[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Odpověď ITI Praha na dotazy revizního technika
Datum: 16.2.2007
Odpovědi zástupců ITI Praha na dotazy revizních techniků např.: Nemám-li dostatek finančních prostředků, kam se mám obrátit, když ITI Praha poskytuje služby jen za úhradu? Kdo je nadřízeným revizního technika a může změnit jeho závěry v revizní zprávě o způsobilosti provozu TNS a kotlů? atd.

Dne 1. 7. 2005 nabyl účinnosti zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce a zákon č. 253/2005 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o inspekci práce (mimo jiné zákona č. 174/1968 Sb.). Rovněž tím dnem byl zrušen Český úřad bezpečnosti práce a Inspektoráty bezpečnosti práce. Tyto orgány nahradil Státní úřad inspekce práce (SÚIP), respektive Oblastní inspektoráty práce (OIP). Výše uvedenými zákony byly do značné míry změněny kompetence uvedených orgánů v oblasti vyhrazených technických zařízení. ITI Praha není nástupnickou organizací ČÚBP, tou je SÚIP, ovšem se změněnými kompetencemi.

V praxi to znamená, že Institut technické inspekce Praha po dohodě s SÚIP od 1.1. 2006, jako organizace státního odborného dozoru, v souladu se stávajícím zněním zákona č. 174/1968 Sb., nahradil činnosti „orgánu dozoru" uváděné ve vyhláškách č. 18, 19, 20 a 21/1979 Sb., v platném znění. Tedy veškeré činnosti dle uvedených vyhlášek dosud vykonávané ČÚBP v oblasti vyhrazených technických zařízeních, přecházejí tímto dnem na Institut technické inspekce Praha. Zejména se jedná o tzv. oznamovací povinnost vyplývající z citovaných vyhlášek. Výjimky ze vzdělání uděluje orgán inspekce práce jako orgán státní správy.

Jedná o část, kdy podle § 6a odst. l písm. b) organizace státního odborného dozoru (Institut technické inspekce Praha) při provádění dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení ve stanovených případech provádějí prohlídky, řídí a vyhodnocují zkoušky, kterými osvědčují, zda vyhrazená technická zařízení a materiály použité k jejich zhotovení splňují požadavky předpisů o zajištění bezpečnosti technických zařízení a ve stanovených případech potvrzují úspěšné výsledky zkoušek.

Všeobecné dotazy:

Nemám-li dostatek finančních prostředků, kam se mám obrátit, když ITI Praha poskytuje služby jen za úhradu.
Stanoviska vydávaná v souladu se zákonem č. 174/1968 Sb. skutečně ITI Praha poskytuje za úhradu a to v souladu s vyhláškou 398/2001 Sb. Cenové tarify uvedené v této vyhlášce jsou na velmi nízké úrovni a dle našeho názoru se jedná o minimální finanční zátěž pro podnikatele. Osobně se domnívám, že bezpečnost vyhrazených technických zařízení by měla být povýšena nad finanční prostředky. Jinou činnost povolenou zřizovatelem účtujeme za ceny smluvní. Pracovníci Institutu technické inspekce Praha Vám jistě základní informace podají zdarma, odborné posuzování ovšem zdarma dělat nemůžeme.

Kdo je nadřízeným revizního technika a může změnit jeho závěry v revizní zprávě o způsobilosti provozu TNS a kotlů.
Revizní technik je osoba, která splnila podmínky pro výkon revizního technika a úspěšně složila zkoušku před komisí organizace státního odborného dozoru a na základě jejího úspěšného vykonání obdržela Osvědčení. Výstupem činnosti revizního technika je „REVIZNÍ ZPRÁVA", kterou nemůže změnit žádný orgán, ani organizace. Změnu revizní zprávy může provést pouze revizní technik, který ji vydal. Obecně lze říct, že revizní zprávu může jiná osoba zpochybnit, nikoliv však změnit. Revizní technik tedy nemá v režimu činnosti revizního technika nadřízeného. V případě podřízenosti, nebo nadřízenosti se tedy jedná o jiný vztah, který vyplývá ze struktury dané firmy, tedy zejména z pracovně právních předpisů. Je třeba připomenout, že nezodpovědná činnost revizního technika může mít za následek jeho právní odpovědnost, a to správně právní včetně trestní.

Kdo ve finále po rekonstrukci kotle, kde došlo k podstatným změnám proti původnímu projektu, vyhodnotí dosažení požadovaných parametrů zadavatele a zda v rámci „jiných vlivů" nebyly porušeny dodavatelskou firmou uznávané bezpečnostní předpisy a dá povolení k „trvalému provozu".
Zde se jedná zřejmě o provádění zkoušek ve smyslu § 6 vyhlášky č. 18/1979 Sb., - zkoušky po opravách a rekonstrukcích. Zde měla oprávněná organizace povinnost ohlásit 15 dnů předem orgánu dozoru, dříve IBP, v současné době ITI Praha, datum provádění zkoušky.

Jak postupovat při neshodě názorů RT provozovatele s technickým zázemím dodavatelské firmy RGO, operující oprávněním zasahovat do vyhrazených tlakových zařízení.
Obecně lze říct, že držitel „Oprávnění" před jeho vydáním prokázal organizaci státního odborného dozoru způsobilost k jeho vydání. Je nutné mít na paměti, že tak, jako řidič automobilu, který získal řidičské oprávnění může porušit nebo porušovat předpisy a to včetně následků z porušení vyplývající, tak se obdobně může chovat i držitel Oprávnění. V těchto případech se může jednat o porušení úst. § 20, resp. §33 zákona č. 251/2005 Sb., za které může SÚIP uložit pokutu až do výše 2 000 000 Kč.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,8 (počet známek: 5) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 2 příspěvky
Rekonstrukce kotleIng. Antonín Voříšek03.03.2007 21:31
Oprávněníinspektor SUIP19.02.2007 10:43
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.