[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Podnikáte a vadí vám bariéry?
Datum: 3.7.2006
Autor: Jiřina Janatová - Odbor Informačních míst pro podnikatele
Průzkum vnímání bariér vývozu a internacionalizace mezi MSP v rámci společného projektu OECD a APEC. „Odstraňování zbytečných bariér přístupu malých a středních podniků na mezinárodní trhy“

Vážení malí a střední podnikatelé,

věnujte prosím pozornost následující informaci o právě probíhajícím společném projektu OECD a APEC na odstraňování bariér přístupu malých a středních podniků (MSP) na mezinárodní trhy.

Jak bylo zdůrazněno v istanbulském prohlášení ministrů Posilování růstu inovujících a mezinárodně konkurenceschopných MSP z roku 2004, i přes několik desetiletí snižování celních a obchodních bariér nadále trvá potřeba odstraňovat zbytečné bariéry přístupu MSP na mezinárodní trhy. Tyto bariéry brání zejména mezinárodní expanzi MSP s vysokým růstovým potenciálem, které by se mohly významně zapojit při vytváření bohatství a pracovních míst na regionální i celosvětové úrovni.

Za tímto účelem se OECD ve spolupráci s APEC rozhodlo vypracovat studii, jejímž cílem je lepší porozumění bariérám internacionalizace (definovaným jako veškeré bariéry omezující schopnost podniku zahajovat, rozvíjet nebo udržovat obchodní operace na zahraničních trzích), kterým MSP čelí, a výměna znalostí o vládních zásazích směrem ke snížení těchto bariér. Plánovaným výsledkem studie je podpora vládního úsilí o zmírnění těchto bariér.

Studie se skládá ze dvou průzkumů:

  • Průzkum mezi tvůrci hospodářských politik v členských státech

    V rámci prvního průzkumu, průzkumu mezi tvůrci hospodářských politik v členských státech, se po členských ekonomikách žádá, aby vyjmenovaly a podrobně popsaly vládou financované programy, jejichž cílem je umožnit MSP překonávat bariéry internacionalizace.

  • Průzkum vnímání bariér vývozu a internacionalizace mezi MSP (dotazník vyplňují MSP)

    Cílem tohoto druhého průzkumu je získat od MSP v každé členské ekonomice údaje o jejich vnímání nejzávažnějších bariér vývozu a internacionalizace. V dotazníku jsou vyjmenovány známé bariéry a MSP jsou vyzvány, aby každou bariéru ohodnotily na stupnici od nejméně významného k nejvíce významnému faktoru v jejich úsilí o vývoz a internacionalizaci.

    Dalším cílem průzkumu je odhalit, jak MSP vnímají otázku, zda programy ústředních vlád na pomoc MSP při překonávání bariér internacionalizace, které v současné době v jejich ekonomice probíhají, fungují účinně, nebo neúčinně, a které z nich se ukázaly jako nejužitečnější.

K dosažení cíle tohoto šetření je mimořádně důležité, aby bylo získáno co nejvíce vyplněných dotazníků přímo od jednotlivých malých a středních podnikatelů, a proto je velice žádoucí, kdybyste mohli vyplnění dotazníku věnovat Váš čas.

Jménem OECD Vás touto cestou vyzýváme k zapojení se do tohoto projektu a prosíme o laskavé vyplnění dotazníku „Průzkum vnímání bariér vývozu a internacionalizace mezi MSP“.

Dotazník je umístěn na internetových stránkách OECD, a je sestaven tak, aby vyplnění bylo co nejsnazší a nezabralo více jak 20 min. Dotazník v českém jazyce můžete otevřít přímo na adrese http://www2.oecd.org/survey/Surveys/TakeSurvey.aspx?surveyid=1080nebo na adrese http://www2.oecd.org/survey/Surveys/TakeSurvey.aspx?surveyid=1080 případně kliknutím na přímý odkaz umístěný na hlavní stránce OECD/ CFE (Centra pro podnikání, malé a střední podniky a regionální rozvoj) www.oecd.org/cfe/sme. Vyplníte-li dotazník on-line, budou Vaše odpovědi automaticky zaznamenány programem „Ultimate Survey“, a nebude třeba je zasílat e-mailem. Dotazník bude k dispozici on-line do 30.června 2006.

(pozn. v případě problémů s čitelností textu je třeba v hlavním menu webové stránky zvolit „zobrazení“ a poté možnost „kódování“ typ UNICODE UTF-8)

Dotazník Vám rovněž můžeme zaslat e-mailem (s žádostí se prosím obraťte na níže uvedenou adresu národní kontaktní osoby) a vyplněné dotazníky lze zasílat zpět e-mailem nebo v papírové podobě do 30. června 2006 na adresu národní kontaktní osoby, kterou je pro ČR Mgr. Martina Funková, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15, Praha 1, tel. 224 063 024, fax: 224 062 384, e-mail: funkova@mpo.cz.

Pozn. Tento průzkum je prováděn v rámci společného projektu APEC a OECD. V případě Vašeho souhlasu s účastí na něm budou Vaše identifikační údaje i odpovědi zachovány v naprosté tajnosti. Nebudete osloveni s žádnými prodejními nabídkami a Vaše jméno nebude přidáno na žádné jiné e-mailové seznamy. Další informace naleznete na internetových stránkách www.oecd.org/cfe/smenebo obdržíte e-mailem či telefonicky od národní kontaktní osoby.

Děkujeme za Vaši ochotu k účasti na projektu a těšíme se na Vaše odpovědi.

OECD / centrum pro podnikání, malé a stření podniky a místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR


 Související

Související témata
Ostatní

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.