[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Kontrola kvality při výstavbě velkokapacitních zásobníků trochu jinak
Datum: 13.3.2007
Autor: Ing. Iliev Vladimír
Zdroj: http://www.konstrukce.cz
Základem pro úspěšnost každé firmy je soustavná kontrola kvality celého výrobního procesu. A co znamená dodržovat a řídit kvalitu při výstavbě velkokapacitních zásobníků?

ZÍTRA ZAČÍNÁ DNES

Praxe a nabyté zkušenosti v řízení kvality při výstavbě zásobníků potvrdily, že dohled nad kvalitou díla začíná dlouho před skutečným zahájením prací na staveništi. Prvním krokem je dohoda s investorem, podle které normy bude realizován projekt, dodávka a montáž nádrže. V Evropě společnost OKZ Holding nejčastěji pracovala podle norem API 650, BS 2654, DIN 4119, pr EN 14015, Правила устройства верти- кальных цилиндрических стальных ре- зервуаров для нефти и нефтепродуктов a v ČR podle ČSN 69 8119.

Všechny standardy mají jeden účel – určit pravidla hry, jak správně objednat a postavit kvalitní zásobník. Normy jsou si na první pohled podobné, ale v mnoha položkách jsou odlišné, což si ukážeme na několika příkladech.

Při vodní zkoušce je zásobník napuštěn až téměř po okraj vodou, 20 000 m3, Klaipeda, Litva.

API 650
Například API 650 specifikuje druh oceli podle amerických norem, ale ne pro každý typ materiálu se dá najít odpovídající evropská ocel. A to může být konfliktním bodem při výrobě – například zda žíhat, či nežíhat průlezy apod.

DIN 4119
Dále například podle DIN 4119 je třeba provádět vakuovou zkoušku dna nádrže až po hydrostatické funkční zkoušce – kvůli nebezpečí vzniku trhlin v přeplátovaných svarech. Podle ostatních norem se vakuová zkouška dělá před zkouškou vodou.

BS 2654
BS 2654 požaduje kontrolu okolkových svarů plechů před montáží prvního lubu zásobníku prozářením, naproti tomu třeba ČSN 69 8119 se spokojíjen s vakuovou zkouškou. Některé normy kupříkladu dovolují za splnění určitých podmínek křížení svarů, u jiných je to striktně zakázáno. Vzhledem k těmto a dalším odlišnostem norem je u nás běžné, že se jednání s budoucím zákazníkem a přípravy smlouvy účastní i představitel oddělení řízení kvality, příp. i budoucí dozor kvality na stavbě či vedoucí montáže.

CO A KDY JE SPRÁVNĚ?
Kontrola
Dalším důležitým bodem je stanovení rozsahu NDT kontroly. Její objem má podstatný vliv jak na montážní postup, tak na sestavení harmonogramu práce. Po předložení plánu kontrol objednatelem je třeba ho pečlivě zkontrolovat a porovnat s příslušnou normu. Občas se stává, že tento plán připravili lidé, kteří se v praxi ještě nesetkali s výstavbou ocelové nádrže a nemají tudíž představu, jaká jsou specifika montáže a zkoušek. Už jsme se setkali například s požadavkem objednatele, který ve snaze co nejrychleji zprovoznit terminál zásobníků v harmonogramu uvedl, že se zároveň s montáží střechy bude natírat dno nádrže a hned poté ještě vyžadoval vodní zkoušku. To byl z hlediska postupu montáže a požadavků normy, v tomto případě API 650, nesmysl. Nezřídka jsou také zákazníkem či investorem vyžadovány zbytečné kontroly. Považovat je za „povinné“ s výmluvou „my za to nemůžeme, oni ni nám napsali...“ je často nebezpečná cesta.

Vizuální kontrola obvodového svaru, zásobník o objemu 52 000 m3 v Butinge, Litva.

Jakosti svarů
Vždy se vyplatí ve smlouvě přesně určit stupně jakosti svaru a jejich geometrické rozměry. Stačí si uvědomit rozdíl mezi svary stupně B a C podle normy ČSN EN ISO 5817. V praxi je na první pohled minimální, ale má obrovský vliv na časový harmonogram a na náklady pro nedestruktivní zkoušení. V případě, že si objednatel neklade zvláštní požadavky a tzv. to nechá na nás, jako minimum připravíme manuál organizace jakosti projektu, výrobní a montážní postup, plán zkoušení a kontroly, plán svařování, seznam přídavného materiálu a návrh seznamu předávací dokumentace. Dále požádáme objednatele, aby manuál před schválením projednal s organizací, která bude zařízení kolaudovat. Občas se během procesu schvalování dostáváme z dnešního hlediska do trochu komické situace, jako např. při výstavbě reaktoru na bioplyn v Německu. Zákazník nechtěl na začátku odsouhlasit postup svařováni svislých svarů s odůvodněním, že v praxi neviděli svařování svislých svarů obalenou elektrodou směrem shora dolů. Nakonec se spojil s výrobcem elektrod, který tuto možnost potvrdil, a po přezkoušení všech svařečů postup schválil. Při výstavbě velkokapacitního terminálu v litevském Butinge byly zase některé dokumenty nestandardně revidovány až dvakrát denně.

CO JE NA PAPÍŘE A JAKÁ JE REALITA
Pro dodavatele je podstatné, aby byla zpracovaná dokumentace srozumitelná pro všechny, aby byla k dispozici nejen v oficiálním jazyce projektu, ale i jazyce výrobního personálu, který se na některé akce sjíždí z různých koutů Evropy. Kupříkladu při montáži nádrže na tekuté dusíkaté hnojivo v belgickém Gentu byla oficiálním jazykem projektu angličtina, ale všechny dokumenty byly ve dvoujazyčném česko-anglickém provedení a některé dokonce i rusky, litevsky a bulharsky. Dát vše do papírové podoby a tu schválit je jedna věc, věc druhá je realizovat vše v praxi. I ten nejlepší plán kvality nemá žádnou hodnotu, nedostane-li se do správných rukou. Pro jakost stavby je rozhodující kvalita personálu, který řídí staveniště. Pracovník dozoru kvality těsně spolupracuje s vedením stavby a dvě třetiny pracovní doby tráví přímo na staveništi mezi lidmi. Dostává plán práce a spolu s vedoucím stavby a mistry projednává průběh kontroly a postup montáže. „Kvalitář“ musí nejen konstatovat problémy, ale i být schopen navrhnout řešení a preventivní opatření a dokonce spolupracovat přímo s konstruktéry tak, aby se zjednodušila práce montérů a svařečů, což je vždy ku prospěchu kvalitního provedení. To se v praxi podařilo například při výstavbě reaktoru o objemu 3 800 m3, kde byla kvůli montáži vyrobena speciální pojízdná lávka na přivaření střechy k plášti v pozici PE. Bez takové pomůcky by ani ti nejlepší svářeči nemohli práci provést rychle a kvalitně. Při svařování jednotlivých lubů nádrží standardně používáme závěsné buňky, které jsou vybaveny vším, co svářeč potřebuje, a dávají možnost pracovat kvalitně i za horšího počasí.

ZÁVĚR
Po dokončení díla vidí každý pouze výsledek působení pracovníka dozoru kvality – v případě velkokapacitních ocelových zásobníků jsou to především dobré svary a správná geometrie dílců. Ale k takovému cíli vede dlouhá cesta. Cílem kvalitáře není pouze „tlačit“ na výrobní personál, aby vyráběl kvalitně, ale především vytvořit předpoklady pro to, aby vůbec kvalitně pracovat mohl. Zlatým hřebem jeho práce pak je vyhotovení předávací dokumentace, přičemž se někdy jedná o dokument o několika tisících stran. (Například k izotermickému zásobníku na čpavek, který byl dokončen letos v dubnu v litevské Jonavě, obdržel neměcký zákazník, společnost UHDE Thyssen Krupp, na 35 000 stránek předávací dokumentace – pozn. aut.) Práce v oboru řízení kvality je v praxi velmi komplexní činností, vyžaduje totiž schopnost spojit teorii, praxi i psychologii. Ale především by pro správného „kvalitáře“ měla být posláním.

 Související

Související témata
Výroba, dovoz, uvádění do provozu
Svařování

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,6 (počet známek: 5) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 1 příspěvek
A co má být.Hlaváč Štefan RT TNS14.03.2007 16:16
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.