[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Bezpečnost tlakových nádob v automobilu
Datum: 1.11.2006
Zdroj: Magazín pro uživatele zemního plynu /ročník 3/ podzim 2006
Bezpečnost automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn. Mezi motoristy i mezi širokou veřejností panují obavy o vlastní bezpečnost při jízdě s automobilem na plyn. Nejprve je zapotřebí mít jasno, jaký druh plynu automobil pohání, neboť není plyn jako plyn.

Obdobně bychom mohli říkat, že automobily jezdí na kapalinu, ale jakou? Na benzin či naftu? Nejinak je tomu i u plynů. Pohonnou hmotou může být například zkapalněný rafinérský plyn propan-butan, známý jako LPG, či stlačený zemní plyn - CNG. Každý z těchto plynů má své odlišné charakteristiky, vlastnosti, způsob uložení ve vozidle. Podle toho je nutné je posuzovat i z hlediska bezpečnosti.

Bezpečnost automobilů s pohonem na CNG je vysoká. Existuje podstatně menší riziko výbuchu plynu, než když je pohonnou hmotou rafinérský produkt (benzin, nafta, LPG), zejména při havárii vozu a případném následném požáru. Je to dáno vlastnostmi zemního plynu a způsobem uložení CNG v nádržích v automobilu. Zemní plyn má vysokou zápalnou teplotu, podstatně vyšší než kapalné pohonné hmoty. V případě úniku se volně rozptýlí do okolí a nikde se nehromadí, nemůže tudíž vytvořit výbušnou směs se vzduchem. CNG je v nádržích automobilu stlačen na velmi vysoký tlak: 200 bar. Proto je uložen v silnostěnných ocelových tlakových nádobách, které se v případě havárie vozu neprorazí. Každá tlaková nádrž je opatřena bezpečnostním multiventilem s několika bezpečnostními funkcemi. Konstrukce těchto ventilů je stále zdokonalována.

Pokud je vozidlo v klidu, uzavírá nádrže elektromagnetický ventil. Teprve při nastartování vozidla může plyn proudit z nádrže k motoru. Pokud by došlo k přetržení plynového potrubí, zpětný ventil(který je součástí multiventilu) okamžitě uzavře výtokový otvor a zabrání neřízenému výtoku plynu z nádoby. V případě požáru vozidla velmi vzrůstá tlak plynu v nádobě, proto byl vyvinut mechanismus,jak zabránit roztržení nádoby v případě nárůstu tlaku nad kritickou mez. Tepelná pojistka spolu s tlakovou pojistkou zajišťuje vypuštění plynu z nádoby tak, aby nedošlo k roztržení nádoby a explozi plynu. Tepelná pojistka (vytvořená z Woodova kovu) se při nárůstu teploty otevře. Tlak plynu zapůsobí na tlakovou pojistku, umožní výtok plynu kanály multiventilu a plyn může volně odhořívat.

Společnost RWE Transgas, a.s., zajistila v červnu 2006 provedení praktických zkoušek CNG vozidel v podmínkách typických požárů: požár v okolí vozidla, požár pod vozidlem, požár v kabině vozidla. Každá zkouška byla provedena dvakrát. Byly měřeny tlaky v nádobách, teploty v kabině vozů a v okolí nádoby. Do všech vozidel byla namontována originální plynová vestavba, vozidla byla plně provozuschopná. Na místo zkoušek přijely automobily vlastním pohonem, před vlastním zapálením byly nastartovány. Aby nebyly zkoušky ovlivněny, bylo minimalizováno množství benzinu v nádržích. Na základě výsledků zkoušek byla potvrzena bezpečnost plynových vozidel v případě požáru, k vlastnímu odfukování plynu z nádrží docházelo po 10 až 15 minutách intenzivního požáru, odfukování plynu trvalo po dobu zhruba 2-3 minut. Vzhledem k tomu, že v průběhu výroby bezpečnostních multiventilu dochází k postupnému zlepšování jejich funkčnosti a zvyšování bezpečnostních parametrů, je nutné zejména při přestavbách vozidel osazovat tlakové nádrže multiventily nejnovější konstrukce. Starší provedení multiventilu by nezajistilo veškeré funkce tak, jak jsou výše popsány.

Další průkaz bezpečnosti CNG vozidel bude zaměřen na nárazové zkoušky vozidel, takzvané Crash testy. Tyto testy proběhnou v příštím roce. Již nyní lze však říci, že cesta dodatečných přestaveb z benzinových verzí na pohon CNG byla prvotní fází vývoje a nyní se postupně opouští. Vývoj v oblasti zavedení CNG jako plnohodnotného paliva směřuje k moderním konstrukcím automobilů, které se provádějí již přímo ve výrobních závodech. Zákazník se tak může rozhodovat, zda si vybere pohon na benzin, naftu či stlačený zemní plyn CNG.

Přípravy před požárními zkouškami automobilu s pohonem na zemní plyn

Nádrž na CNG po řízeném požáru zůstala nepoškozená



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 3 (počet známek: 3) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.