[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nebezpečí při tlakové zkoušce
Datum: 5.6.2006
Autor: ing. Evžen Duša
Podceňování přípravy k tlakové zkoušce se stalo osudným již mnoha pracovníkům. Uvažování ve smyslu „připravíme to na tlakovku, 15 minut to vydrží a potom to uděláme pořádně“ je však hlubokým omylem, mnohdy osudným. Chybně zvolená zaslepovací příruba, slabé šrouby, podcenění odvzdušnění, osazování poloviny šroubů na přírubové spoje, nedostatečný prostor a odstup od testovaného zařízení, provizorní spoje to vše jsou nejčastější chyby. Setkali jsme se i s případy, kdy jsou montážní firmy udiveny, že tlaková zkouška se provádí vodou a ne vzduchem. Jak muže dopadnout tlaková zkouška vzpomíná ze své praxe inspektora ing. Duša.

    Při použití motoricky poháněného tlakovacího čerpadela se několikrát stalo, že zprohýbaná ocelová trubka, spojující zkoušenou nádobu s čerpadlem, kmitala při jednotlivých rázech tak dlouho, až se z některé koncovky vylomila. Jestliže lze vodním paprskem při tlaku 6 MPa dobývat uhlí, pak lze považovat za velké štěstí, že zasaženého pracovníka proud vody o tlaku 11 MPa pouze povalil a zul z gumovek a způsobil mu rozsáhlé krevní podlitiny na nohou. Ilustrací toho, co dokáže proud tlakové vody, byly stěny zkušebního místa, zbrázděné zářezy vyšlehanými v omítce až na cihly.

    Horší následky mělo vystřelení trubky z pokusného tlakovacího přípravku, sloužícího k ověřování způsobů upevňování trubek malých průměrů v trubkovnicích. Přípravek tvořila silnostěnná trubka ukončená dole rovným dnem a nahoře krkovou přírubou. Mezi ní a plochou přírubu s velkým otvorem byly stahovány zkušební trubkovnice s několika trubkami. Trubky měly průměr 10-12 mm, byly dlouhé asi 150 mm a dole byly zazátkovány a zavařeny. Při jedné zkoušce, při tlaku asi 15 MPa, se jedna z trubek uvolnila a vystřelila z trubkovnice. Jakkoliv byl přípravek pod tlakem již několik minut a nad trubkovnicí se v průběhu zkoušky sklánělo několik pracovníků z dílny i z výzkumného ústavu, trubka trefila doprostřed čela pracovníka z jiné skupiny, který se do přípravku podíval jenom ze zvědavosti, když šel kolem. V trubce, vyňaté při pitvě, byla ještě zátka z lebeční kosti.

    Chybou bylo, že svar na zaslepení byl obroušen na průměr trubky, nebylo pamatováno na možnost dokonalého odstranění vzduchu z přípravku a při pozorování nebylo používáno zrcátko.


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie
Revizní technici

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,67 (počet známek: 6) 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.