[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Setkání autorů a tradiční školení v Radešíně
Datum: 1.12.2005
Autor: Miroslav Štorkan, dipl. tech. - odborný garant školení
Zdroj: časopis Topenářství instalace, 5/2005, str.70
Setkání a školení se zúčastnilo 35 vybraných topenářů a odborníků TZB, kteří přijeli do Radešína 1. června 2005 odpoledne a aktivně se podíleli na naplnění programu a prospěšnosti školení do pátku 3. června. V souvislosti se školením je třeba čtenáře upozornit, že v letošním roce se konala 26. až 28. dubna konference „Vytápění" v Třeboni, kterou organizovala odborná sekce vytápění STP, a proto podle vzájemné dohody školení zajistilo pouze Technické vydavatelství Praha, spol. s r.o., vydavatel časopisu Topenářství instalace.

Prostředí Hotelu Radešín jsme dobře znali z minulých dvou let, a proto celý průběh školení nebyl ničím narušen. Stanovený program přednesení příspěvků všech účastníků, disku-ze k nim, a odborná exkurze spojená s kulturní, byly stoprocentně splněny. Jako pozitivní se opět potvrdil počet účastníků maximálně do 35, kterým se získá více času na diskuzi. V závěru se vyslovili všichni účastníci k místu konání školení velmi kladně a doporučili pro příští rok konat školení opět v Radešíně, a to od 31. 5. do 2. 6. 2006. Po tomto úvodu, ve kterém jsem hodnotil jak školení dopadlo a jakou mělo odezvu u účastníků, nezbývá než seznámit Vás detailněji s jeho průběhem.

První den ve středu, přijela většina účastníků včas, takže po uvítání a ubytování jsme se sešli všichni na učebně v 16 hodin. Přítomné přivítal ing. Josef Hodboď, šéfredaktor časopisu Topenářství instalace a předal mně další řízení školení. Seznámil jsem kolegy s programem školení, časovým rozvrhem na večer a další dva dny, podal hlavní informace o historii Třebíče, kam byla na druhý den naplánována exkurze. Pro prezentaci přednášek byla k dispozici dnes běžná technika, za jejíž zapůjčení patří poděkování dr. Fischerovi, ing. Doubravovi (LDM) a ing. Jiroutovi. Zvláštní poděkování zaslouží dr. Fischer za spolehlivou obsluhu techniky.

Protože se přihlášené příspěvky nedaly jednoduše zaškatulkovat do skupin vzhledem k různorodosti témat, zvolil jsem pořadí přednášejících podle abecedy. Výjimkou byla informace o normách. Ing. Jirout měl téma • Přívod vzduchu do prostor s plynovými spotřebiči, které doplnil informacemi z praktických aplikací k TPG 704 01 a ČSN 730540, aby se v průběhu školení mohlo správně reagovat na některé změny v předpisech. Dále byla na programu témata
  • Paralelní spolupráce čerpadel v kotelně - jak na to.
  • Řízení kaskád s kondenzačními kotli - možnosti hydrauliky.
  • Dochlazování kotlů při havarijních stavech. Tím skončila úvodní část. Po večeři jsme se vrátili na učebnu a pokračovali s přednáškami.
  • Mýty versus matematika u typických směšovacích zapojení.
  • Projekt a zkušenosti z provozu tepelného čerpadla pro církevní objekt.
  • Jak vymýtit mýty o jednotrubkové soustavě.
  • Důsledky nesprávné volby výkonového rozsahu kotle u moderní novostavby rodinného domu.
  • Tepelné čerpadlo jako zdroj pro ohřev vody. • Teplota otopné vody - osvědčený postup rychlého návrhu střední teploty otopné vody.
  • Administrativní budova s předávací stanicí o výkonu 50 a 100 kW - použití vlásečnicových výměníků GLAZER 54.

Druhý den ve čtvrtek jsme po snídani pokračovali tématy

  • Energetická potřeba objektů a městské mikroklima.
  • Aplikace sálavých podhledů pro lokální zajištění tepelné pohody.
  • Akumulace teplé vody (TUV) v obytných domech.
  • Efekt úsporných opatření a jejich kombinací ve vytápěném objektu.
  • Vytápění rodinných domků - oříšek pro projektanta.
  • Připojení vzduchotechnických ohřívačů k otopnému systému - příspěvek navázal na 1. část z roku 2004 a doplnil aktuální ceny.
  • Energetická koncepce nové Arény Liberec. • Rekonstrukce bytových jader v panelových domech - chaos ve vzduchotechnice. (Nikdo se nezabývá větráním bytových jader).

Po obědě jsme odjeli na odbornou exkurzi zdroje tepla ORC - TEPLÁRNY sever v Třebíči (dříve uhelná výtopna K13) v Rafaelově ulici, na příjezdu od Velkého Meziříčí, který vlastní a provozuje třebíčská společnost TTS eko s.r.o. Den před naší návštěvou se konalo slavnostní zprovoznění systému kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy v systému ORC za účasti ministra životního prostředí, RNDr. Libora Ambrozka. Ve čtvrtek, kdy jsme přijeli na exkurzi my, byli rovněž pozváni další hosté, kterým byl systém předveden. Naší skupiny se ujal zástupce ředitele pro vývoj a výrobu TTS eko, ing Ladislav Novák. Společnost TTS v roce 2003 koupila od tehdejší firmy Nuclea budovu kotelny a komín bez zařízení. Po získání podpory ze Státního fondu životního prostředí zahájili budování teplárny s kombinovanou výrobou elektrické energie a tepla podle Organického Rankinova Cyklu (ORC). Realizace celého systému si vyžádá investice ve výši 120 miliónů Kč. TTS eko technologii ORC vyprojektovala, vyrobila a uvedla do provozu, takže mimo turbíny a generátoru je všechno vyloženě česká práce.

Naše první zastavení bylo na skládce dřevního odpadu a štěpky. Svozová vzdálenost dřevní biomasy je do vzdálenosti 50 km, výjimečně 60 km. Po prvních negativních zkušenostech dnes důsledně oddělují jednotlivé druhy skladovaného dřevního paliva, štěpku, stromovou kůru, piliny a nekontaminovaný dřevní odpad z průmyslu. U skládky je k dispozici mobilní štěpkovací stroj, nákladní automobil pro odvoz štěpky na místo uložení nebo k násypníku kotle. Pro nakládání do násypníku je k dispozici speciální nakladač s přizpůsobenou lžící.

Dále jsme se zastavili v kotelně s jedním teplovodním kotlem VESKO-B pro spalování biomasy na šikmém roštu o výkonu 3 MW. Palivo je z venkovního násypníku přihrnováno dvěma střídavě pracujícími hydraulickými hrablovými dopravníky a potom je vyhrnováno zdola nahoru na šikmý rošt. Nad začátkem roštu je blok zapalovací klenby připevněné na stěně ohniště kotle. Konec šikmého roštu je ukončen spadem popela po šikmých stěnách do popelnice. Počínaje svislou stěnou rozdělující popelový prostor na dvě části vede nad roštem šikmá šamotová vratná klenba, zlepšující zapalování paliva na jeho počátku a dokonaleji promíchává hořící plyny. Její stupňovitý povrch má vliv i na turbulenci plynů a jejich dokonalejší směšování se vzduchem. Plameny prostupují nad začátkem roštu (nahoře kde je vstup paliva) zúženým prostorem, kde jsou trysky přívodu sekundárního vzduchu a hořící plyny vstupují do horní spalovací komory (vírové komory). V té je zabudována ještě svislá šamotová stěna s otvory a prostupy pro hořící plyny pod a nad ní. Za touto stěnou přecházejí vířící stále ještě hořící plyny do poslední velké komory, kde dohořívají, spaliny směřují dolů, kde je vstup do prvního stoupacího tahu konvekční části kotle tvořené svislými trubkami. Druhým konvekčním tahem klesají spaliny dolů. Popílek ze spalovací komory (spadlý na vratnou klenbu) i z obou konvekčních části kotle spadává do druhé části popelového prostoru a tam umístěné druhé popelnice. Stěny a strop spalovacích komor jsou vodními komorami, kde se ohřívá otopná voda. Teplota výstupní vody je 90 °C a teplota vstupní (vratné) 70 °C. Účinnost kotle se pohybuje okolo 86 %, vodní objem je 22 m3, provozní hmotnost kotle 82 t. Kotel může pracovat na minimálním výkonu 0,9 MW. Dokonalé spalování dřevní hmoty je řízeno elektronikou.

Společná výroba tepla a elektrické energie kogenerací z biomasy systémem ORC za použití termálního olejového cyklu má mnoho výhod oproti parní turbíně. Využívá energii o nízké teplotě, vysoká účinnost turbíny od začátku, nízké otáčky turbíny umožňují přímý pohon generátoru, pracuje se s teplotami do 300 Tas tlakem 10 bar (l MPa), malá náročnost na obsluhu atd. Bližší vysvětlení principu lze najít na internetových stránkách společnosti TTS eko. V prostorách této mimořádné teplárny jsme ještě viděli oddělení se dvěma válcovými plamencovými plynovými kotli s hořáky. Provoz turbíny a generátoru s termálním olejovým cyklem a dvě velké kogenerační jednotky TEDOM. Hned za bránou po vstupu do areálu teplárny je velký akumulátor tepla o objemu 10000 m3. Veškeré potrubářské a izolatérské práce jsou provedeny vzorně a snesou nejpřísnější srovnání.

Po návratu z exkurze jsme se vrátili k odbornému programu školení. Ke slovu se dostali autoři přednášek na téma

  • Něco o revizích komínů.
  • Informace z European Pellets Konference "05
  • Vyhrazené a stanovené tlakové zařízení v teplovodních soustavách.
  • Instalace a provoz tepelných čerpadel.
  • ES prohlášení o shodě a CE značka pro otopná tělesa a praxi
  • Větrání obytných budov - používané větrací systémy a výhody nuceného větrání.

Pozdní večer opět patřil promítání. Ing. Jan Audrlický nám promítl obrázky ze svého sportovního pobytu v Americe a v Kanadě, kde absolvoval jedny z posledních z maratónských běhů na lyžích, které mu chyběly k získání prestižního ocenění Master Worldloppet - Racer (Ocenění získal 8. 4. 2005). Pak ing. Mužík dokončil své vyprávění o Kubě.

Třetí den v pátek jsme pokračovali přednáškami:

  • Porovnání provozních nákladů dvou různých zdrojů tepla v rodinném domku.
  • Ideální a skutečné vlastnosti vody v otopných soustavách.
  • Požadavky na úpravu chladicí vody.
  • Problematika možného ovlivňování objektových soustav čerpadly z HPS u dvoutrubkových soustav s DPS - realita skutečného provozu.
  • Aktivace betonového jádra (BKT).
  • Nedokončený rodinný domek s nedodělaným podlahovým vytápěním -položené a zabetonované trubky nebyly dva roky používány, ale byly napuštěné vodou.
  • Odebíráme více tepla na vytápění? - Příčiny větších odběrů, způsoby dodávek a příklady.
  • Dále jsme hovořili o závěrech a doporučeních, která po skončení jednání ochotně zpracovali vybraní kolegové. Řada přednesených přednášek, po jejich doplnění autory a redakční úpravě, bude zveřejněna v našem odborném časopise Topenářství instalace.

Přes nabitý program, který si vyžádal pozornost účastníků do pozdních večerních hodin, se školení líbilo, takže se všichni zase těšíme na příští rok.

Závěry a doporučení z Radešína 2005:

- podle připomínek účastníků zpracovali ing. Jánský, ing. Mužík a ing. Valenta

  1. Je nezbytně nutné, aby kvalifikovaný tepelný technik byl partnerem architekta od samého počátku akce.
  2. Zvážit přítomnost odborníků z příbuzných oborů.
  3. Otázku směšovacích zařízení zpracovat do směrnic.
  4. Otázku pro zavádění kondenzační techniky rovněž zpracovat do směrnic.
  5. Promítnutí fyzikálních zákonů do plynařských TPG (704 01 a 802 01).
  6. V plynových kotelnách s HVDT provádět seřízení průtoku v kotlovém a otopném okruhu.
  7. V prostorách s velkou tepelnou zátěži dávat přednost lokálnímu chlazení.
  8. Při rekonstrukci bytových jader v panelových objektech řešit současně veškeré profese TZB.
  9. Doporučujeme provádět větší osvětu při rozšiřování vytápění peletkami.
  10. U nových staveb k bydlení věnovat zvýšenou pozornost řízenému větrání a rekuperaci.
  11. Při zpracování technicko-ekonomických rozborů je nutno sledovat průběžně vývoj cen jednotlivých energií.
  12. Mezi nové způsoby zajišťování pohody prostředí patří tzv. „aktivace betonového jádra", což jsou velkoplošné tepelné a chladicí soustavy zabudované přímo ve stavebních konstrukcích.
  13. Současné použití více způsobů obnovitelných zdrojů energie vede ke snížení efektu jednotlivých způsobů.
  14. Pro energetické hodnocení odběru tepla pro vytápění může sloužit součinitel odběru tepla.


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.