[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Tři roky vězení za explozi boileru.
Datum: 28.6.2006
Autor: Petr Matěják - Tlakinfo
Zdroj: idnes
Tří roky vězení. Tento verdikt si včera vyslechl Zdeněk Krupka, provozovatel hotelu Oharka po jehož troskami našlo smrt šest Poláků, mezi nimi i šestiletá holčička. Zbývající tři obviněné muže soud zprostil obžaloby. Předtím byl i zproštěn obvinění revizní technik tlakových zařízení, a to i na základě konzultací vyšetřovatele s ATZ a s naší firmou, která prováděla po explozi vnitřní revize na zbývajících dvou nepoškozených boilerech osazených v hotelu Oharka. Budova se zřítila v roce 2002 následkem výbuchu boileru, který měl vadnou elektroinstalaci, a ucpaný pojistný ventil. U soudu se ukázalo, že špatný technický stav bojleru nikdo nekontroloval od roku 1991. "Kritická situace by nenastala, kdyby došlo k revizi bojleru," upozornila soudkyně Maťátková. Upozorňuji, že výrobce stanovil vnitřní prohlídku na 2 roky a zkoušení pojistného ventilu 1x týdně.

Souzení, jimž hrozil až desetiletý trest, vinu odmítají. Bývalý technický náměstek ředitele firmy Lostr Miroslav Földes, jeho nástupce Jiří Šimíček, revizní technik Oto Šoun a provozovatel zařízení Krupka při zahájení hlavního líčení loni v listopadu vypověděli, že si nejsou vědomi žádného zanedbání či porušení svých pracovních povinností.

Čtveřice obžalovaných v případu zřícení hotelu Oharka

Zleva: Oto Šoun, Zdeněk Krupka, Jiří Šimíček a Miroslav Főldes

Autor: Martin Adamec, MAFA

Tříletý trest pro provozovatele hotelu Zdeňka Krupku soud odůvodnil tím, že jako jednatel společnosti měl vědět, co všechno jsou jeho povinnosti.

"Chci-li podnikat v určitém oboru, musím si zjistit všechny podmínky a povinnosti. Každé elektrické zařízení potřebuje údržbu a revize," zdůvodnila rozhodnutí soudu předsedkyně senátu Dana Maťátková.

Soudkyně uznala, že pochybila i společnost Lostr Louny. Podle nájemní smlouvy měl právě Lostr z pozice majitele zajišťovat revize v hotelu. I když se po hádce údajně Zdeněk Krupka ústně dohodl s vedením Lostru, že si revize zajistí sám, mělo vedení společnosti revizi buď zajistit, nebo trvat na písemném doplnění smlouvy.

Státní zástupkyně proto dohnala k soudu čtyři muže z Loun. Miroslav Földes a Jiří Šimíček byli obžalovaní, že jako náměstci ředitele firmy Lostr, tehdejšího majitele budovy, nezajistili revizi bojlerů. Třetím z obžalovaných je revizní technik Oto Šoun, který svou funkci v Lostru zastával v letech 1994 až 1998. Zodpovídal i za elektrické revize, tedy i na bojlerech, také na Oharce. Posledním, který usedl na lavici obžalovaných, byl provozovatel hotelu Zdeněk Krupka.

"Podle mých informací k revizím došlo. Proto mne překvapilo, že poslední doložená revize je z roku 1991. Plány revizí ale zpracovávali revizní technici, moje zásahy do nich byly jen minimální," hájil se Földes, který je už v důchodu.

Právě v době jeho působení mělo dojít ke dvěma revizím bojlerů, žádný zápis o nich ale není. Na problém prý upozorňoval Šimíček, který ve funkci Földese vystřídal, ale porada vedení rozhodla jinak.

"Bylo mi řečeno, že revizi si nájemce hotelu zajistí sám. Víc jsem pro to nemohl udělat, když jsem se dozvěděl, že je to vyřešené," vysvětlil Šimíček.

Revizní technik Oto Šoun, který svou funkci v Lostru zastával v letech 1994 až 1998. Zodpovídal i za elektrické revize, tedy i na bojlerech, také na Oharce. "Nikdy jsem tam nebyl. Že tam jsou nějaké bojlery, jsem se dozvěděl až po výbuchu. Nikdo mne na to neupozornil a neposlal mne tam," hájil se Šoun. On ani jeho nadřízení náměstci nedokázali uspokojivě zodpovědět, jak probíhaly kontroly revizních plánů.

Jediný pokus o revizi bojlerů na Oharce skončil v roce 2000 fiaskem. Nový revizní technik Lostru Josef Hubáček, který vystřídal Šouna, se o ni pokusil. Ale prý byl vyhozen a mělo zaznít, že nájemce si revizi zajistí sám.

"Dozvěděl jsem se, že nějaký člověk z Lostru začíná za provozu odpojovat nějaká zařízení v restauraci, která je plně obsazená. Kvůli tomu se nepohodl s mým společníkem a odešel," vzpomíná Krupka. Odmítá ale, že by měl revize pak zajišťovat sám.

"V žádném případě jsem nic takového nikomu neřekl. Nevím, na koho bych se s tím obrátil. A takhle to bylo i nejjednodušší, Lostr na to měl lidi," tvrdil u soudu Krupka, který je čtvrtým obžalovaným.

REKAPITULACE

Usmrceno : 6 lidí

Hmotná škoda: přes 15 mil. Kč

Požadované odškodné: 35 mil Kč.

Objem boileru : 1960 litrů

Nejvyšší prac. přetlak: 0,6 MPa

Nejvyšší teplota : 70o C

Síla stěny plášť: plech 6 mm; materiál 11373.1

Odkazy-

Příčiny výbuchu boileru v Lounech - 6 mrtvých Alois Matěják - předseda ATZ

Bezpečnost elektrických tlakových ohřívačů vody- pplk. Ing. Pavel Zikmund- Kriminalistický ústav Praha PČR

Zpráva o celorepublikových kontrolách zásobníkových ohřívačů - ing. Miroslav Koščo - garant tlakových zařízení Český úřad bezpečnosti práce

       

       

       

       

       

       

       

       
 Související

Související články
Za zřícení hotelu, kde zahynulo šest lidí, dostal muž roční podmínku (26.4.2012)

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 3) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 7 příspěvků
Re: domaci boileryAlois Matěják19.07.2006 07:43
Kontroly provozovaných boilerůOldřich Schieferstein09.07.2006 16:06
Re: Tlakarske revize?Karel03.07.2006 11:00
Tlakarske revize?Tomas02.07.2006 17:26
OharkaRudolf Jelinek30.06.2006 23:29
domaci boileryLukas Jirik29.06.2006 22:53
nerevizePetr Hostak29.06.2006 20:28
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.