[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Ředitelé velkých firem píší přes noviny budoucím studentům
Datum: 9.3.2007
Zdroj: www.vitkovice.cz
Ostrava, 13. února 2007: Jen dva týdny zbývají žákům posledních ročníků základních škol k tomu, aby odevzdali přihlášky na učiliště a střední školy nejrůznějšího typu. V Moravskoslezském kraji je to důvod, proč se v tisku začaly objevovat vzkazy s podpisy generálních ředitelů velkých firem, určené žákům a jejich rodičům. „Technické vzdělání otevírá dveře do světa, dává šanci uspět v kterémkoli oboru. Těším se, až se týmy našich zaměstnanců rozrostou o nové absolventy technických škol,“ píše mimo jiné Jan Světlík, předseda představenstva skupiny Vítkovice Holding. Generální ředitel ŽDB Group Zdeněk Juchelka zase vzkázal, že se společnost chystá na trhy do severní a střední Ameriky i do Pobaltí a že bude potřebovat posily.

K výzvám studentům se dosud připojil také generální ředitel Visteonu-Autopal Ladislav Glogar, manažer Moravskoslezského strojírenského klastru Roman Orlík, předseda výkonné rady jediného tuzemského sdružení odborníků na informační technologie IT Cluster Ivo Vondrák. A stranou nezůstal ani viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR a ředitel společnosti Bytostav Poruba Pavel Ševčík.

Společným cílem všech zúčastněných je obnovit zájem mladých lidí o studium technických oborů. Zadavatelem inzerce je, pod hlavičkou iniciativy ForTech, Moravskoslezský kraj a jeho Agentura pro regionální rozvoj (ARR). Vzkazy šéfů jsou součástí komunikační kampaně, kterou regionální instituce nastartovaly před koncem loňského roku, aby pomohly posílit „lidské kapacity“ regionu pro potřeby rostoucí ekonomiky. „Dalším efektem by měla být i podpora postupné změny obrazu našeho kraje v očích veřejnosti, aby byl vnímán jako region s množstvím zajímavých pracovních příležitostí v prosperujících firmách,“ připomněl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj Pavel Drobil.

Projekt ForTech navazuje na nástroje, jimiž se kraj a ARR snaží podpořit stávající i nově příchozí firmy. Zahrnuje spolupráci se zaměstnavateli, středními a vysokými školami, oborovými sdruženími, tzv. klastry, rekvalifikačními a poradenskými středisky a úřady práce. Součástí řízených aktivit byl také marketingový výzkum, který byl prvním svého druhu v ČR a ukázal, že technické obory jsou převážně spojovány se zveličovanými strašáky v podobě těžko zvládnutelné, složité matematiky, fyziky a technického kreslení. O budoucím studijním oboru přitom v téměř 39 procentech případů rozhodují samy děti. Ve zhruba 51 procentech se rozhodují náctiletí spolu s rodiči. Ti pak potomky ovlivňují především na základě negativních zkušeností z doby útlumu průmyslu a velkého propouštění v letech 1990 až 2003.

Na marketingový výzkum nyní navazuje první etapa komunikační kampaně, na níž krajský rozpočet uvolnil 1,5 milionu korun. Komunikaci bude provázet čtyřbarevné logo symbolizující čtyři technické obory s největší poptávkou po odbornících – elektrotechniku, informační technologie, strojírenství a stavebnictví. Klíčovým sdělením pro veřejnost je fakt, že absolventi technických škol mohou prakticky ihned nastoupit do práce a mají jistotu, že si vydělají slušné peníze.

Realizátorem komunikační kampaně je na základě výběrového řízení ostravská agentura ARS, spol. s.r.o. První část kampaně může letos do konce února oslovit asi 30 procent dosud nerozhodnutých žáků z posledních ročníků základních škol.


 Související

Související témata
Ostatní

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.