[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Opatření provozovatele po smrtelném úrazu
Datum: 22.1.2006
Autor: Petr Matěják - Tlakinfo
Na základě mimořádné události, která vznikla intoxikací oxidem uhelnatým zaměstnance firmy, výbuchem a následným požárem v prostoru pasů nad zásobníky paliva stanovil ředitel tohoto podniku následující opatření:

1 OPATŘENÍ PRO ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNÉHO VSTUPU A VÝKONU PRACOVNÍ ČINNOSTI V PROSTORECH VNĚJŠÍHO A VNITŘNÍHO ZAUHLOVÁNÍ

Vysvětlení pojmů

Prostory vnějšího zauhlování:

  • skládka paliva
  • výklopník
  • korečky
  • pas 1000
  • pasy 50 a 60
  • rozmrazovací tunel

Prostory vnitřního zauhlování:

  • pasy 500
  • korečky
  • pasy 650
  • zásobníky paliva
  • homogenizační šneky na biomasu

Stanovení postupu při vstupu do prostoru vnějšího a vnitřního zauhlování

  • Na kotelním velínu si zaměstnanec nebo vedoucí skupiny vstupující do prostoru vnějšího a vnitřního zauhlování vyzvedne přenosný analyzátor CO (proti podpisu a s potvrzením, že byl prokazatelně seznámen s návodem na používání přenosných analyzátorů výskytu CO). Návod je přílohou č. 2 tohoto příkazu.
  • Průběžné měření CO bude prováděno nepřetržitě po celou dobu pobytu v uvedeném prostoru, v místě pohybu zaměstnance.
  • Při naměření hodnot od 26 ppm do 130 ppm nesmí doba pobytu překročit dobu povolené expozice stanovené v příloze č. 1 tohoto příkazu.
  • Při naměření hodnoty 130 ppm a více musí zaměstnanec okamžitě opustit prostor a informovat směnového mistra, který zajistí odvětrání pracoviště.
  • V průběhu zauhlování je zakázán vstup do prostoru pasů nad zásobníky paliva. Kontrolní činnost bude prováděna jen v případě, že po pasech nebude dopravováno palivo.
  • V průběhu zauhlování je zakázán vstup do prostoru pasů nad zásobníky paliva. Kontrolní činnost bude prováděna jen v případě, že po pasech nebude dopravováno palivo.
  • Buldozerista bude při pracovní činnosti vybaven přenosným analyzátorem CO a řídí se přílohou č. 1 tohoto příkazu. Při dosažení povolené doby expozice nebo při dosažení hodnoty 130 ppm opustí s buldozerem skládku a zajistí jeho vyvětrání.

2 ÚKOLY, ODPOVĚDNOST A TERMÍNY PLNĚNÍ

  1. Opatřit všechny vstupy do prostor vnějšího a vnitřního zauhlování tabulkou s označením rizika výskytu CO.
  2. Termín: 31. ledna 2006

  3. Prokazatelně seznámit s tímto příkazem všechny vedoucí zaměstnance lokality a všechny zaměstnance, kteří vstupují do prostoru vnějšího a vnitřního zauhlování.
  4. Termín: Do dvou dnů po vydání dokumentu

  5. Prokazatelně seznámit s riziky výskytu CO v prostorech vnějšího a vnitřního zauhlování všechny vedoucí zaměstnance dodavatelských firem, jejichž zaměstnanci vstupují do těchto prostorů.
  6. Termín: 20. leden 2006

  7. Zajistit kalibraci přenosných analyzátorů CO u akreditované firmy.
  8. Termín: únor 2006 a následně 2x ročně

  9. Zpracovat projekty technických opatření, směřujících k zajištění bezpečného spoluspalování uhlí a biomasy
  10. Termín: 28. únor 2006

  11. Do doby realizace technických opatření nespalovat biomasu.

Příloha č. 1

Nejvyšší přípustné koncentrace CO v ovzduší na pracovišti.

Na pracovištích, kde nelze zcela vyloučit vlivy plynných škodlivin v pracovním ovzduší, se musí zabezpečit, aby nebyla překročena tzv. nejvyšší přípustná koncentrace škodlivin v ovzduší (NPK – M). Dojde-li k překročení této hodnoty, nesmějí zaměstnanci na tyto pracoviště vstupovat bez použití k tomuto účelu předepsaných ochranných pomůcek.

Měření koncentrací škodlivin musí být prováděno vždy před vstupem zaměstnanců na tato pracoviště a monitorováno po celou dobu provádění prací. Pobyt na těchto pracovištích nesmí překročit nejvyšší přípustnou průměrnou koncentraci(NPK – P).

Doba expozice - čas, po který je zaměstnanec při pobytu na pracovišti vystaven účinkům škodliviny; musí být stanovena z výsledků okamžitého měření.

NPK - P (µg / m3) - nejvyšší přípustná koncentrace průměrná (tzn. průměrná koncentrace za jednotku času, viz. tabulka).

Za osmihodinovou pracovní dobu činí NPK - P 26 ppm. Při překročení NPK - P za směnu či dílčí časovou jednotku uvedenou v tabulce je nutné opustit pracoviště.

NPK – M (µg / m3) - nejvyšší přípustná koncentrace mezní (tzn. okamžitá). Nejvyšší přípustná mezní koncentrace činí 130 ppm.

Při naměření NPK-M je nutné okamžitě opustit pracoviště !

Celková doba expozice v hod.NPK - P
8do 26 ppm
7od 26 ppm do 29,7 ppm
6od 29,7 ppm do 34,7 ppm
5od 34,7 ppm do 41,6 ppm
4od 41,6 ppm do 52 ppm
3od 52 ppm do 69,3 ppm
2od 69,3 ppm do 104 ppm
1od 104 ppm do 130 ppm

Příloha č. 2

Návod na používání osobního detektoru toxických plynů

Mini Responder

Popis a ovládání přístroje

Přístroj je vestavěn do výlisku z polykarbonátu s odděleným prostorem pro umístění baterie. Na přední části přístroje je umístěn LCD displej, ovládací tlačítka a optická signalizace. Měřící senzor je zabudován v horní části přístroje.

Zapnutí přístroje: Stiskněte 1x tlačítko POWER – PEAK

Vypnutí přístroje: Stiskněte a přidržte tlačítko POWER – PEAK, ozve se 5x zvuková signalizace a pak se vypne (tlačítko držte po celou dobu signalizace – až zmizí údaj na displeji).

Provoz přístroje

Osvětlení displeje se sepne krátkým stiskem tlačítka PEAK na dobu cca 30 sekund. Přístroj automaticky ukládá do paměti maximální naměřenou hodnotu koncentrace plynu od doby zapnutí. K zobrazení maximální hodnoty musí být předem aktivováno osvětlení displeje. Krátkým stiskem tlačítka PEAK se zobrazí hodnota maxima na dobu cca 5 sekund. Během zobrazení maximální naměřené hodnoty svítí v levém dolním rohu displeje symbol P.

Výstražné meze

Mini Responder má dvě opticky a akusticky signalizované výstražné meze. Obě meze jsou volně nastavitelné, přičemž u 2. výstražné meze se jedná o neodstavitelnou havarijní signalizaci. Při překročení 1. výstražné meze zazní co 5 sekund signál spojený s přerušovaným svitem červené LED. Překročení první výstražné meze je indikováno symbolem W ( výstraha ) vlevo nahoře na displeji. Akustický signál je možno u 1. výstražné meze odstavit tlačítkem RESET, optickou signalizaci LED nikoliv. Po následném podkročení 1. výstražné meze se akustická i optická signalizace odstaví samočinně.

Po dosažení 2. výstražné meze se zvýší frekvence akustického signálu i optické signalizace LED na 1 signál za sekundu. Zobrazení na displeji se změní z W na A ( Alarm ). Po překročení měřícího rozsahu 999 ppm CO se na displeji objeví tři vodorovné znaky - - - .Po následném podkročení 2. výstražné meze je opět možno odstavit akustický signál tlačítkem RESET. Přístroj nepřepíná automaticky z 2. výstražné meze na 1. výstražnou mez. I při podkročení 1. výstražné meze bude pokračovat signalizace 2. meze, pokud nedojde ke stisku tlačítka RESET.

Přístroj je vybaven tzv. výstrahou od slabé baterie , tj. krátce před tím, než dojde k vybití baterie, se spustí akustická i optická signalizace. Při dosažení stavu výstrahy od slabé baterie zazní co 40 sekund akustický signál a blikne červená LED. Na displeji vlevo nahoře se zobrazí symbol B ( Baterie ). Přístroj pak pracuje ještě cca 24 hodin.

Založení baterie

K založení baterie musíte nejdříve sundat sponu na zadní straně přístroje. Za tím účelem stiskněte sponu v oblasti drážkování a vytáhněte ji lehkými pohyby do stran z držáku. Potom vyšroubujte oba šrouby s vnitřním šestihranem 2,5 mm a sejměte víko prostoru pro baterii. Sundejte ochranný kryt z minus pólu dodané baterie, připojte a založte baterii, víko, zašroubujte upevňovací šrouby a nasaďte zpět sponu na její držák. Přístroj je připraven k použití po uplynutí doby náběhu o trvání cca 45 sekund. Doba náběhu je indikována trvalým svitem výstražné LED a osvětlením displeje. Konec doby náběhu je signalizován zhasnutím výstražné LED a osvětlením displeje, navíc jedním krátkým akustickým signálem. V tomto okamžiku se zobrazí na cca 1 sekundu všechny segmenty a znaky displeje, potom na cca 5 sekund blikající ZERO 0, načež je přístroj připraven k měření.

Při výměně baterie musíte sundat sponu na zadní straně přístroje. Stiskněte drážkované oblasti na sponě k sobě a stáhněte sponu lehkými pohyby do strany z držáku. Potom vyšroubujte oba šrouby s vnitřním šestihranem a sejměte kryt prostoru pro baterii. Vyjměte 9V baterii a připojte novou. Nyní opět nasaďte víko prostoru baterie , utáhněte šrouby a zatlačte sponu na její držák. Tím je výměna baterie skončena.

Typická životnost 9V baterie přístroje je 60 dní ( 1440 hodin ). Po dosažení výstrahy Low Bat byste měli na konci směny, nejpozději pak následující den provést výměnu baterie.

Upozornění

Pokaždé výměně baterie by měl být přístroj znovu zkalibrován.

Schvalování

Přístroj Mini Responder je schválen FTZÚ SZ 210 v Ostravě-Radvanicích, což umožňuje jeho použití v prostorách s nebezpečím výbuchu metanu SNM0 až SNM3 a v prostorách s nebezpečím výbuchu Zóny 2 až Zóny 0.

Provedení: Ex ia I/IIC T4

Čísla osvědčení a schválení: Certifikát typu FTZÚ 98 Ex 0258


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.