[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Hodnocení plnění informačních povinností dle nařízení vlády č. 339/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
Datum: 6.4.2006
Autor: Ing. Milan Urban - ministr průmyslu a obchodu
Dnem vstupu do Evropské unie se Česká republika plně zapojila do systému poskytování informací v oblasti technických předpisů a pravidel pro služby informační společnosti podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/34/ES ze dne 22. června 1998 o postupu poskytování informací v oblasti technických norem a předpisů a pravidel pro služby informační společnosti, ve znění směrnice 98/48/ES. Tento systém je primárně určen pro tzv. neharmonizovanou oblast, tedy oblast, kde členské státy regulují technickými právními předpisy na národní úrovni, nikoliv transpozicí komunitární legislativy. Systém administruje, jak je stanoveno zákonem č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ÚNMZ.

        Od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2005 notifikovala Česká republika 27 návrhů technických předpisů. Z toho pět technických předpisů bylo notifikováno Ministerstvem zdravotnictví, šest Ministerstvem zemědělství, tři Ministerstvem životního prostředí, jeden Ministerstvem informatiky, tři Českým báňským úřadem, dva Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a sedm Ministerstvem průmyslu a obchodu - Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

        K Ministerstvem zdravotnictví notifikovanému návrhu vyhlášky o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody přišlo podrobné stanovisko Evropské komise. (Podrobné stanovisko Evropské komise nebo jiného členského státu prodlužuje původní tříměsíční lhůtu na 6 měsíců – čl. 9 odst. 2 druhá odrážka směrnice 98/34/ES). Česká republika vyhověla tomuto stanovisku, upravená vyhláška byla publikována ve Sbírce zákonů pod číslem 409/2005. K notifikaci návrhu zákona o léčivech přišlo také podrobné stanovisko Evropské komise, na které Česká republika odpověděla, prodloužená šesti měsíční lhůta uplynula 3. 11. 2005, návrh je nyní v prvním čtení Poslanecké sněmovny. Uzavřena byla notifikační procedura u novely vyhlášky č. 84/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let. Na podrobné stanovisko Francie a připomínky Evropské komise bylo odpovězeno, prodloužená lhůta skončila 22. 4. 2005, konečný text byl publikován ve Sbírce zákonů pod číslem 521/2005 a odeslán Evropské komisi.

        Ministerstvo zemědělství notifikovalo návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 323/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o vinohradnictví a vinařství. Evropská komise k této notifikaci zaslala podrobné stanovisko, na které Česká republika odpověděla, prodloužená lhůta vypršela 22. 9. 2005 a konečné znění této vyhlášky (437/2005 Sb.) bylo odesláno Evropské komisi. K notifikovanému návrhu vyhlášky, kterou se stanoví požadavky pro hluboce zmrazené potraviny přišly připomínky Francie a Španělska, k notifikovanému návrhu novely vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků zaslala připomínky Evropská komise. Zaslání připomínky neznamená jako u podrobného stanoviska prodloužení původní tříměsíční odkladné lhůty a Česká republika má pouze povinnost vzít připomínku v co největší míře v úvahu při následující přípravě technického předpisu (čl. 8 odst. 2 směrnice 98/34/ES). U obou těchto notifikacích již byl zaslán konečný text Evropské komisi (publikováno ve Sbírce zákonů pod čísly 366/2005 a 368/2005). Nejvíce reakcí přišlo k návrhu vyhlášky, kterou se stanoví požadavky pro nealkoholické nápoje a koncentráty k přípravě nealkoholických nápojů. Evropská komise, Slovinsko a Španělsko poslaly podrobná stanoviska, Polsko, Francie a opět Evropská komise zaslaly připomínky. Na všechny tyto reakce bylo již odpovězeno, prodloužená šestiměsíční lhůta skončí 3. 3. 2006.

        Podrobná stanoviska za rok 2005 tedy přišla jen ke 4 notifikovaným předpisům výše zmíněných ministerstev. Jak již bylo řečeno, ke všem notifikacím zaslala podrobná stanoviska Evropská komise, k notifikaci Ministerstva zemědělství uplatnily podrobná stanoviska ještě Slovinsko a Španělsko. Podrobná stanoviska jsou zasílána vždy, když se zdá, že navrhovaná opatření mohou vytvořit překážky volného pohybu zboží na vnitřním trhu. Ve dvou případech byla v podrobném stanovisku vytýkána absence doložky vzájemného uznávání, ale pouze v jednom případě bylo tomuto podrobnému stanovisku vyhověno a doložka do předpisu zahrnuta. V druhém případě se ukázalo, že doložka vzájemného uznávání je již zahrnuta do právního předpisu, který k vydání předpisu, vůči němuž bylo podrobné stanovisko uplatněno, zmocňuje. Dvě podrobná stanoviska upozorňovala na to, že se návrh předpisu jeví být rozporným se směrnicemi Společenství, jedno poukazovalo na nesoulad s některými nařízeními Společenství a jedno podrobné stanovisko vytýkalo nesoulad s rozhodnutími Evropského soudního dvora.

        Státní úřad pro jadernou bezpečnost zaslal návrh vyhlášky kterou se mění vyhláška č. 307/2002 Sb., o radiační ochraně, přišla připomínka Evropské komise, lhůta skončila 12. 12. 2005, vyhláška byla publikována ve Sbírce zákonů pod číslem 499/2005 a konečné znění bylo posláno Evropské komisi.

        K pěti notifikovaným návrhům metrologických vyhlášek Ministerstva průmyslu a obchodu - Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví přišly připomínky Polska a Evropské komise, k návrhu vyhlášky, kterou se stanoví požadavky na bubnové vodoměry přišla navíc připomínka Velké Británie. Odkladná lhůta u těchto návrhů vyhlášek skončila 24. 5. 2005.

        U dále zmíněných notifikací proběhla notifikační procedura bez problémů, konečné texty předpisů byly již publikovány a zaslány Evropské komisi: nařízení vlády o stanovení výčtu kódů kombinované nomenklatury společného celního sazebníku a názvů označujících lidskou krev, její složky a krevní deriváty z ní vyrobené, uváděných v žádostech o povolení jejich distribuce, dovozu (351/2005 Sb.); nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky (312/2005 Sb.); vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 355/2002 Sb., kterou se stanoví emisní limity a další podmínky provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší emitujících těkavé organické látky z procesů aplikujících organická rozpouštědla a ze skladování a distribuce benzinu (509/2005 Sb.); vyhláška o zajišťování technické bezpečnosti vybraných zařízení (309/2005 Sb.).

        Tříměsíční lhůta u následujících notifikací již uplynula, v jejím průběhu nepřišly žádné reakce, předpisy ale nebyly ještě přijaty a publikovány ve Sbírce zákonů, tudíž Evropské komisi ještě nebyla zaslána konečná znění těchto předpisů: návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 354/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu; návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 221/2004 Sb., kterou se stanoví seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno, ve znění vyhlášky č. 109/2005 Sb.; návrh zákona, kterým se mění zákon č. 477/2001 Sb., o obalech, v době přípravy této zprávy se nachází ve třetím čtení Poslanecké sněmovny; návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu, návrh byl projednán v pracovní komisi Legislativní rady vlády.

        K dále vyjmenovaným notifikacím zatím nepřišly žádné reakce, notifikační procedura však ještě nebyla uzavřena, protože stále trvá tříměsíční čekací lhůta: návrh vyhlášky, kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin potravními doplňky (konec tříměsíční lhůty – 10. 2. 2006); návrhu nařízení vlády, kterým se stanoví podpoložky kombinované nomenklatury společného celního sazebníku a jejich názvy označující tkáně nebo orgány lidského původu, uváděné v žádosti o povolení jejich dovozu nebo vývozu (13. 2. 2006); návrh vyhlášky o stanovení podrobností pěstování geneticky modifikované odrůdy (9. 3. 2006); návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 333/1997 Sb., ve znění vyhlášky č. 93/2000 Sb. (22. 3. 2006); návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 35/1998 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a bezpečnosti provozu důlní dráhy hnědouhelného lomu (19. 1. 2006); návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 72/1988 Sb., o používání výbušnin (2. 3. 2006); návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 99/1995 Sb., o skladování výbušnin, ve znění vyhlášky č. 342/2001 Sb. (3. 3. 2006); návrh na změnu zákona 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku (31. 1. 2006).

        Česká republika také využila svého práva zaslat reakce k notifikacím ostatních členských států. MPO zaslalo připomínku k notifikaci Ministerstva vnitra Slovenské republiky o konkrétních vlastnostech stabilního hasicího zařízení a polostabilního hasicího zařízení a o podmínkách jejich provozu a zabezpečení jejich pravidelné kontroly, ve které poukazovalo na chybějící doložku vzájemného uznávání a na rozporném ustanovení, ze kterého v konečných důsledcích vyplývalo, že instalování stabilního hasicího zařízení nebude umožněno subjektům, které tuto činnost vykonávají na základě oprávnění vydaného v jiném členském státě, a kdy instalace tohoto zařízení stanoví součást dodávky zboží. Dále pak MPO zaslalo připomínku k notifikaci Ministerstva výrobních činností Itálie o normách pro rozeznatelnost a ochranu italských výrobků, kde poukazovalo na možnost, že oznámený návrh zákona by mohl být v rozporu s čl. 28 Smlouvy ES ve světle rozhodnutí Evropského soudního dvora ve věcech 249/81 Komise v. Irsko a 207/83 Komise v. Spojené království. MPO a jednou ÚNMZ za MPO zaslaly připomínku k polskému nařízení ministra hospodářství a práce ve věci podmínek, které musí splňovat sudy a ve věci podrobného rozsahu kontrol a testování vykonávaných během právní metrologické kontroly sudů. Tomuto nařízení vytýkalo MPO opět absenci doložky vzájemného uznávání a ÚNMZ doporučoval přidat do ustanovení o údajích, které musí být na sudu nutně uvedeny, také údaj o materiálu. Podrobné stanovisko Ministerstva zemědělství k francouzskému návrhu vyhlášky týkající se způsobů záznamu zprávy zdravotnického charakteru, propagující na obalových úpravách alkoholických nápojů nepožívání alkoholu těhotnými ženami upozorňovalo především na to, že problematika uvádění negativních tvrzení na obalech lihovin by měla být řešena na komunitární úrovni a pokud by byla řešena pouze na úrovni jednoho členského státu, mohlo by to být příčinou vytváření možných překážek v obchodu s potravinami.

        Je patrné, že od roku 2004, kdy začala vstupem ČR do EU platit povinnost notifikovat národní předpisy dle směrnice 98/34/ES v platném znění, došlo v roce 2005 téměř ke zdvojnásobení počtu notifikovaných předpisů, přičemž jedním z důvodů zaslání podrobného stanoviska byla absence doložky vzájemného uznávání. Možným řešením tohoto problému by mohla být konzultace předkladatelů návrhů předpisů s MPO – odborem vnitřního trhu a služeb EU, neboť dle UV č. 601 ze dne 12. června 2002, bod III.1.b) mají členové vlády a vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy povinnost zajistit v návrzích nových právních předpisů ČR nepodléhajících harmonizaci s právem ES uvedení doložky o vzájemném uznávání.

        Povinnosti dle nařízení vlády č. 339/2002 Sb., v platném znění, jsou vyžadovány již od 1. 5. 2004, přesto vznikla v uplynulém roce situace, že předpis, který spadá pod definici technického předpisu podle čl. 1 odst. 11 směrnice 98/34/ES, nebyl před schválením oznámen Evropské komisi. Podle judikatury Evropského soudního dvora je takový předpis nevymahatelný a národní soudy jsou povinny v případě sporu odmítnout takový předpis aplikovat. Zároveň se členský stát vystavuje nebezpečí žaloby ze strany Evropské komise podle čl. 226 Smlouvy o založení Evropského společenství. Uváděný případ se týká vyhlášky Ministerstva financí č. 147/2005 Sb., rozeslané dne 21. dubna 2005 pod částkou č. 54/2005 Sb., kterou se provádí Zákon č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu. Na neoznámení tohoto předpisu upozornila stížností federace hospodářských subjektů. Postup vedoucí ke splnění povinností vyplývající ze směrnice 98/34/ES je následující: Ministerstvo musí vypracovat návrh nového předpisu, kterým se ruší předpis stávající, tento návrh oznámit Evropské komisi a až po uplynutí odkladné lhůty předpis schválit. O tomto bylo Ministerstvo financí informováno.


 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.