[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
„Normalizační" kandidát
Datum: 20.4.2006
Zdroj: Obchodní týdeník 1-2/2006
Česká média se často baví na úkor EU - dělají si legraci z posedlosti EU na všechno vytvořit normu. Na druhou stranu jim nevadí, že zatím nemáme normu na internetové připojení.

Je to zajímavá ukázka neinformovanosti, protože normy na národní úrovni už dávno specifikuje Česká státní norma a EU pouze sjednocuje tyto národní normy tak, aby měly „eurounijní platnost".

BÁJEČNÁ PRÁZDNÁ HESLA

Málokterý kritik norem si také uvědomuje, že norma je něco, co používat může, ale nemusí. V praxi vám na krámě může být jedno, jestli okurka splňuje normu křivosti, ale nectít normu při elektroinstalaci by se nemuselo vyplatit.

Internetové připojení je v poslední době nejžhavějším kandidátem na normalizaci, tedy na vydání normy. Stále častěji totiž dochází k tomu, že poskytovatel internetu nabízí něco, co prodává pod skvěle znějícími hesly „neomezený" a „vysokorychlostní" či „bezlimitní". Zklamaný neinformovaný uživatel pak zírá, že pojmem neomezený jsou myšleny všechny internetové služby vyjma některých nikde nespecifikovaných, že vysokorychlostní znamená, že může být v nočních hodinách dosaženo vysokých rychlostí, a bezlimitní je vyjádřením toho, že po stažení určitého množství dat mu rychlost spadne na minimum.

MĚL SE INFORMOVAT!

Je to jeho chyba, měl to vědět, měl se informovat, jasně se zeptat na poměr agregace ve FUP, latence, packetlost, jitteru, rychlosti na downstreamu a upstreamu, měl prostudovat elementární základy jednotlivých technologií, projít patřičná diskusní fóra s názory uživatelů a rozhodně nastudovat oficiální i neoficiální FUP, než půjde FUPovat...

Jenže to byl normální uživatel. Myslel si, že s nákupem internetového připojení je to jako s autem. Prostě přijdete do obchodu, podíváte se na vlastnosti aut, přihlédnete ke svým osobním preferencím a bude to.

Proto se zdá, že už by někdo konečně měl vyslyšet nářky jednotlivých uživatelů na ADSL, CDMA, nejrůznější drátové i bezdrátové přípojky a že by nějaká norma, rozlišující velmi jednoznačně internetové přípojky podle kvalitativních parametrů, vzniknout měla. Ne ovšem nutně státním zásahem. Snad se najde někdo, komu záleží na tom, aby se odlišila dvoumegová pevná linka za dvacet tisíc korun měsíčně pro firmy od dvoumegové U PC linky pro jednotlivce za patnáct set korun. Hodně lidí by pak nebylo zklamáno, kdyby dopředu jasně chápali, co si kupují...


 Související

Související témata
Ostatní

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.