[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY
Datum: 10.1.2007
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
Dne 6. prosince 2006 se konaly pracovní skupiny pro dozor nad výrobky podle směrnic 87/404/EHS pro jednoduché tlakové nádoby (SPVD) a 97/23/ES pro tlaková zařízení (PED) a pro dozor nad notifikovanými osobami (NB). Evropská dozorová šetření se týkala tlakových nádob (podle SPVD) a tlakových hrnců (podle PED). Jednání se za ČR účastnili zástupci MPO a ČOI. Účastnice cesty se zúčastnila jednání pracovní skupiny pro dozor nad NB. Na programu byla pravidla působení NB mimo území notifikujícího státu a dozor těchto aktivit. Diskutovány byly i otázky akreditace NB a nutnost zpracování metodiky pro náležitosti dozoru nad NB pro tlakový sektor na evropské úrovni.

Země, místo: Rakousko, Vídeň

Účel ZPC: Účast na jednání pracovní skupiny pro dozor nad NB a na PED AdCo plenárním zasedání pro směrnici 97/23/ES „tlaková zařízení“.

Datum konání: 6. a 7. 12. 2006

I. Všeobecné údaje:

  • Účastník ZPC: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
  • Doprava: vlakem
  • Pracovní deník:
    6. 12. 2006 cesta Praha - Vídeňúčast na jednání pracovní skupiny pro dozor nad NB
    7. 12. 2006 účast na jednání PED AdCo cesta Vídeň - Praha
  • Ubytování:
  • Hotel Erzherzog Rainer, Vídeň

II. Věcná zpráva

a) Program jednání

Dne 6. prosince 2006 se konaly pracovní skupiny pro dozor nad výrobky podle směrnic 87/404/EHS pro jednoduché tlakové nádoby (SPVD) a 97/23/ES pro tlaková zařízení (PED) a pro dozor nad notifikovanými osobami (NB).
Evropská dozorová šetření se týkala tlakových nádob (podle SPVD) a tlakových hrnců (podle PED). Jednání se za ČR účastnili zástupci MPO a ČOI.
Účastnice cesty se zúčastnila jednání pracovní skupiny pro dozor nad NB. Na programu byla pravidla působení NB mimo území notifikujícího státu a dozor těchto aktivit. Diskutovány byly i otázky akreditace NB a nutnost zpracování metodiky pro náležitosti dozoru nad NB pro tlakový sektor na evropské úrovni.
Dne 7. prosince 2006 se konalo plenární zasedání skupiny pro dozor nad trhem „tlak“ (PED AdCo), kde na pořadu jednání byly revize nového přístupu a jeho specifika v tlakovém sektoru, shrnutí a diskuze k tématům projednávaným předchozí den, speciální záležitosti dozoru nad trhem, formy notifikace a dozoru nad NB, vývoj a odpovědnosti systému hlášení nebezpečných výrobků a projednávání švédských námitek proti právě dopracovávaným evropským harmonizovaným normám.
Podrobnosti k dozoru nad trhem jsou podrobně uvedeny ve zprávě zástupce ČOI. Jednání se po oba dva dny účastnili pouze zástupci veřejné správy bez zástupců výrobců a odborných sdružení. Jen k projednávání normalizačních otázek byly přizváni, speciálně na tento bod jednání, pracovníci CEN.

b) Průběh zasedání

6. prosince 2006

Jednání WG se konalo na Federálním ministerstvu hospodářství a práce, Stubenring 1, Pracovní skupinu vedl p. Burud z Norska. Účastníci byli z Norska, Rakouska, Francie, Německa , Velké Británie, Švédska, Dánska a ČR a zástupci EK. Po schválení programu a prezentaci účastníků byl schválen bez úprav zápis z minulého jednání z června 2006.
Hlavním tématem WG byla diskuze o stanovení jasnějších pravidel pro jmenování, monitorování a dohled nad NB (týká se také uznaných nezávislých organizací a zkušeben uživatelů) a to zejména při jejich působení mimo území jmenujícího členského státu (ČS). Z dotazníku pro tlakový sektor, který obsahoval odpovědi ČS a který připravila a vyhodnotila EK, vyplynulo, že systém akreditace nevyužívají pouze dva státy. Systémy akreditace jsou ale nejednotné, protože dosud nebyly tyto požadavky jasně vymezeny a akreditace nepovinná. Podle revize nového přístupu bude akreditace v podstatě nutná. Další diskuze o systému akreditace byla ukončena s tím, že diskutovat je možné další den na plenárním zasedání, kde je revize nového přístupu jedním z bodů jednání.
Další nejasnosti vyplynuly při sdělování zkušeností přítomných zástupců ČS při jmenování a dohledu nad NB. Z diskuze vyplynulo, že je nutné zpřesnit „působení NB mimo území ČS“ – pouze na území ES nebo i ve třetích zemích? Nejasná je i otázka jak může notifikující autorita kontrolovat působení NB např. v Číně? Závěr byl, že tyto připomínky je nutné vznést další den k čl. 25, b. 4 revize nového přístupu (dokument N 560-1 EN), kde se o nofikacích hovoří. Také je nutné v horizontálním dokumentu zpřesnit pojmy „subsidiarity“ x „subcontractors“.
Další téma byla otázka „odpovědnosti za výrobek“. Zástupkyně EK konstatovala, že aktivity ČS kolem nevyhovujících výrobků ne vždy zajistí, aby výrobek již na trhu nebyl. Tuto diskuzi ale předseda ukončil s tím, že se nejedná o program WG pro dohled nad NB. Dále byla na programu norská prezentace zkušeností s dohledem nad NB mimo území Norska.
WG se na závěr shodla na nutnosti zpracování metodiky pro jmenování a dohled nad NB (zejména mimo území ČS).

7. prosince 2006

Druhý den se jednání uskutečnilo v hlavním zasedacím sálu ministerstva hospodářství a práce a zahájila jej zástupkyně EK p. Dákai, která poděkovala hostitelské zemi za pořádání zasedání AdCo skupiny a předala slovu předsedovi AdCo skupiny p. Bayerovi z Rakouska. Pan Bayer řídil pracovní zasedání podle předloženého programu (jednání bylo simultánně tlumočeno do tří jazyků – angličtina, francouzština, němčina). Účastníky byli zástupci ČS, a to Belgie, České republiky, Dánska, Německa, Francie, Irska, Kypru, Litvy, Nizozemska, Rakouska, Slovinska, Švédska a Velká Británie, přidruženého státu Rumunska a států ESVO Švýcarska a Norska.
Po odsouhlasení programu byl bez připomínek schválen zápis z minulého zasedání. Zástupkyně EK p. Weidel obeznámila přítomné o probíhajících jednáních týkající se revize nového přístupu. Po dvaceti letech zkušeností s aplikací nového přístupu je nutné přenést do evropských směrnic více společných prvků s maximálním důrazem na dozor nad trhem. Není uspokojivý postup dle ochranné doložky, protože časově se jedná o náročný postup. Další důraz je kladen na vysledování výrobků, větší průhlednost v akreditaci a monitorování NB. Společné prvky nového přístupu budou pravděpodobně vydány formou nařízení (Regulation). Po předpokládaném schválení v roce 2007 (Rada a Evropský parlament) nabude účinnosti v roce 2008. Počítá se s přechodným obdobím do roku 2010.
V následné velmi živé diskuzi byly uplatňovány připomínky z WG pro dozor nad NB. EK již zpracovala z připomínek ČS komentář k návrhu revize nového přístupu za tlakový sektor. Tento dokument včetně podkladu z WG bude uplatněn při zpracování konečné verze revize nového přístupu. P. Bayer prezentoval systém dozoru nad trhem v Rakousku, který je rozdělen do více institucí.
Předsedové pracovních skupin (p. Achilides za sektor tlakových hrnců a p. Stegman za oblast jednoduchých tlakových nádob), podali informaci o vyhodnocení činnosti a předseda p. Burud podal zprávu z jednání pracovní skupiny pro dozor nad NB, kde upozornil na problematickou oblast dozoru nad působením NB mimo území jmenujícího ČS. Také informoval o vyhodnocení dotazníků ČS v části NB v dozoru nad nimi. P. Shaw z britského dozorového orgánu HSE prezentoval systém ICSMS (placené a není majetek EK) pro hlášení nebezpečných výrobků nejen spotřebitelských a porovnával efektivnost se systémem Rapex (majetek EK a zdarma).
Další části programu byl postup týkající se námitek k harmonizovaným normám. Námitky podala švédská strana a byly řešeny skupinou pracovníků CEN. Námitky se týkaly připravovaných HN EN pro litinu (EN 1562/A1:2006, EN 1563/A2:2005, EN 1564/A1:2006 a EN 13835/A1:2006). Problém se týká zpracování změn původně neharmonizovaných norem z r. 1997 až 2002 s tím, že po zapracování změn včetně příloh ZA budou normy uveřejněny v OJEU jako harmonizované. Švédská strana uplatňuje také nedostatky v těchto normách v podchycení základních požadavků PED na materiály. Podle pravidel uplatnění námitek bude Stálý výbor podle čl. 6 PED vydávat stanovisko. Tato záležitost bude dořešena na pracovní skupině tlak. Podrobnosti z oblasti dozoru nad trhem jsou ve zprávě zástupce MPO (odbor dozoru spotřebitele) a ČOI.

c) Seznam získané dokumentace

Všechny dokumenty uvedené v programu jednání jsou u účastnice cesty a informace o cestě spolu se zápisem budou předány na nejbližší koordinační poradě pro NV č. 26/2003 Sb. (tlaková zařízení).

III. Věcné vyhodnocení cesty
Cesta splnila svůj účel.

IV. Návrh na zajištění úkolů vyplývajících z výsledků jednání

  1. Předat zprávu ze zahraniční pracovní cesty členům technické komise ÚNMZ pro tlaková zařízení.

    Termín: prosinec 2006

    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.

  2. Seznámit odborníky z oblasti tlakových nádob s výsledky jednání (autorizované osoby a odborné asociace pracovníků zařízení pracujících s tlakem) a využít je při práci koordinační skupiny autorizovaných osob.

    Termín: další koordinační porada

    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.