[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
I sud piva zabijí.
Datum: 13.11.2000
Autor: Petr Matěják tlakinfo
Smrtelný úraz , který se stal před několika lety svědčí o tom, že tlaková zařízení jsou nebezpečná i tam kde by jsem to nečekal.

V regionu Severní Moravy proběhlo šetření smrtelného pracovního úrazu hostinského při narážení sudu piva. K úrazu došlo při neodborné manipulaci s tlakovou lahví CO2 a redukčním ventilem ve spojení s narážecím zařízením výčepu. Je všeobecně známo, že pro mnohé pracovníky uvedené profese je zařízení, jako tlaková lahev a redukční ventil, dosti složité ,takže uvedený úraz nemusí být ojedinělý.
V minulosti se pro výčepní zařízení používalo stlačeného vzduchu, vyvozeného kompresorem, přes tlakovou nádobu, osazenou zákonnou armaturou. Systém byl jištěn pojistným ventilem seřízeným na požadovaný přetlak 0.2 MPa. Záleželo pouze na udržování zařízení v požadovaném čistém stavu a stlačený vzduch filtrovat od nežádoucích nečistot. Uvedený systém se dnes málo používá a je na ústupu. Pro daný systém byla vydána ČSN 52 7005, ta však byla bez náhrady zrušena. Mnozí výčepní dnes nemají žádný předpis pro uvedenou činnost, i když manipulují se zařízením o vyšším stupni nebezpečnosti.
Dnes je možno tvrdit, že s tlakovými lahvemi na CO2 manipulují nepoučené , neznalé a nezaučené osoby. Neuvědomují si, že tlaková lahev CO2 má přetlak 15 MPa a že se s ní musí zacházet opatrně, jistit ji proti převržení a chránit proti přehřátí vyšššímu než 30oC apod.
V uvedeném případě došlo k použití redukčního ventilu na technický O2 , který při neodborném nastavení propouští mnohem vyšší průtok plynu a přetlak do 0.8 MPa . Mnozí výčepní neumí řádně redukční ventil nastavit seřizovacím šroubem a mají ho velmi utažený. Potom při otevření ventilu na nízkotlaké straně dojde k dopravě CO2 do sudu při vyšším přetlaku, než jaký je požadován. Proto někdy dojde i k roztržení sudu.
V případě uvedeného úrazu došlo při chybném nastavení redukčního ventilu k přetlaku CO2 až 0.8 MPa. Sud s pivem se ve spodní části roztrhl ve chvíli, kdy onen výčepní sledoval, zda má narážecí zařízení těsně. Při
2
pohybu A1 sudu SANDRIK uvolněným přetlakem došlo k zasažení pracovníka a ke smrtelnému zranění. Sud proletěl dřevěný stropem sklepa do vedlejší místnosti.
Co říci závěrem?
Existují redukční ventily vyrobené pro výčepní zařízení, určené pro CO2, které nedovolí vyšší přetlak na nízkotlaké straně, než je požadovaná, t.j. max. 0.2 MPa.
Existují také "Technická pravidla" č. 9 401 02,platná od 21.6.1993 "Použití oxidu uhličitého ve výčepních zařízeních ",vydané COPZ Praha a je možno je všem výčepním je doporučit.


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 3 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.