[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nové trendy v provozování technických zařízení
Datum: 17.10.2006
Autor: Ing. Oldřich Küchler, technický náměstek ředitele ITI Praha
Zdroj: přednáška TLAK 2006
Na úvod ocituji část jednoho z mnoha dopisů, které dostávám: „Provozní revizní technici mají jen provozovatele písemně upozornit. Ale vysoce postavení řídící pracovníci mají snahu se především řídit prosperitou a maximálními zisky“ dále text v podstatě pokračuje že základní povinnosti tj. vyrábět hospodárně a bezpečně jsou jim cizí. Odpovědný pracovník za provoz zařízení, pokud není kaskadér, se tak stává nepohodlným ….

Institut technické inspekce Praha, vznik, vývoj a identifikace.

Na úvod tohoto bloku uvedu některé informace, které pomohou každému jednoznačně identifikovat Institut technické inspekce Praha a odlišit jej od jiných organizací, které ovšem nesou, podobné a možná i v některých znacích mírně zaměnitelné jméno, což může způsobit při zběžném pohledu záměnu. Institut technické inspekce Praha nemá nic společného s aktivitami těchto společností, které snad obdobou svého názvu připomínali používanou zkratku Institutu technické inspekce Praha (ITI Praha). Většinou se jedná o organizace založené pracovníky ITI Praha, kteří odešli Integrovaná technická inspekce spol. s. r.o. Jak vyplývá z data vzniku ITI Praha, je tento institut jen jeden a v jeho „Rodném listu“ najdete následující údaje.

Výpis z registru ekonomických subjektů: 
Identifikační číslo (IČO):00638919
Obchodní jméno:Institut technické inspekce Praha
Právní forma:Příspěvková organizace
Datum vzniku:1. 4. 1991

Ve zřizovací listině ze dne 15. 3. 1991 je uvedeno:
Předseda Českého úřadu bezpečnosti práce v Praze, jenž je ústředním orgánem státní správy České republiky – rozpočtovou organizací vzniklou ze zákona č. 174/1968 Sb. a jenž nemá zákonem určeného zřizovatele, rozhodl o zřízení příspěvkové organizace podle § 31 zákona č. 576/1990 Sb.

Vývojem legislativy došlo k tomu, že v současné době působí ITI Praha jako příspěvková organizace dle povolení zřizovatele ve smyslu zákona č. 218/2000 Sb. Během doby činnosti ITI Praha došlo ke změně zřizovatele, kdy tato úloha přešla na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výše uvedené údaje o identifikaci Institutu technické inspekce Praha považuji za velmi důležité. V současné době v oblasti vyhrazených technických zařízení působí značné množství sdružení, asociací a dalších profesních uskupení. Obecně se všechna uskupení snaží o to, aby právě to jejich bylo všemožně podporováno, v podstatě každé má svůj specifický projekt, který prosazuje. Institut technické inspekce Praha odolává požadavkům na působení v jednotlivých uskupeních a to z toho důvodu, že se jeho činnost profiluje jako činnost nezávislého orgánu, který vyvíjí činnost zaměřenou na provozovaná technická zařízení s cílem pomoci udržet jejich technickou bezpečnost na nejvyšší možné úrovni. Současně se Institut technické inspekce Praha stává jedním z míst, kde uskupení hledají pomoc při řešení vzájemných sporů a skrytých zájmů. Dalším negativním, ale módním trendem je vydávání různých certifikátů, osvědčení a dalších dokumentů a tvrzení, že jeho získání držitele opravňuje k nějakým činnostem, ke kterým ten , kdo není držitelem nemá přístup. Žijeme v době, která je přecertifikovaná a i odborníci ztrácí přehled co přispívá a co nepřispívá zvýšení bezpečnosti provozovaných technických zařízení. Na tomto místě bych si dovolil jeden zajímavý příklad, který z pochopitelných důvodů uvedu pouze v obecné poloze. Navštívil mě jeden podnikatel a žádal o pomoc, když se na trhu objevily výrobky obdobného typu a za podstatně nižší cenu. Tento český podnikatel věnoval různým certifikátům k výrobku velké úsilí a částka na jejich získání přesahovala dva milióny korun. Jednalo se tedy o částku, kterou zahrnul do ceny výrobku a vzhledem k ceně se tento výrobek stal nekonkurence schopným. Obdobně se tento trend objevuje i u provozovaných zařízení. V neposlední době se mi dostalo do ruky několik takových dokumentů, ke kterým jsem zaujal záporné stanovisko.

Vedení institutu technické inspekce Praha se na základě množství požadavků na účast a přednesení přednášek na seminářích rozhodlo přijmout zásadní změnu v přístupu a podílet se na pořádání jen profilových akcí. Současně zvažuje mechanismus přístupu odborné veřejnosti k informacím přímo, tak jsem o to byl požádán při rozhovorech s revizními techniky. Institut technické inspekce Praha podporuje průhlednost činností, jejichž oprávnění k provádění je dáno platnou legislativou. Získávání dalších jiných certifikátů a autorizací však legislativní podmínky nahradit nemohou a tvoří pouze dobrovolnou nadstavbu.

Chci upozornit a varovat různé „experty“, kteří na svých razítkách mají napsáno „Revizní technik Institutu technické inspekce Praha“, že takové revizní techniky ITI Praha nemá a text uvedený na razítku je zavádějící.

ITI Praha není organizací, která by působila v rámci „Správního řádu“ není tedy organizací sankční. I když se možná bude mnohým zdát, že větší důraz má uplatňování sankcí, jsme toho názoru, že tomu tak být nemusí a ani není. Naše zkušenosti ukazují, že klienti využívají výstupů i dalších činností inspektorů ITI Praha jako podkladů k nápravě zjištěných nedostatků a přístup klientů je daleko otevřenější. Nejedná se pouze o zjišťování nedostatků, ale především pomoc, kdy využíváme zlatosti inspektorů získaných během dlouhodobé praxe v průřezovém spektru případů. I proto se stále častěji stává, že naše zkušenosti pomohou nejednomu podnikatelskému subjektu vyřešit často problematické situace. Stále častěji se na institut obracejí investoři o posouzení instalací před převzetím stavby. Po našem posouzení mají k dispozici dokument, který jim pomáhá při jednáních se zhotovitelem stavby před převzetím díla a jeho konečném finančním vyrovnání. Činnost ITI Praha má spíše charakter expertního zkoumání a má své pevné místo v oblasti bezpečnosti vyhrazených technických zařízení i technických zařízení obecně.

Ohlédnutí za akcí - prověřování odborné způsobilosti - poznatky a poučení

Následující upozornění si dovoluji uvést na základě vlastní zkušenosti, kdy Institut technické inspekce Praha je dožádán, zda konkrétní osoba vystupující jako revizní technik, je držitelem platného osvědčení a v jakém rozsahu. Celkový počet dožádání se zvyšuje a dosahuje již několika dotazů týdně.

Upozornění:
Upozorňuji všechny revizní techniky, kteří vydávají revizní zprávy a nejsou držiteli příslušného platného osvědčení vydaného na základě prověření odborné způsobilosti, že:

  • a) nejsou revizními techniky
  • b) vydané revizní zprávy nemají charakter revizních zpráv a tudíž objednatel nezajistil provedení revize.
  • c) uvedené osoby se vystavují sankce ze strany SÚIP v rámci jejich pravomocí.

Jedním ze zcela základních cílů stanovených pro prověřování odborné způsobilosti bylo nastavení jednotné obsahové linie požadovaných znalostí. Je pravdou, že pro některé byla překvapením nová legislativa, nové normy atd. Pro některé bylo zajímavé zjištění, že mohou vykonávat činnosti pouze v rozsahu vydaného osvědčení. Další skupinu tvořili revizní technici, kteří nevěděli, co napsali do svých revizních zpráv, proč to tam napsali a už vůbec nevěděli jak se dopracovali k naměřeným hodnotám. Samozřejmě existuje také určitá skupina, která se již k prověření odborné způsobilosti nedostavila vůbec a to z důvodu, že již tuto činnost nebudou vykonávat, nebo ji vykonávají doposud a vůbec netuší, že mají neplatná osvědčení.

Prvním takovým problémem je vznik tzv. „ Ideálního bezproblémového revizního technika“, takto lze nazvat revizního technika, který kdykoliv ochotně vystaví bezproblémovou revizní zprávu na cokoliv a od stolu.

Druhým problémem je řešení situací, kdy po výkonu jednoho bezproblémového revizního technika musí z různých důvodů nastoupit jiný, který závady zjistí. Nastává pře dvou revizních techniků do které je nechtěně vtažen i zákazník, ten si potom stěžuje na ITI Praha.

Třetím a snad trochu úsměvným problémem, který je spíše k zamyšlení pro kompetentní pracovníky zodpovědnými za zadávání revizí, jsou situace, kdy jsou pravidelně vypracovávány revize (respektive opisovány) na zařízení o kterých se dodatečně zjistí, že byly třeba nahrazena již před léty zařízením jiným, popřípadě již delší dobu neexistují.

Čtvrtým poznatkem byl požadavek ze strany revizních techniků na možnost častějšího i neformálního setkání k výměně názorů s inspektory ITI Praha. Obdobný požadavek směřoval do působení ITI Praha v oblasti školení.

V loňském roce věnoval ITI Praha úsilí směřující k dosažení reakreditace po uplynulém akreditačním období jako inspekční orgán typu A. Nové akreditační osvědčení získal ITI Praha s platností do roku 2010.

Nově mi dovolte reagovat na skutečnosti, které jsou problematické zejména pro provozovatele vyhrazených technických zařízení. Nejčastější dotazy směřují na řešení situace, kdy zařízení neodpovídají platným předpisům, přestože existuje vydané ES PSH včetně označení CE a která „prošla“ procesem posouzení shody autorizovanou osobou. Vzhledem k rostoucímu počtu stížností na taková zařízení a žádostí o radu a pomoc rozhodli se pracovníci ITI Praha poskytnout jednoduchý návrh jak v těchto případech postupovat. Odborná veřejnost jistě nebude pochybovat o skutečnosti, že dodání bezpečného výrobku je jednou ze základních podmínek pro jeho následné bezpečné provozování. Pracovníci ITI Praha se rozhodli, že stížnosti tohoto typu budou shromažďovat, pokud bude v jejich silách, tak jsou schopni i základního posouzení, neboť někteří jsou bývalými zaměstnanci České obchodní inspekce se zkušenostmi se zákonem 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a jsme schopni kvalifikovaně postupovat jednotlivé případy k řešení příslušnému orgánu státní správy.

Činnosti Institutu technické inspekce v roce 2006

Hlavní činností institutu nadále zůstává působení podle zákona č.174/1968 Sb., tj podávání odborných a závazných stanovisek k projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravám, údržbě, revizi. Dále potom ve stanovených případech provádění prohlídek, řízení a vyhodnocování zkoušek, kterými osvědčuje splnění požadavků a předpisů na bezpečnost vyhrazených technických zařízení, popřípadě materiálů na jejich zhotovení ve stanovených případech potvrzuje úspěšné výsledky zkoušek.

Novinkou je v této oblasti následující skutečnost:
Dne 1. července 2005 nabyl účinnosti zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce a zákon č. 253/2005 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o inspekci práce, kterým se mj. změnil zákon č. 174/1968 Sb., rovněž tím dnem byl zrušen Český úřad bezpečnosti práce a Inspektoráty bezpečnosti práce. V praxi to znamená, že Institut technické inspekce Praha bude od 1. 1. 2006 jako organizace státního odborného dozoru, v souladu se stávajícím zněním zákona č. 174/1968 Sb., nahradí činnosti „orgánu dozoru“ uváděné ve vyhláškách č. 18, 19, 20 a 21/1979 Sb., v platném znění. Tedy veškeré činnosti dle uvedených vyhlášek dosud vykonávané ČÚBP v oblasti vyhrazených technických zařízeních, přecházejí tímto dnem na Institut technické inspekce Praha. Výjimky ze vzdělání uděluje orgán inspekce práce jako orgán státní správy. Zejména se jedná o část, kdy podle § 6a odst. 1 písm. b) organizace státního odborného dozoru (Institut technické inspekce Praha) při provádění dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení ve stanovených případech provádějí prohlídky, řídí a vyhodnocují zkoušky, kterými osvědčují, zda vyhrazená technická zařízení a materiály použité k jejich zhotovení splňují požadavky předpisů o zajištění bezpečnosti technických zařízení a ve stanovených případech potvrzují úspěšné výsledky zkoušek.

Vydání souhlasu k předání zařízení odběrateli
Vydání souhlasu k předání zařízení odběrateli v souladu s výše uvedenými vyhláškami je podmíněno podáním žádosti o vydání „Stanoviska“ na kterékoliv pobočce Institutu technické inspekce Praha nejméně 15 dnů před předáním. Vydání „souhlasu“ k předání zařízení odběrateli provede Institut technické inspekce Praha vydáním „Stanoviska“. Veškeré úkony jsou zpoplatněny dle vyhlášky MPSV č. 398/2001 Sb., v platném znění, ze dne 24. 10. 2001.

Institut technické inspekce Praha zřídil místo centrálního dispečinku pro sběr informací na pobočce Ústí n/Labem, která má za úkol centralizovat všechny žádosti o stanoviska a informace o jejich provedení.

e-mail : dispecink@iti.cz
fax: : 472 777 810

telefon: : 472 777 810

Jedná se prakticky o naplnění povinnosti organizací podle vyhlášky č. 20/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená elektrická zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti. Dodavatelská organizace je v souladu s touto vyhláškou povinna před předáním zařízení odběrateli zajistit v rozsahu a za podmínek stanovených předpisy kontrolu zařízení (revize, zkoušky apod.) a pořídit o tom doklady (zprávy o revizích, protokoly o zkouškách, osvědčení o jakosti a kompletnosti apod.) a odevzdat je spolu se zařízením odběrateli. Dále je ve vyhlášce v podstatě uvedeno, že zařízení

  • instalovaná v prostředí s nebezpečím výbuchu nebo v prostorách z hlediska úrazu elektrickým proudem zvlášť nebezpečných,
  • instalovaná v objektech určených ke shromažďování více než 200 osob,
  • může montážní organizace odevzdat odběrateli jen se souhlasem orgánu dozoru. Tato povinnost se považuje za splněnou u výrobků, které jsou výrobky stanovenými k posuzování shody podle zvláštního zákona a nařízení vlády a o kterých bylo vydáno prohlášení o shodě.

Hlavní neakreditovanou činností institutu je podle zákona č. 174/1968 Sb. prověřování odborné způsobilosti organizací a podnikajících fyzických osob na základě úspěšných zkoušek vydává organizacím a podnikajícím fyzickým osobám oprávnění k výrobě, montáži, opravám, revizím, zkouškám a plnění nádob plyny. Dále prověřování odborné způsobilosti fyzických osob a na základě úspěšných zkoušek vydává fyzickým osobám osvědčení ke zkouškám, revizím, opravám, montážím nebo obsluze vyhrazených technických zařízení.

Jiná činnost akreditovaná je činnost na technických zařízeních nespadající do hlavní činnosti prováděná v souladu s akreditačním osvědčením. Touto činností bude činnost na zařízeních na které se hlavní činnost nevztahuje.

Činnost Autorizované osoby

Tato činnost spadá pod tzv. „Jinou činnost“. Institut technické inspekce Praha obdržel rozhodnutím č. 18/2005 od Úřadu pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví podle § 11 odst. 1 a § 20 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, „Autorizaci k činnostem při posuzování shody vybraných zařízení speciálně navrhovaných pro jaderná zařízení ve smyslu ustanovení § 4a a 4b zákona č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, podle vyhlášky č. 309/2005 Sb., o zajišťování technické bezpečnosti vybraných zařízení. Institut technické inspekce Praha Vám v souladu s ustanovením § 11 odst. 3 zákona č. 22/1997 Sb. uzavřel pojištění odpovědnosti za škodu autorizované osoby“ č. 01/2006/KČJP, uzavřenou s Kanceláří Českého jaderného poolu, České pojišťovny a.s.

Poskytnutí služeb v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci
Služby spojené se zabezpečením úkolů vyplývajících z předpisů k zajištění bezpečnosti práce a bezpečnosti technických zařízení se zvýšenou mírou ohrožení života a zdraví při práci, dále potom předpisů stanovujících pracovní podmínky a základní požadavky na pracovní prostředí a ochranu zdraví při práci. Zejména činnosti spojené s prevencí rizik včetně navrhování opatření na minimalizaci a odstraňování rizik a jejich zdrojů, podávání odborných stanovisek k bezpečnostně technické úrovni strojů a technických zařízení při projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravách a údržbě. Činnosti spojené se zaváděním a realizací prvků v systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci včetně ověření znalostí právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP. Poradenská a organizační činnost v oblasti BOZP. Pomoc při šetření pracovních úrazů.

Pořádání odborných kursů, školení a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti
Pořádání odborných kursů, seminářů a školení v různých oblastech. Zajištění kursů a školení, příprava materiálů a podkladů pro školení, zajištění lektorů a vlastní lektorská činnost.

Novinkou pro rok 2006 je zapojení Institutu technické inspekce Praha se do pořadatelského procesu seminářů, pořádání kursů a školení. Základním motivujícím faktorem byly zkušenosti z loňského roku, kdy jsme si některé činnosti zkušebně ověřovali a požadavky získané v rámci prověřování odborné způsobilosti. V počátku letošního roku uskutečníme pilotní projekt ve spolupráci s Asociací tlakových zařízení, který se týká vyhrazených tlakových zařízení, na kterém se podílíme jako spolupořadatelé. Po této akci bude následovat cyklus odborných seminářů v této oblasti. Obdobně počítáme s podobným postupem i v oblasti elektrických vyhrazených technických zařízení a postupně v dalších odbornostech.

Činnost technických poradců v oblasti technických zařízení.
Poradenské služby v oblasti technického charakteru ve specifikované oblasti činnosti.

Předpokládáme velmi intenzivní rozvoj Institutu technické inspekce Praha ve všech oblastech, které se dotýkají bezpečnosti provozovaných technických zařízení. Současně pracujeme na zlepšení našich www stránek, kde by se postupně měli objevovat aktuální informace ze sledované odborné problematiky. Dovolujeme si požádat odbornou veřejnost o pochopení, že nejsme vzhledem k vlastním kapacitním možnostem schopni pohotově reagovat na některé požadavky a žádosti o vysvětlení, které nám dochází poštou. Musíme proto jednotlivé žádosti vyřizovat v podstatě ve volných chvílích a snažíme se dodržet pořadí ve kterém žádosti došly. Zatím nemáme podmínky, které by nám umožnily tuto problematiku řešit operativněji. Především se jedná o nedostatečnou kapacitu kvalifikovaných pracovníků, kteří by poradenství zajišťovali.

Na závěr použiji rovněž text z dopisu, který jsem citoval v úvodu: „Domnívám se, že odborně zdatný a zkušený revizní technik by zde měl sehrát nezastupitelnou roli. Dnes už není dominantní řemeslo, doufám že přechodně“.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.