[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
K aktuální a navrhované právní úpravě bezpečnosti provozu technických zařízení a státního odborného dozoru
Datum: 14.9.2006
Autor: RNDr. Zbyněk Sedlák
Zdroj: Přednáška TLAK 2006
V průběhu minulého roku byla schválena nová zákonná úprava o inspekci práce, která stanovila nové působnosti a procesní postupy správních úřadů vykonávajících kontrolní činnosti mimo jiné i v oblasti bezpečnosti práce a technických zařízení.

Jedná se o systémovou změnu, která se zásadně promítá i do zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o státním dozoru“) a která má přímý dopad na činnosti vykonávané podle tohoto zákona. Na tuto poslední novelizaci zákona budou v tomto roce navazovat další legislativní kroky, a to v souvislosti se změnami vyvolanými schválením návrhu nového zákoníku práce a jeho doprovodných zákonů. Ty se uplatní zejména v rámci novel prováděcích předpisů k zákonu č. 174/1968 Sb.

I. Změny zákona o státním dozoru vyvolané přijetím zákona o inspekci práce

Spolu se zákonem č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, který vstoupil v účinnost dnem 1. 7. 2005, byla vydána související právní úprava, a to doprovodný zákon č. 253/2005 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o inspekci práce. Jeho úkolem bylo zejména organicky začlenit zákon o inspekci práce do právního řádu České republiky. S výjimkou tzv. odkazových změn k provedení technických úprav v dotčených zákonných normách, které se vztahovaly k původní právní úpravě státního odborného dozoru nad bezpečností práce, byla provedena i novela zákona o státním dozoru.

Základní změnou zákona o státním dozoru bylo zrušení zákonného zmocnění pro výkon činnosti orgánu státního odborného dozoru nad bezpečností práce obsaženého zejména v § 1 odst. 1, § 2 až § 6. Současně byly zákonem o inspekci práce zrušeny Český úřad bezpečnosti práce a inspektoráty bezpečnosti práce a zřízeny Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce, které jsou správními úřady s příslušnou působností v oblasti kontroly dodržování povinností vyplývajících z pracovněprávních předpisů a právních předpisů o odměňování zaměstnanců, bezpečnosti práce a technických zařízení.

Vynětím působnosti orgánu státního odborného dozoru ze zákona o státním dozoru, provedeným zákonem č. 253/2005 Sb., se tato novelizovaná zákonná úprava stává právním předpisem určujícím nově jen postavení organizací státního odborného dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení a výkon jejich činnosti. Tyto organizace novou právní úpravou přejímají úlohu orgánu státního odborného dozoru v úkonech navazujících na oznamovací povinnosti oprávněných organizací, provozovatelů a dodavatelů ve smyslu prováděcích vyhlášek k zákonu o státním dozoru.

Novelizovaný zákonný předpis upravuje nově i podřízenost této organizace, která je nyní stanovena ve vazbě na Státní úřad inspekce práce. Tento úřad a jeho oblastní inspektoráty zároveň v souladu se zákonem o inspekci práce vykonávají kontrolu plnění povinností na úseku bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení, které vyplývají ze zákona o státním dozoru a jeho prováděcích předpisů. Zákonem o inspekci práce jsou i zmocněny tyto orgány k ukládání postihů za porušování právních předpisů, a to vážících se i k zákonu o státním dozoru. Výše pokut na úseku bezpečnosti vyhrazených technických zařízení přitom může dosáhnout až 2 milionů Kč. Na rozdíl od původní úpravy podle § 6 odst. 2 zákona o státním dozoru jsou však nové kontrolní úřady oprávněny ukládat sankce za přestupky fyzických osob a správní delikty právnických osob jen podle příslušné zákonem stanovené skutkové podstaty. Nejedná se zde jen o finanční tresty, ale i správní trest, jako je zákaz činnosti nebo odnětí oprávnění vydaného organizací státního odborného dozoru.

Vzhledem ke stanovení těchto skutkových podstat správního trestání bylo ale současně nutné, aby byly do zákona o státním dozoru promítnuty nové povinnosti právnických a fyzických osob provozujících podnikatelskou činnost. Tento požadavek byl realizován doplněním ustanovení § 6c odst. 1 o povinnost zajistit, aby ve stanovených případech zkoušky, revize, opravy, montáž nebo obsluhu vyhrazených technických zařízení vykonávaly jen fyzické osoby, které jsou odborně způsobilé a ve stanovených případech jsou též držiteli osvědčení.

Poslední novelizace zákona o státním dozoru se však dotkla i předmětného rozsahu vyhrazených technických zařízení. Změnou zákona provedenou v rámci ustanovení § 6c byla vyjmuta technická zařízení v jaderné energetice, která byla novelou atomového zákona převedena do působnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

II. Další připravované změny

Jak již v úvodu bylo naznačeno, v průběhu tohoto roku se očekává provedení dalších legislativních úprav v souvislosti se schválením návrhu zákoníku práce a jeho doprovodných zákonů, nyní projednávaných Parlamentem České republiky. Společně s novým zákoníkem práce je schvalován zákon o dalších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy. Jeho cílem je upravit technické a zdravotní aspekty bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zahrnující požadavky na pracoviště a pracovní prostředí, výrobní a pracovní prostředky a zařízení, organizaci práce a pracovní postupy. Zároveň ale obsahuje nové požadavky na odbornou a zvláštní odbornou způsobilost. Zvláštní odbornou způsobilostí je zde míněna způsobilost týkající se obsluhy, montáže, kontroly nebo opravy technických zařízení, které představují zvýšenou míru ohrožení života a zdraví zaměstnanců. K této části byl na základě návrhu zákonného zmocnění připraven návrh nařízení vlády, který nyní prochází diskuzí s odbornou veřejností v rámci Stálých výborů Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Do navrhovaných zvláštních odborných způsobilostí, které by tímto prováděcím předpisem měly být regulovány, jsou zahrnuty i činnosti na vyhrazeném technickém zařízení. Tento krok bude znamenat především zásah do prováděcích předpisů týkajících se vyhrazených technických zařízení vydaných k zákonu o státním dozoru.

Jednou z aktuálních úprav dotýkajících se výkonu kontrolní činnosti nad vyhrazenými technickými zařízeními je i doplnění oprávnění orgánů inspekce práce ukládat sankce. Bylo uplatněno formou pozměňovacího návrhu části 53 doprovodného zákona, kterým se mění zákony v souvislosti s vydáním zákoníku práce. Zejména se jedná o doplnění sankčního postihu opravňujícího orgány inspekce práce odnímat osvědčení k odborné způsobilosti fyzických osob vydané organizací státního odborného dozoru.

III. Návrh nového právního rámce pro oblast bezpečnosti provozu technických zařízení

Skutečnost, že dochází ke stále větší diferenciaci požadavků stanovených právními předpisy v působnostech jednotlivých resortů ve vztahu k bezpečnosti provozovaných technických zařízení, regulaci činností a způsobu a obsahu ověřování a osvědčování zvláštních odborných způsobilostí pro obdobný typ technického zařízení, je předmětem rozporných názorů v rámci odborné veřejnosti. Současně jsou v některých odborných asociacích vedeny diskuse o průlomu do zákona o technických požadavcích na výrobky s tím, aby byl tento zákon rozšířen i na oblast provozovaných technických zařízení. Vedena jsou i jednání o požadavcích na zařazení dalších technických zařízení do tříd vyhrazených. Jedná se a zařízení, která jsou podle navrhovatelů vnímána jako ta, u kterých je nezbytné, aby byla ve veřejném zájmu a s ohledem na vyšší míru ohrožení života a bezpečnosti při práci regulována.

Rada vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci se těmito náměty zabývá, a proto otázku bezpečnosti provozovaných technických zařízení zařadila do svého plánu činnosti na rok 2006 s cílem schválit novou koncepci řešení této problematiky. Tento přístup se promítne i do programu činnosti Stálého výboru pro bezpečnost technických zařízení a pro chemickou bezpečnost, prevenci a řešení havárií na pracovištích a právní úpravu získávání odborných kvalifikací. Již nyní lze konstatovat, že jak Rada a její Stálý výbor, tak také Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR mají zájem řešit příslušnou záležitost novou komplexní zákonnou úpravou.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.