 12 062 + ZA1, A2, ČSN EN 970,...)
  • kontrolorů svařování dle ČSN EN 473, ČSN EN 970, ČSN EN 13 018 + ZA1, ČSN EN 4179, ČSN EN 12 062 + ZA1, A2, výrobkových norem a souvisejících technických norem
  • pracovníků nedestruktivní kontroly (NDT) dle ČSN EN 473, ČSN EN 4179, ČSN EN 12 062 + ZA1, A2, výrobkových norem i souvisejících technických norem
  • přejímačů (inspektorů) hotových výrobků dle ČSN EN ISO 17 020, výrobkových a souvisejících norem
  • svářečů, páječů i svářečských pracovníků dle ČSN 05 0705; ČSN EN 287-1; ČSN EN ISO 9606-2, 3, 4, 5; ČSN EN 12 732; ČSN EN 1418; ČSN EN 13 133, ČSN EN ISO 14 918 (žárových stříkačů) výrobkových a souvisejících norem a TPA AO C WS ANB (autorizovaného orgánu pro certifikaci personálu a systému jakosti při svařování)

7. Zavedené a schválené výrobní předpisy, výrobní postupy, technologické předpisy, technologické postupy, kontrolní postupy jakosti, montážní postupy a postupy údržby i periodické kontroly
v etapě provozování výrobku (konstrukce, technického zařízení, stroje, stavby, apod.) - dle ČSN EN ISO 9 001 + Oprava l, ČSN EN 729-1 až 4, ČSN EN 288-9, ČSN EN ISO 15 607, ČSN EN ISO 15 609-1 až 5, ČSN EN ISO 15 614-1 až 13, ČSN EN 13 134, výrobkové normy (obecné výrobní, technologické a montážní postupy, WPS, WPAR, BPS, BPQR ...).

8. Doklady - „Dokumenty kontroly“
o základních materiálech (plechy, profily, trubky), přídavných materiálech (elektrody, dráty, tavidla, kovové a keramické prášky), pomocných materiálech (technické plyny, tavidla), spojovacích materiálech (šrouby, podložky, matice, klíny, čepy, nýty), o konstrukcích a technických zařízeních dle ČSN EN 10 204 (atesty, protokoly o přejímce, prohlášení shody, inspekční certifikáty, ...), dle ČSN EN 12 062 + ZA1, A2 (protokoly z kontrol NDT zkoušení), dle ISO/IEC 17 050-1 a 2 (prohlášení shody dodavatelem), dle ČSN EN ISO 17 020 (doklady inspekčního orgánu).
Dle ČSN P ENV 1090-1, event jiných ČSN EN, je nařízeními vlády ČR pro bezpečné výrobky stanoven následující systém prokazování shody u vyráběných konstrukcí (zařízení):
  • Prokazování shody výrobcem - vnitřním kontrolním systémem dle požadavků této normy a zavedeným systémem řízení jakosti dle ČSN EN ISO 9001 + Oprava, ČSN EN 729-1 až 4, pro dílce základní třídy vyrobené z ocelí S 235 a S 275 do tloušťky 30 mm, staticky namáhané malé dílce, o malé hmotnosti, které nejsou hlavními částmi. Pro dílce vyšší třídy - s požadavky vyššími než na dílce základní třídy, má třetí nezávislá strana (inspekční orgán) certifíkovat systém řízení jakosti výrobce a vystavit „Osvědčení o jakosti".
  • Prokazování shody třetí stranou (inspekčním orgánem) - pro speciální třídu dílců, má být provedeno externím posouzením - dokumentovanými zprávami - protokoly, vystavenými na základě dílčích kontrol výroby a jednotlivých dílců konstrukce (zařízení). Speciální třída dílců zahrnuje ty dílce konstrukce (zařízení), které mají speciální důležitost pro celkovou bezpečnost konstrukce (zařízení) nebo důsledek zhroucení (ztráty stability konstrukce, zařízení).
  • Prokazováním shody osvědčením jakosti - pro dílce vyšší třídy může být provedeno třetí nezávislou stranou (inspekčním orgánem), třetí nezávislá strana potvrzuje zprávy (protokoly) o jakosti vystavené výrobcem konstrukce (zařízení) a potvrzuje shodu dílců s výrobkovou normou, event. souvisejícími normami.
  • Prokazování shody osvědčením o správné montáži - pro zajištění odpovídající úrovně mechanické pevnosti a stability ocelové konstrukce (zařízení). Dodavatel montáže má mít zaveden vhodný systém řízení jakosti (vnitřní kontroly) obdobný systému jakosti u výrobce. Pro konstrukce (zařízení), které mají speciálně důležitý význam pro bezpečnost nebo důsledky havárie - třetí nezávislá strana rozšíří průběžný dozor montáže a vydá "osvědčení o správné montáži".


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.