[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY
Datum: 23.3.2007
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
Seminář ke směrnici č. 97/23/ES o tlakových zařízeních ( PED),

Země, místo: Rumunsko, Bukurešť

Účel ZPC: Seminář ke směrnici č. 97/23/ES o tlakových zařízeních ( PED)

Datum konání: 27. února až 1. března 2007

I. Všeobecné údaje:

  • Účastník ZPC: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
  • Doprava: letadlem
  • Pracovní deník:
    26. února 2007cesta Praha – Bukurešť
    27. února až 1. března 2007účast na jednání
    1. března 2007cesta Bukurešť – Praha
  • Ubytování:
  • Best Western Parc hotel, Bucharest

II. Věcná zpráva

a) Program jednání

Seminář byl organizován Evropskou komisí ve spolupráci s organizací TAIEX. Veškerá komunikace byla přes kontaktní osoby v jednotlivých zemích a uskutečnila se pouze elektronicky. Zástupkyně ÚNMZ je kontaktní osobou pro PED, takže v ČR organizaci zajišťoval odb. 30 ÚNMZ. Program semináře včetně seznamu šesti účastníků z ČR je přílohou této zprávy.

Cílem semináře bylo informovat relativně „nové“ účastníky z členských zemí Evropské unie o zkušenostech v oblasti posuzování shody podle PED, standardizace a o budoucnosti evropské legislativy v tlakovém sektoru. Účastníky semináře byli zástupci EK z pracovních orgánů EK pro PED (WGP-pracovní skupina pro tlak) a CABF (Conformity Assesment Bodies Forum-fórum notifikovaných osob), zástupci CEN a zástupci autorizujících institucí, notifikovaných osob, výrobců a uživatelů.

Na tomto semináři byli zastoupeni přednášející zejména ze „starých“ členských zemí a z hostitelského nového členského státu Rumunska. Seminář byl finančně podporován ze strany EK, takže pro tři až čtyři účastníky z každého zvaného čl. státu byly náklady hrazeny. Ostatní se mohli v omezeném počtu zúčastnit na náklady vysílatele.

Program byl první den rozdělen na úvodní společnou část za účasti všech účastníků a navazovaly dvě souběžně jednající pracovní skupiny. V jedné byly projednávány zkušenosti s implementací PED do legislativy hostitelské země Rumunska, podrobnosti posuzování shody podle PED včetně úlohy pravidel ke směrnici, harmonizované normy a spolupráce orgánů dozoru nad trhem na evropské úrovni. Zástupkyně ÚNMZ se zúčastnila jednání druhé pracovní skupiny o změnách PED a budoucnosti legislativy pro tlaková zařízení. Další dny byla jednání společná.

Seminář se konal v prostorách hotelu Crowne Plaza Bucharest Flora. Jednání řídili zástupci Evropské Komise p. Klein a pí Dákai. Pro společnou část semináře byla jednacím jazykem angličtina a rumunština, v pracovních skupinách pouze angličtina.

b) Průběh jednání

Zahájení

Seminář zahájil p. Klein z EK, který uvedl, že se jedná o pokračování obdobných předcházejících seminářů a cílem je rozšířit informovanost účastníků o problematice PED a zajistit výměnu zkušeností mezi zúčastněnými. Přivítání za hostitelskou zemi pronesl zástupce rumunského ministerstva hospodářství a obchodu.

Otázky spojené s budoucností směrnice pro tlaková zařízení (PED)

Moderátorem této části semináře byla pí Dákai a přednášejícími p. Bayer z rakouského ministerstva hospodářství a pí Koplewitz, která zde zastupovala Orgalime (evropské sdružení výrobců).

P. Bayer se věnoval důvodům, které by měly vést ke změnám, a to prosazení evropských výrobců, evropských technologií a úrovně kvality nejen na evropských trzích, ale i na trzích třetích zemí. Oblast tlakového sektoru je celosvětově velice přísně regulovaná. Proto je nutné prosazování evropských předpisů, norem a kódů a zajištění návaznosti ve vývoji technologií a norem. Také spotřebitelské výrobky z oblasti tlakových zařízení hrají roli při posuzování a dozoru nad trhem. Revize nového přístupu upravuje pohled na předpisy v oblasti směrnic nového přístupu, zpřesňuje definice a povinnosti ekonomických subjektů a upravuje postupy posuzování shody. Samostatná část problematiky je směrnice pro jednoduché tlakové nádoby 87/404/EHS – SPVD. Tato směrnice, i pokud nebude spojena s PED, musí být doplněna o zpřesněné základní požadavky. V současné podobě neodpovídá aktuálním požadavkům (dvacet let směrnice). Další vnější vlivy vedoucí k revizi PED jsou zjednodušení a zlepšení regulace, případné sloučení PED a SPVD se směrnicí 99/36/ES pro přepravitelná tlaková zařízení) - TPED. Sjednocení požadavků (termíny i rozsah) na periodické inspekce provozovaných výrobků je námětem pro revizi legislativy tlakového sektoru.

Ke zlepšení by mělo dojít při dovozech spotřebitelských výrobků z třetích zemí, ke zvýšení bezpečnosti (doplnění základních požadavků) a ke zlepšení dozoru nad trhem jak pro výrobky tak pro notifikované osoby. Při revizi by měly být využity zkušenosti s implementací směrnic tlakového sektoru do národních legislativ a uplatnit výše uvedené souvislosti. V diskuzi byla uplatněna námitka kolem tvorby národních norem. Jedná se o tříštění sil a je nutné se soustředit na tvorbu evropských norem. Zástupce rumunské NB se jako nově přistoupivší členský stát podivoval nad dvěma směrnicemi pro tlakový sektor SPVD a PED. Dostal odpověď o vývoji tvorby směrnic, ale diskuze podpořila požadavek na sjednocení legislativy. Další dotazy se týkaly problematiky používaných materiálů pro tlaková zařízení zejména na rozdílné požadavky na zkoušení podle EN a ASME (americké předpisy asociace inženýrů). Jako řešení byla přednášejícím, za podpory zástupce Orgalime, navrhovaná účast na diskuzi mezi EU a US o požadavcích na materiály uváděných v předpisech EN a ASME. Zástupkyně výrobců pí Koplewitz z Francie ve své přednášce Budoucnost PED zdůraznila, že národní předpisy pro tlaková zařízení existují již více než 100 let a evropské státy mají rozdílnou bezpečnostní strategie.

Znalost PED se za dobu užívání značně prohloubila u všech uživatelů, výrobců atd. Pro PED je charakteristické, že pro většinu výrobků je nutné posuzování třetí stranou, na rozdíl např. od obdobně rozsáhlé strojírenské směrnice (machinery), kde je toto množství výrobků posuzováno postupem posuzování shody A a pouze zbytek je posuzován třetí stranou. EK navrhuje spojit čtyři tlakové směrnice (PED+SPVD+částečně TPED+1 směrnici starého přístupu pro tlakové nádoby a metody jejich inspekce) do jednoho dokumentu. Je to ale efektivní? Před dvěma lety proběhla dotazníková akce u uživatelů SPVD a PED a její výsledek vyzněl nespojovat. Tento závěr nesmí být ignorován. TPED nepatří do stejné skupiny regulace – označení CE x Π. Je tedy spojení vhodné? Některé požadavky PED není možné plně realizovat (např. EAM-evropské schválení materiálů). Z důvodů zde vyjmenovaných a dalších navrhuje Orgalime tyto možné změny:

  • zpřesnění stávajícího textu PED – zapracovat text některých pravidel (quidelines) do textu směrnice,
  • příloha č. 1 b. 7 týkající se specifických požadavků na některá tlaková zařízení uvádí přesné hodnoty technických parametrů (tedy nepočítá s HN EN), a proto by měla být revidována,
  • navrhnout jinou alternativu než EAM,
  • revize „Nového přístupu“ by neměla mít výrazný vliv na obsah PED, ale je potřebné vzít tuto revizi v úvahu.

Je ale nutné řešit společná pravidla pro provoz, protože dosavadní praxe (národní legislativa – různé přístupy) snižuje pozitivní efekt PED. Proto řešení provozu by mělo být prvořadou prioritou EK pro tuto oblast. Pozice Orgalime k budoucím změnám směrnic v tlakovém sektoru jsou následující:
  • všechny úpravy existujících směrnic velmi pečlivě zvažovat, aby skutečně představovaly zjednodušení,
  • jestli budou nezbytné úpravy třeba, musí být velmi přesně identifikovatelné (dodatky ke stávajícím směrnicím a ne měnit text),
  • pozitivní efekt pro tlakový sektor by mělo dokončení harmonizace i pro provoz tlakových zařízení.

V další přednášce Vývoj v PED, pravidlech a normách uvedl p.Haynes, konzultant CEN pro sektor tlakových zařízení, informace ohledně vývoje pravidel k PED. Vysvětlil postupy jejich vzniku a jejich projednávání. Uvedl zajímavou statistiku ohledně počtu pravidel k jednotlivým částem PED. Pravidel v současné době existuje cca 220 a jsou pracovním podkladem k aplikaci směrnice. Ze statistiky vyplývá, ke kterým částem směrnice je kolik pravidel. Nejvíce pravidel je k oblasti působnosti směrnice–65, ke klasifikaci a kategoriím- 40 a k interpretaci základních požadavků na materiály–30. Z toho lze usuzovat, které části PED jsou nejproblematičtější. Závěry z této analýzy jsou:

  • obecně je třeba systém pravidel zjednodušit a lépe seřadit podle problémů,
  • některé články PED ani části základních požadavků uvedených v příloze č.1 nečiní potíže (jsou vždy nezbytné?),
  • odpovědi uvedené v pravidlech je nutné analyzovat a zjednodušit je.

Nedořešenou záležitostí mezi PED x SPVD je kategorie a klasifikace jednoduchých tlakových nádob podle SPVD v porovnání s PED, kde pro některé rozměry a parametry nádob existují rozdíly. Obecně je problematický článek, který obsahuje, na co se PED nevztahuje. Dochází zde k některým nelogičnostem a někdy nejsou pro to dostatečné důvody (např. dálkové potrubí, zařízení používaná pro motorová vozidla atd.).

Další problematické části PED:

  • popis rizikové analýzy (není lepší zpracování EN obdobně jako EN 1050:1996 pro rizika pro strojírenskou směrnici?),
  • oblast návrhu tlakových zařízení je velmi důležitá a přesto existuje pouze 11 pravidel,
  • sestavy – zahrnují od malých hasicích přístrojů po petrochemické celky. Je pouze 17 pravidel dostatečných pro tuto část PED?
  • je potřebné mít 6 pravidel pro svařování, když jsou nyní nové EN ISO 15609 a série EN ISO 15614?
  • problematika materiálu na tlaková zařízení,
  • je nutné mít speciální posouzení pro sériově vyráběné výrobky (hasicí přístroje, jednoduché tlakové nádoby atd.) ?

Problémy jsou v oblasti provozu (národní legislativa) vyplývající rozdílných intervalů a frekvencí inspekcí. Je nutné i zvážit, jestli by nové upravené zpracování pravidel nemělo mít zjednodušenou a lépe čitelnou formu, obdobně jako pro směrnici pro zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu 94/9/ES-ATEX, případně jako u pravidel pro jiné směrnice. Oblast normalizace pro PED. V současnosti je 213 HN EN pro PED a 20 pro SPVD, běží dalších 66 projektů tvorby EN pro PED a 3 pro SPVD. Většina HN EN je z r. 2002, a proto v současné době probíhají revize.

V další přednášce, připravené p. Holmegaardem z Dánska a nazvané Problémy při klasifikaci podle PED se konkrétně řešila problematika zařazování:

  • tlakové výstroje,
  • výměníků tepla,
  • sestav, kde za montáž tlakových zařízení na staveništi nese odpovědnost uživatel,
  • sestav s tlakovým zařízením podle SPVD,
  • sestavy a svařování – posouzení svářečů a postupů svařování.

Jednotlivé případy byly rozebírány s odkazem na text PED a na pracovní materiál pro PED (Pravidla pro PED).

P. Baylac, zástupce EPERC TP (Evopská výzkumná základna pro tlaková zařízení) ve své přednášce PED a inovace navrhoval také řešení budoucnosti PED. V úvodu vyjádřil spokojenost s řešením aplikace PED prostřednictvím pravidel (guidelines). Stejně jako jeho předchůdci se pokoušel odpovědět na otázku, jestli je revize PED nutná. Za problémy ve stávající PED považuje b. 7 přílohy č. 1 (předepsané konkrétní hodnoty a neuvažování nových HN EN), problematiku rizikové analýzy a její konkrétní provádění a navrhoval klasifikaci tlakového zařízení s uvažováním výsledků rizikové analýzy. Kromě signálů z dozoru nad trhem ohledně akceptování materiálů, nejsou podněty k nutným revizím HN EN (např. EN 13445). Zmiňoval se o značné volnosti terminologie PED (např. spoje konstrukčních dílů).

Rozdíly při posuzování tlakových zařízení jsou v jednotlivých členských státech při:

  • posuzování v provozu, protože národní legislativy, které dosud tuto otázku řeší, jsou velmi rozdílné,
  • posuzování různých metod při klasifikaci zařízení (sestavy podle PED a sestavy neposuzované podle PED-montáž uživatelem na staveništi).
EPERC je připraven pomoci a z výsledků jeho šetření plyne, že potřebnějším než modifikovat PED je nutné vyřešit společnou evropskou legislativu pro provoz.

V dalších přednáškách seznamovali zástupci Velké Británie a Německa s přístupem státních a dozorových orgánů k aplikaci PED. Reprezentantka CEN ve své přednášce Partnerství v CEN (Twinning) vysvětlovala tuto speciální metodu, která řeší možnost spolupráce všech (tedy dříve i později přistoupivších) členských států v normalizaci. Pro sektor tlakových zařízení byla cenná informace o konání semináře CEN ohledně materiálů na tlaková zařízení, který se bude konat 15. května 2007 v Bruselu, a přítomní byli na tuto akci zváni. Na programu bude zkoušení materiálů, otázky kvalifikace svářečů atd. Cílem bude sjednocení evropských a mezinárodních požadavků na materiály pro tlaková zařízení.

Další účastníci semináře se zúčastnili přednášek o harmonizovaných normách k PED, dozoru nad trhem a systémech výměn informací ohledně nebezpečných výrobků a podrobnosti jsou v jejich cestovních zprávách.

c) Seznam získané dokumentace

Všechny dokumenty uvedené v programu jednání jsou u autorky této cestovní zprávy (účastnice cesty) a informace o cestě spolu se zápisem budou předány na nejbližší koordinační poradě pro NV 26 (tlaková zařízení).

III. Věcné vyhodnocení cesty

Cesta splnila svůj účel. Na semináři se zástupci ČR (šest účastníků – proplácení nákladů EK-Taiex pro čtyři, další dva byli vybaveni vysílající organizací) aktivně zúčastňovali diskuzí. Během nich a i při neformálních setkáních vyjadřovali účastníci uspokojení s vysokou úrovní semináře spočívající hlavně v konkrétnosti projednávaných otázek a řešení konkrétních problémů. Informace získané na semináři budou uplatněny při dalších jednáních kolem budoucnosti PED, kde budou zástupci ČR vyjadřovat svůj postoj k této otázce. Spokojenost s kvalitou přednášejících a odborností přednášek byla vyzdvihována i při osobních setkáních se zástupci EK.

IV. Návrh na zajištění úkolů vyplývajících z výsledků jednání

  1. Předat zprávu ze zahraniční služební cesty členům technické komise ÚNMZ pro tlaková zařízení.
    Termín: březen 2007
    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty.
  2. Seznámit odborníky z oblasti tlakových nádob s výsledky jednání (autorizované osoby a odborné asociace pracovníků zařízení pracujících s tlakem) a využít je při práci koordinační skupiny autorizovaných osob.
    Termín: březen 2007
    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.