[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Dokumentace a značení tlakových zařízení
Datum: 13.11.2006
Autor: Petr Matěják - TLAK s.r.o.

Situaci nutno rozdělit na dvě skupiny

I. skupina – výrobky dodávané do obchodní sítě
II. skupina – výrobky dodávané na základě smlouvy nebo objednávky odběratele.

Problémem je skupina I.
Ve skupině II je to otázka smlouvy nebo objednávky a odběratel si může nárokovat cokoliv a v jakékoliv formě např. dle ČSN 69 0010 část 7.2. – Pasport. Je to pouze otázka minimálních podmínek a požadavků na dokumentaci a značení, které musí výrobce/dodavatel splnit dle předpisů a norem. Vše navíc co odběratel požaduje, je pak pouze otázka financí.

Pro přehlednost uvádím znění původních národních předpisů a norem:

A . 1. Vyhláška ČÚBP č.18/1979 Sb. v platném znění :

§ 5

Individuální vyzkoušení

1) Každý dohotovený kotel a tlakovou nádobu musí výrobce podrobit stavební a první tlakové zkoušce. Tyto zkoušky zajišťuje a provádí výrobce, pokud písemně nezmocnil jejich provedením organizaci, která je oprávněná k montáži kotle nebo tlakové nádoby.Ke každému kotli nebo tlakové nádobě musí výrobce vyhotovit průvodní dokumentaci včetně pasportu (revizní knihy) v rozsahu stanoveném technickými normami.

2) Po úspěšné stavební a první tlakové zkoušce revizní technik výrobce , popřípadě organizace , která provádí montáž, označí nýty továrního štítku kulatým razidlem o průměru 10 mm se značkou nebo zkráceným názvem své organizace. Otiskem téhož razidla označí i příslušné místo pasportu (revizní knihy).

Dle NV č.352/2000 Sb. se vyhláška č.18/1979 Sb. nevztahuje na stanovené výrobky dle NV č.20/2003 Sb. a NV č.26/2003 Sb.
Pozor však na grafy 1.1., 2.1. 3.1 a 5.1 uveřejněné ve Zpravodaji ATZ 1/2001 a www.tlakinfo.cz. Některé výrobky se nestaly stanovenými výrobkami a zůstaly vyhrazeným tlakovým zařízením se všemi z toho plynoucími důsledky>

2. ČSN 69 0010 část 7.2- Pasport

Pasport se dodává s nádobou zpravidla v jednom vyhotovení na formátu A4. Dokumentace potřebná ke zhotovení duplikátu pasportu se musí u výrobce nádob archivovat nejméně 10 let.

a) Obsah pasportu.
b) Seznam dokladů přiložených k pasportu
c)
  1. Všeobecné údaje.
  2. Technické charakteristiky a parametry.
  3. Údaje o pojistných ventilech a bezpečnostní výstroji.
  4. Údaje o základní armatuře.
  5. Údaje o přístrojích pro měření, signalizaci, ovládání, ochrana.
  6. Údaje o základním a přídavném materiálu
  7. Protokol o měření tělesa nádoby.
  8. Výsledky zkoušek svarů.
  9. Údaje o nedestruktivní kontrole svarů.
  10. Jiné zkoušky a kontroly.
  11. Údaje o tepelném zpracování.
  12. Osvědčení o stavební a tlakové zkoušce.
  13. Údaje o provozních zkouškách a prohlídkách.

Jako příloha pasportu se dodává :

  1. Výkres nádoby.
  2. Náčrt svarů pro kontrolu.
  3. Pevnostní výpočet.
  4. Osvědčení pojistných ventilů
  5. Návod k obsluze, montáži, prohlídkám, opravám a kontrolám během provozu.
  6. Vydaná rozhodnutí ČÚBP,ÚNMZ.

Pro jednoprostorové nádoby, vyráběné opakovaným způsobem, s pracovním přetlakem do 1,6 MPa a s pracovní teplotou 0 oC až 200 oC , s nežíravou pracovní látkou a průměrem do 800 mm může výrobce vypracovat zkrácený pasport podle přílohy B.
Zkrácený pasport se dodává společně s nádobou v jednom vyhotovení, které může být na formátu A5 a musí obsahovat nejméně tyto údaje :

a) všeobecné údaje,
b) technickou charakteristiku a parametry,
c) údaje o pojistných ventilech a bezpečnostní výstroji,
d) údaje o základní armatuře,
e) údaje o přístrojích pro měření, signalizaci, ovládání a automatizaci,
f) přehled o použitém materiálu,
g) závěr, osvědčení o stavební a tlakové zkoušce,
h) výpočet pevnosti nádoby,
i) náčrtek nádoby s rozměry důležitými pro výpočet.

Výpočet pevnosti a náčrtek nádoby se přikládají zvlášť.

3) ČSN 69 0010 část 5.3. Požadavky na značení

čl.3.1 Materiál pro výrobu tlakových částí musí být vždy označen tak, aby byla zjistitelná jeho totožnost během výrobního procesu a aby nedošlo k záměně. Značky na výchozím materiálu musí odpovídat požadavkům ČSN 69 0010 – 3.1 a nesmí být při výrobě odstraněny. Pokud je odstranění značek nutné z výrobních důvodů (např. před dělením materiálu, mechanickým obráběním apod.) musí být přeneseny na jiné místo příslušné části. Správnost přenesených značek ověří orgán výrobce nádoby.

čl. 4.1 Všechny svarové spoje musí být značeny tak, aby bylo možno identifikovat svářeče, kteří prováděli svarové spoje. Značka se umístí z vnější strany nádoby ve vzdálenosti 20 mm až 50 mm od okraje svarového spoje. U podélných svarových spojů musí být značka umístěna na počátku nebo na konci svarů ve vzdálenosti (100 až 200) mm od obvodového svarového spoje. U obvodových spojů musí být značka umístěna v místě překřížení obvodového a podélného svaru.

čl. 5.1 Každá nádoba se před zkouškami u výrobce opatří štítkem. Štítek se připevní na takovém místě nádoby, aby i při umístění nádoby v provozu byl trvale viditelný a přístupný (nesmí být zakryt potrubím, žebříkem apod.) Výjimečně u zakrytovaných tlakových nádob zdravotnických zařízení se dovoluje umístit štítek pod krytem, musí však být přístupný.

čl. 5.2 Štítek musí obsahovat nejméně tyto údaje :
a) označení výrobce,
b) výrobní číslo,
c) rok výroby,
d) nejvyšší pracovní přetlak,
e) nejvyšší a (nebo) nejnižší dovolená pracovní teplota,
f) objem v litrech nebo v m3.

čl.6.1 Poblíž štítku se na tělese nádoby uvádějí následující údaje :

  • označení výrobce,
  • výrobní číslo,
  • rok výroby,
  • značka kontrolního orgánu výrobce.

PRÁVNÍ PŘEDPISY, KTERÉ ŘEŠÍ DOKUMENTACI.

B. 1) NAŘÍZENÍ VLÁDY Č.378/2001 SB., KTERÝM SE STANOVÍ BLIŽŠÍ POŽADAVKY NA BEZPEČNÝ PROVOZ A POUŽÍVÁNÍ STROJŮ, TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ, PŘÍSTROJŮ A NÁŘADÍ, V PLATNÉM ZNĚNÍ.

§ 2

Pro účely tohoto nařízení se rozumí:
e) průvodní dokumentací soubor dokumentů obsahující návod výrobce pro montáž, manipulaci, opravy, údržbu, výchozí a následné pravidelné kontroly a revize zařízení, jakož i pokyny pro případnou výměnu nebo změnu částí zařízení,
f) provozní dokumentací soubor dokumentů obsahující průvodní dokumentaci, záznam o poslední nebo mimořádné revizi nebo kontrole, stanoví-li tak zvláštní právní předpis, nebo pokud takový právní předpis není vydán, stanoví-li tak průvodní dokumentace nebo zaměstnavatel
g) místním provozním bezpečnostním předpisem předpis zaměstnavatele upravující zejména pracovní technologické postupy pro používání zařízení a pravidla pohybu zařízení a zaměstnanců v prostorech a na pracovištích zaměstnavatele,
h) normovou hodnotou konkrétní technický požadavek obsažený v příslušné české technické normě.

§3

1) Minimální požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení v závislosti na příslušném riziku vytvářeném daným zařízením jsou :
a) používání zařízení k účelům a za podmínek, pro které je určeno, v souladu s provozní dokumentací, zaměstnavatel může stanovit další požadavky na bezpečnost místním provozním bezpečnostním předpisem, a to minimálně v rozsahu daném normovou hodnotou.

§ 4

1) Kontrola bezpečnosti provozu zařízení před uvedením do provozu je prováděna podle průvodní dokumentace výrobce. Není-li výrobce znám nebo není-li průvodní dokumentace k dispozici, stanoví rozsah kontroly zařízení zaměstnavatel místním provozním předpisem.

2) Zařízení musí být vybaveno provozní dokumentací. Následná kontrola musí být prováděna nejméně jednou za 12 měsíců v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak.

3) Provozní dokumentace musí být uchovávána po celou dobu provozu zařízení.

2) ZÁKON Č.22/1997 SB. O TECHNICKÝCH POŽADAVCÍCH NA VÝROBKY, V PLATNÉM ZNĚNÍ

h) technickými požadavky na výrobek :

1. technická specifikace obsažená v právním předpisu, technickém dokumentu nebo technické normě, která stanoví požadované charakteristiky výrobku, jakými jsou úroveň jakosti, užitné vlastnosti, bezpečnost a rozměry, včetně požadavků na jeho název, pod kterým je prodáván, úpravu názvosloví, symbolů, zkoušení výrobku a zkušebních metod, požadavky na balení, označování výrobku nebo opatřování štítkem, postupy posuzování shody výrobku s právními předpisy nebo s technickými normami, výrobní metody a procesy mající vliv na charakteristiky výrobků,

2. jiné požadavky nezbytné z důvodů ochrany oprávněného zájmu nebo ochrany spotřebitele, které se týkají životního cyklu výrobku poté, co je uveden na trh, popřípadě do provozu, např. podmínky používání, recyklace, opětovného použití nebo zneškodnění výrobku, pokud takové podmínky mohou významně ovlivnit složení nebo povahu výrobku nebo jeho uvedení na trh, popřípadě do provozu.

3) Zákon č.102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků, v platném znění

§ 3

Obecné požadavky na bezpečnost výrobku

1) Bezpečným výrobkem je výrobek, který za běžných nebo rozumně předvídatelných podmínek užití nepředstavuje po dobu stanovené nebo obvyklé použitelnosti žádné nebezpečí nebo jehož užití představuje vzhledem k bezpečnosti a zdraví osob pouze minimální nebezpečí při správném užívání výrobku, přičemž se sledují zejména :

  • a) vlastnosti výrobku, jeho životnost, složení, způsob balení, návod na jeho montáž a uvedení do provozu, pro způsob užívání včetně vymezení prostředí užití, způsoby označení, návod na údržbu a likvidaci, další údaje a informace poskytnuté výrobcem, návod musí být uveden v českém jazyce,
  • b) vliv na další výrobky, jestliže lze důvodně předpokládat jeho užívání s dalším výrobkem,
  • c) způsoby předvádění výrobků,
  • d) kategorie uživatelů, kteří mohu být ohroženi při užití výrobku, zejména děti a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

2) Za bezpečný výrobek se považuje výrobek splňující požadavky zvláštního právního předpisu a mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána a které byly vyhlášeny ve Sbírce mezinárodních smluv. Pokud pro výrobek takový předpis neexistuje, považuje se za bezpečný výrobek ten, který splňuje požadavky českých technických norem nebo odpovídá stavu vědeckých a technických poznatků známých v době jeho uvedení na trh. Možnost dosažení vyšší úrovně bezpečnosti nižší stupeň rizika není důvodem k tomu, aby nebyl výrobek považován za bezpečný.

3) Nebezpečným výrobkem je každý výrobek, který nevyhovuje požadavkům na bezpečný výrobek podle odstavců 1 a 2.

§4

PRŮVODNÍ DOKUMENTACE A OZNAČOVÁNÍ VÝROBKŮ

1) Výrobek uváděný na trh musí být opatřen průvodní dokumentací a označen způsobem a v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy.
2) Průvodní dokumentací výrobku jsou doklady, jež jsou podle zvláštních právních předpisů nutné k převzetí a k užívání zboží.
3) Označování výrobku je opatření výrobku štítkem nebo jakýkoli jiný způsob označení, který stanoví zvláštní právní předpisy.

4) Nařízení vlády č.20/2003 Sb. příloha 2 bod 1; 2. a 3. :

OZNAČENÍ CE A POPISY, NÁVOD K POUŽITÍ, KONSTRUKČNÍ A VÝROBNÍ PODKLADY, DEFINICE A SYMBOLY

1. Označení CE a popisy

a) Podobu označení CE stanoví zvláštní právní předpis.
b) Na nádobě nebo výrobním štítku s údaji musí označení CЄ a tento popis :
  • nejvyšší dovolený přetlak (PS v barech),
  • nejvyšší dovolená teplota ( Tmax ve oC)
  • nejnižší dovolená teplota ( Tmin ve oC)
  • objem nádoby (V-udává se v litrech)
  • jméno nebo obchodní jméno nebo značka výrobce
  • typ a výrobní nebo sériové číslo nádob, rok výroby
  • poslední dvě číslice roku, ve kterém byla provedena typová zkouška

V případě použití štítku s údaji musí být štítek konstrukčně navržen tak, aby nemohl být použit opakovaně , a musí obsahovat volné místo pro případné doplnění dalších údajů.

2. Návod k použití

Návod k používání musí obsahovat tyto informace:
a) údaje uvedené v bodu 1 s výjimkou identifikace série nádoby,
b) předpokládané použití nádoby,
c) požadavky na obsluhu, údržbu a montáž z hlediska bezpečnosti nádoby,
Tyto údaje musí být v českém jazyce.

Konstrukční a výrobní podklady :

Konstrukční a výrobní podklady musí obsahovat popis metod a zavedených pracovních postupů tak, aby byly splněny požadavky přílohy č.1 k tomuto nařízení nebo technických norem podle § 2 odst. 4, zejména:

a) detailní výrobní výkres typu nádoby,
b) popisy a vysvětlivky ke konstrukčním a výrobním podkladům,
c) doklad popisující.
  • zvolené materiály,
  • zvolené svařovací postupy,
  • zvolené kontroly,
  • veškeré případné podrobnosti týkající se návrhu nádoby.

Jestliže se použije postupů podle § 5 až 7, musí podklady rovněž obsahovat :

  • doklady týkající se vhodnosti svařovacích postupů a kvalifikace svářečů nebo svářečských operátorů,
  • hutní osvědčení o materiálech použitých při výrobě dílů a spojů ovlivňujících pevnost tlakové nádoby,
  • protokol o provedených zkouškách a ověřeních nebo popis kontrol, které budou na výrobku prováděny.

5) ČSN EN 286-1 (69 5286) - vyhlášená duben 1999 :

Článek 11- Průvodní dokumentace nádoby :

a) údaje na továrním štítku nádoby, včetně čísla série;
b) účel použití nádoby, pro který je konstruována včetně případných přídavných zatížení a způsob upevnění nádoby;
c) údaj o korozním přídavku na hlavní části (plášť,dna,příruby,přip.vnitřní dno) a o skutečné tloušťce stěn hlavních částí;
d) návod na údržbu a instalaci , pokud je to pro bezpečnost nádoby potřebné;
e) prohlášení , že nádoba odpovídá požadavkům této normy (viz příloha B);
f) pro informaci zákazníka upozornění na potvrzení o zkoušce, že na tlakových částech nádoby nesmějí být prováděny žádné svářečské práce.
Poznámka : Tato dokumentace musí být napsaná v jazyce nebo jazycích země určení.

Článek 12 - Značení :

Nádoba nebo štítek musí mít následující údaje:

  • nejvyšší pracovní přetlak PS v bar;
  • zkušební přetlak Ph v bar;
  • nejvyšší pracovní teplota Tmax ve oC;
  • nejnižší pracovní teplota T min ve oC;
  • objem nádoby V v l;
  • přijatý korozní přídavek c v mm nebo "F" , jestliže je nádoba uvnitř opatřena nátěrem;
  • skutečná tloušťka;
  • název nebo značka výrobce;
  • označení typu a výrobní číslo nebo skupina nádob a rok výroby;
  • označení uznaného inspekčního orgánu , pokud je touto normou vyžadován;
  • číslo této normy (tj. EN 286-1);
  • označení CE pro nádoby se součinem větším než 50 bar.l, vyrobených v souladu se Směrnicí.

Pokud je použit štítek, musí být uzpůsobený tak, aby nemohl být znovu použit a musí obsahovat volné místo pro případné další údaje (např.značka zkoušky). Značení musí být provedeno viditelným snadno čitelným a neodstranitelným způsobem na nádobu nebo na štítek , upevněný k nádobě takovým způsobem, aby nemohl být odstraněn nebo se stát nečitelným vlivem pracovního prostředí po celou dobu životnosti nádoby.

6) NV 26/2003 Sb., příloha 1 :
Příloha 1
3.3. Označování a opatřování štítkem
3.3.1 Kromě označení CЄ podle § 7 musí být uvedeny tyto informace:
a) u všech tlakových zařízení :
  1. název a adresa či jiný způsob identifikace výrobce,
  2. rok výroby,
  3. identifikace tlakového zařízení podle jeho povahy , např. typ, série nebo identifikace výrobní dávky a výrobní číslo,
  4. základní nejvyšší nebo nejnižší dovolené meze,
b) v závislosti na typu tlakového zařízení další informace nezbytné pro bezpečnou instalaci , provoz či použití, popřípadě pro údržbu a pravidelné prohlídky , jako např. :
  1. objem V tlakového zařízení v litrech,
  2. jmenovitá světlost potrubí DN,
  3. použitý zkušební tlak PT v barech s uvedením data zkoušky,
  4. nastavený tlak bezpečnostní výstroje v barech,
  5. výkon tlakového zařízení v kW,
  6. napájecí napětí ve V (voltech),
  7. předpokládané použití,
  8. plnící poměr v kg/l,
  9. největší hmotnost obsahu v kg,
  10. hmotnost prázdného zařízení v kg,
  11. skupina tekutiny
c) tam, kde je to nutné, výstrahy připevněné k tlakovému zařízení upozorňující na správné použití , ke kterému by podle zkušenosti mohlo dojít. Textové informace k výstrahám musí být v češtině.

3.3.2. Označení CЄ a požadované informace musí být uvedeny na tlakovém zařízení nebo na štítku pevně k němu připojeném, až na následující výjimky :

a) kde to přichází v úvahu , může být použita vhodná dokumentace, aby se předešlo opakovanému označování jednotlivých konstrukčních dílů, jako jsou potrubní části, určených pro tutéž sestavu. Týká se to označení českou značkou shody a dalšího označení a nápisů na štítku podle této přílohy.
b) je-li tlakové zařízení příliš malé , jako je např. výstroj , mohou být informace podle bodu 3.3.1 písm. b) uvedeny na štítku připevněném k tlakovému zařízení,
c) údaje o náplni a výstrahy podle bodu 3.3.1 písm. c) mohou být uvedeny na štítku nebo jiným vhodným způsobem , za předpokladu, že zůstanou po dostatečně dlouhou dobu čitelné.

3.4. Návody k používání:

a) Je-li tlakové zařízení uváděno na trh, musí být k němu , pokud to připadá v úvahu, připojen návod pro uživatele obsahující všechny nezbytné informace vztahující se k bezpečnosti a týkající se :

  1. instalace, včetně montáže jednotlivých částí tlakového zařízení,
  2. uvádění do provozu,
  3. použití,
  4. údržby včetně kontrol prováděných uživatelem,

b) návod musí obsahovat informace připojené k tlakovému zařízení podle bodu 3.3 s výjimkou identifikace série,popřípadě musí být provázen technickou dokumentací, výkresy a schématy, nezbytnými k plnému pochopení tohoto návodu,

c) popřípadě musí návod též upozorňovat na nebezpečí vyplývající z nesprávného použití podle bodu 1.3 a zvláštních okolností návrhu podle bodu 2.2.3.

§ 8 odst. 6 – dokumenty dle bodu 3.3 a 3.4 přílohy musí být v češtině.

7) ČSN EN 45510-3-1 /38 0210/ - Pokyny pro pořizování zařízení elektráren část 3.1: Kotle – Vodotrubné kotle .

Uvádím text pouze této části. Obdobný text je u všech částí této ČSN EN 45 510

7.1. Požadavky na technickou dokumentaci

Dokumentace nabídky

Ve specifikaci se má požadovat, aby zpracovatelé nabídky poskytli dostatečné informace, aby:

  • bylo možno snadno prostudovat systém,
  • se prokázalo, že nabídka odpovídá požadavkům odběratele stanoveným v poptávce,
  • se umožnilo hodnocení prováděné odběratelem.

Tyto informace mohou zahrnovat parametry návrhu, výkresy, časové plány, přehledová funkční a přístrojová schémata, certifikaci typového zkoušení a referenční instalace. Kromě jiného může specifikace požadovat :

  • výkresy zobrazující obecné rozvržení (sestavení) kotle s rozměry na výstupních bodech,
  • výkresy zobrazující sestavení kotle, zapalovací zařízení a místo náhradního agregátu v kotelně,
  • výkresy zobrazující nákresy topných ploch, tlakových systémů páry a vody, vzduchovodů a spalinovodů,
  • schémata zobrazující nákresy spalovacího zařízení,
  • popis uspořádání a provozování kotle.

Dokumentace smlouvy

Ve specifikaci se má definovat seznam dokumentů, které má poskytnout dodavatel. V nich má být uvedeno, kdy nebo ve kterém stadiu mají být tyto dokumenty k dispozici. Dodavatel má zejména poskytnout všechny výkresy s uvedením informací o rozhraních a vstupních a výstupních koncových bodech.

Ve specifikaci se mohou požadovat všeobecné dispoziční výkresy, podrobné výkresy uspořádání a montážní výkresy.

Ve specifikaci se mohou požadovat podpůrné informace týkající se montážního programu, důležitých částí stavby, předložení návrhu, studií o návrhu, studií o výstavbě, studií o bezporuchovosti, zkušebních postupů, postupů uvádění do provozu, pokynů pro provoz a údržbu a informace o řízení jakosti.

Ve specifikaci může být specifikována všeobecná úprava všech dokumentů (které mají být předávány nebo mají být k dispozici) a mají být uvedeny specifické soupisky týkající se jejich kompletace dodavatelem.

Ve specifikaci se má definovat způsob přenosu dat (kompatibilita softwaru), jeho forma (papír, mikrofiše, elektronická forma), adresy, kam se mají odeslat, počet kopií a údaje o stavu (to je provizorní, definitivní, poslední),

Specifikace může požadovat specifické dokumenty jako:

  • výpočet zatížení,
  • výpočty a výkresy pro schválení návrhu,
  • inspekční certifikáty,
  • seznam náhradních dílů,
  • informace o charakteristice zařízení (viz 7.7.10),
  • systém značení.

8) ČSN EN 13480-5 /13 0020/ Kovové průmyslové potrubí. Část 5 Kontrola a zkoušení

9.5.3 Provozní instrukce
Výrobce musí sestavit pro uživatele provozní instrukce obsahující všechny nezbytné informace vztahující se k uvádění do provozu, obsluze, navrhované údržbě a právo provádět uživatelské kontroly provozu – kontroly potrubního systému. Provozní instrukce musí zahrnovat konstrukční údaje a hlavní rozměry dodaného potrubí, jakož i informace obsažené ve značení. Kde je to vhodné musí tyto instrukce také zahrnovat dokumenty, které jsou nezbytné pro plné porozumění provozních instrukcím, výkresy a schémata.

9.5.4 Dokumentace pro kupující.
Jedna kopie konečné dokumentace musí být po ukončení kontraktu dodána kupujícímu. Konstrukční a výrobní dokumentace může být dodávána vcelku nebo postupně po částech v souladu se smlouvou mezi účastněnými stranami.

10 Prohlášení /Certifikát
Shoda konstrukce potrubí, výroby, montáže a tlakových zkoušek s EN 13480 musí být zvlášť prohlášena/certifikována.

Po uspokojivém ukončení předání, sestavy dokumentace a doplnění požadovaných certifikací, výrobce musí vydat prohlášení o shodě s touto evropskou normou (viz CEN/TR 13480-7).

9) ČSN EN 13480-4 /13 0020/ Kovové průmyslové potrubí. Část 4: Výroba a montáž.

Značení a dokumentace
11.1. Značení montážních celků a součástí k montáži
Všechny montážní celky a součásti musí mít označení k jejich identifikaci. Značení musí být provedeno barvou, vyrážením nebo štítky. Pro značení materiálů určených pro práci v oblasti tečení nebo při cyklickém zatížení smí být použita pouze razidla se zaoblenými hranami. Toto značení musí zůstat viditelné během celé montáže.

11.2 Značení smontovaného potrubí
11.2.1 Všeobecně
Aby byla poskytnuta řádná identifikace potrubí nebo potrubních součástí, musí být potrubí po montáži označeno barvou, písmeny, přívěsnými štítky atd.. Ze značení musí být možno stanovit systém, ke kterému potrubí náleží.

11.2.2 Značení
Všechna potrubí kategorií I až II musí nést jednoznačné označení přímo na potrubí nebo na štítku k němu připojeném, které se vztahuje k dokumentaci obsahující údaje nutné pro provoz, údržbu a periodické kontroly. Značení musí obsahovat .
a) jednoznačnou identifikaci vztahující se k příslušným součástem potrubního systému a ke konečné dokumentaci,
b) název a adresu výrobce,
Poznámka : Jestliže se podílí více výrobců. měly by být uvedeny údaje hlavního výrobce.
c) popis potrubí, včetně obsažené tekutiny,
d) jmenovitý průměr DN, u průchodů oba jmenovité průměry DN,
e) nejvyšší dovolený tlak PS v bar,
f) nastavovací tlak pojistných zařízení, pokud jsou použita, v bar,
g) nejvyšší/nejnižší konstrukční teplota ve stupních Celsia,
h) zkušební tlak v bar a zkušební tekutina pro tlakovou zkoušku, pokud to není voda,
i) datum tlakové zkoušky,
j) odvolání na tuto evropskou normu a potrubní kategorii,
k) identifikační značka (značky) odpovědného orgánu, pokud přichází v úvachu,
l) značka CЄ, pokud přichází v úvahu.

Pro potrubí kategorie O musí být položky a); b); c) a d) uvedeny pouze v dokumentaci. Značení musí být připojeno v nápadných polohách v každém z následujících míst:

  • blízko hlavního potrubí,
  • u všech bodů odběru.
  • Body odběru musí být vyznačeny na hlavním potrubí s uvedením obsažené tekutiny.

11.3 Konečná dokumentace
Konečná dokumentace musí být předložena po dokončení výroby a montáži potrubí v souladu s 9.5 EN 13480-5:20002.

10) ČSN EN 13445-5 /69 5245/ Netopené tlakové nádoby-Část 5: Kontrola a zkoušení

11 Značení a prohlášení o shodě s normou.
11.1 Všeobecně
Zařízení a příslušenství vyrobené v souladu s požadavky této normy musí být označeno číslem této normy a rokem výroby.

11.2 Způsob značení
Značení musí být provedeno:
  • přímým vyražením na zařízení,
  • na samostatném štítku trvale připojeném k zařízení nebo příslušenství,
  • na podložce, konzole nebo konstrukci přímo a trvale připojené k zařízení nebo příslušenství.

11.2.2 Štítek
Štítky musí být vyráběny z kovu vhodného pro předpokládaný provoz a o tloušťce dostatečné pro odolání deformaci způsobené značením a musí být kompatibilní se způsobem připevnění. Tloušťka nesmí být menší než 1 mm.
Značení musí být prováděno znaky ve výšce nejméně 5 mm a může být zhotoveno odléváním, leptáním, ražením, vyrážením nebo rytím včetně označení EN 13445. Značení smí být provedeno před připevněním štítku na zařízení za předpokladu, že výrobce nádobu zajistí, aby štítek byl připojen na správné zařízení.
Štítek musí být připevněn takovým způsobem, aby jeho odstranění vyžadovalo úplnou destrukci štítku nebo systému jeho upevnění. Štítek musí zůstat viditelný a čitelný po celou dobu životnosti nádoby.

11.4 Obsah značení
Štítek musí obsahovat následující informace. Jako minimum musí být dodrženo značení pod body a) a b) níže . V závislosti na tytu zařízení musí být dodrženy požadavky na značení pod bodem c).

a) Všechna zařízení
  1. Administrativní údaje
    • název výrobce nádoby nebo jeho značku a adresu,
    • konstrukční normu a použití vydání,
    • rok výroby,
    • typ a identifikaci série nebo dodávky a pořadové identifikační číslo výrobku,
  2. Technické údaje
    • nejvyšší dovolený přetlak PS v bar,
    • nejvyšší dovolená teplota TSmax ve oC,
    • nejnižší dovolená teplota TSmin ve oC

b) V závislosti na typu zařízení doplňující údaje
  • identifikace tekutiny, včetně případných výstražných značek,
  • konstrukční tlak Pd v bar,
  • konstrukční teplota Td ve oC,
  • zkušební tlak Pt v bar a datum,
  • vnitřní objem v L,
  • otevírací přetlak pojistného zařízení v bar,
  • výkon zařízení v kW,
  • napájecí napětí ve V,
  • uvažované použití,
  • plnicí poměr v kg.L-1,
  • maximální hmotnost náplně v kg,
  • hmotnost prázdné nádoby v kg,
  • skupina tekutiny,
  • demontované části vyráběné jako identifikovatelné pro zařízení jehož tvoří součást.

c) Pokud je to nutné, výstrahy upevněné k tlakovému zařízení zobrazující upozornění na předvídatelné nesprávné zacházení.

11.5. Prohlášení shody s normou
Písemné prohlášení shody s normou musí být vydáno na příslušném formuláři uvedeném v příloze H.

12 Doklady
12.1 Druhy dokladů
Doklady se budou měnit v závislosti na typu a složitosti tlakové nádoby, avšak podle použitelného rozsahu musí zahrnovat následující prvky :
  • seznam dokladů pro každou tlakovou nádobu podle jejich pořadových identifikačních čísel,
  • technické podmínky zařízení,
  • výrobcova analýza nebezpečnosti,
  • konstrukční a výrobní plán,
  • pevnostní výpočet a výkresy (včetně seznamu všech výkresů s vyznačením revize),
  • posouzení konstrukce, schválení konstrukce (je-li vhodné),
  • odsouhlasení modelu, schválení typu (je-li vhodné),
  • seznam materiálů použitých na tlakovou nádobu,
  • dokumenty kontroly materiálů včetně přídavných materiálů pro svařování,
  • postupy pro zajištění identifikovatelnosti materiálu,
  • plány jakosti (jsou-li vhodné) nebo program zkoušek,
  • postupy tváření,
  • údaje vztahující se k úpravě dílců )např. tváření, úkosování),
  • seznam použitých schválených svařovacích postupů a schválených svářečů nebo svářečských operátorů,
  • seznam všech subkontrahovaných úkonů nebo subdodávek,
  • výsledky zkoušek kontrolních desek (jsou-li vhodné),
  • seznam postupů NDT a použitého kvalifikovaného personálu,
  • protokoly o zkouškách NDT (včetně radiogramů),
  • postupy a výsledky PWHT (diagramy čas/teplota),
  • kopie zpráv o vadách, postupy oprav,
  • protokol o konečné přejímce a kontrole po tlakové zkoušce,
  • protokol o tlakové zkoušce,
  • protokol o rozměrové kontrole (ve stavu po smontování),
  • záznam o značení a detaily štítku (otisk, fotografie nebo podobně),
  • kopie písemného prohlášení o shodě s touto normou,
  • provozní návody v souladu s prEN 764-6:2002

12.2 Kontrola a přístupnost dokladů
Výše uvedené doklady musí být snadno dostupné příslušným orgánům viz CR 13445-7:2002, příloha C. Všechny dokumenty musí být čitelné a plně identifikovatelné k příslušné tlakové nádobě. Doklady musí být chráněny před poškozením a zničením.

12.3 Uchování dokladů
Po dokončení, oražení a ověření tlakové nádoby je výrobce nebo zástupce odpovědný za bezpečné uložení všech dokladů po dobu nejméně 10 roků. Během této doby musí být doklady snadno dostupné příslušným národním orgánům pro kontrolu během životnosti provozovaného zařízení. Před zničením dokumentace ji musí výrobce nádoby nabídnout provozovateli tlakové nádoby, jestliže je tato dokumentace považována za podstatnou národním orgánem provádějícím provozní kontrolu nebo když je požadováno její udržování po dobu životnosti tlakové nádoby. Alternativně se musí výrobce nádoby a kupující dohodnout o uchování po dobu životnosti tlakové nádoby. Alternativně se musí výrobce nádoby a kupující dohodnout o uchování dokumentace ve stadiu objednávky, kdy není žádný další kontakt po 10 letech nutný.

Závěr :

Nelze tudíž požadovat např. k pojízdnému kompresoru Pasport dle ČSN 690010 část 7.2. S nádobou však musí být dodaná průvodní dokumentace nádoby. Když se podíváte na její obsah dle příslušných předpisů a norem, tak zjistíte, že výrobce musí dostat více informací a dokladů než dle vyhlášky č.18/1979 Sb. a ČSN 69 0010. Bylo by načase, aby kontrolní orgán ČOI začala plnit úlohu kontrolního orgánu nejen u výrobců ale i prodejců zejména v supermarketech.

Otevřené zůstávají však celé okruhy otázek :

  1. Jaká má být dokumentace výrobků, které zůstaly vyhrazeným zařízením.
  2. Jaká má být dokumentace použitých výrobků přivezených z ES do ČR.
  3. Jaká má být dokumentace repasovaných výrobků, u kterých chybí původních dokumentace.
  4. Jaká má být dokumentace tlakových zařízení I kategorie, které jsou vyrobeny podle jiných evropských směrnic (§ 1 odst.2 písm f).
  5. atd. atd.

Toto je pouze část tlakových zařízení dle nových EN , nejsou např. uvedeny EN týkající se krytogených nádob a bezpečnostní výstroje. Jak je vidět je nutnost zpracovat TPP pro sjednocení dokumentace víc než potřebná.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 2 příspěvky
Dokumentace TNSKozel Miroslav19.12.2006 14:26
Dokumentace TNSKozel Miroslav19.12.2006 14:25
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.