[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Změny u Institutu technické inspekce ( ITI Praha )
Datum: 14.11.2005
Autor: Ing. Oldřich Küchler, technický náměstek ředitele
Organizace: ITI PRAHA - pobočka Praha
Ve svém příspěvku budu reagovat na některé nastalé změny v legislativě i na činnosti, které vedly ke změnám v činnosti Institutu technické inspekce Praha. Podnětem bylo přijetí a následné nabytí účinnosti zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce a zákona č. 253/2005 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o inspekci práce, kterým se mj. změnil zákon č. 174/1968 Sb. Oba zákony nabyly účinnosti dnem 1.července 2005. Zákon o inspekci práce upravuje zřízení a postavení orgánů inspekce práce jako kontrolních orgánů na úseku ochrany pracovních vztahů a pracovních podmínek, působnost a příslušnost orgánů inspekce práce, práva a povinnosti při kontrole a sankce za porušení stanovených povinností. Státní úřad inspekce práce se sídlem v Opavě je správním úřadem a je řízen Ministerstvem práce a sociálních věcí.

ITI Praha

historie a současnost

Institut technické inspekce Praha (ITI Praha) byl zřízen v roce 1991 jako organizace státního odborného dozoru, která provádí státní odborný dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení (zařízení se zvýšenou mírou ohrožení osob a majetku), s působností, úkoly a oprávněními danými zákonem č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů. Zřizovatelem ITI Praha je podle tohoto zákona Ministerstvo práce a sociálních věcí. Za prováděné činnosti jsou na základě vyhlášky MPSV č. 398/2001 Sb. ze dne 24. října 2001 účtovány poplatky. ITI Praha je příspěvková organizace zapsaná v registru ekonomických subjektů vedeném Českým statistickým úřadem. ITI Praha má významné místo v celém systému, je jeho součástí, nestojí osamoceně v systému dozoru nad bezpečností některých provozovaných zařízení, ale je začleněno v systému a má stanovené své místo mezi ostatními orgány obdobného typu. ITI Praha dosahuje dobrých výsledků a během doby svého působení si získal takové postavení, že jím vypracované výstupy uznávají tuzemští i zahraniční partneři. Veškeré úsilí pracovníků ITI Praha je věnováno podpoře zvyšování bezpečnosti vyhrazených technických zařízení. Po legislativních změnách jsou vyhrazená technická zařízení, která podléhají dozoru podle zákona 174/1968 Sb. zařízení tlaková, zdvihací, elektrická a plynová. Vyhrazeným zařízením již nejsou zařízení v jaderné energetice.

Výrobky a zařízení

z pohledu procesu výroby a provozování.

Podíváme-li se zjednodušeně na výrobek, tak lze o něm velmi obecně říct, že prošel dvěma fázemi. V první se jednalo o fázi, která zahrnovala návrh, vývoj, výrobu, zkoušky a jedná-li se o stanovený výrobek rovněž celý proces posouzení shody a následné uvedení na trh. Na procesu se podíleli projektanti, konstruktéři, výrobce výrobek vyrobil a nezávislá třetí osoba (autorizovaná osoba) provedla posouzení výrobku podle příslušného nařízení vlády vydaného k zákonu 22/1997 Sb. a vydala o tomto posouzení certifikát, který výrobce použil jako jeden z podkladů pro vydání ES prohlášení o shodě a výrobek označil CE. Výrobce uvedl na trh bezpečný výrobek Dozorovým orgánem u výrobků uváděných na trh je Česká obchodní inspekce, která je správním orgánem.

Ve druhé fázi se jedná o používání zařízení. Do této fáze vstupuje bezpečný výrobek vyrobený a uvedený na trh výrobcem. Výrobek musí být řádně a v souladu s návodem na použití zpracovaným výrobcem instalován, což zpravidla bývá u složitějších výrobků servisní organizace pověřená výrobcem, dále připojen ke jednomu či více zdrojům energií. Činnost výrobku zde bude ovlivňovat prostředí, ve kterém bude výrobek provozován a lidský faktor obsluhy. Připomeňme si alespoň pět bodů, které se při provozování výrobků vyskytují:
  • a) Všechny stroje, kotle, vybavení apod. podléhají opotřebení, obrušování, korozi atd.
  • b) Problémy způsobené nedostatečnou údržbou
  • c) Selhání lidského faktoru při obsluze zařízení
  • d) Chyby ve výrobě zařízení
  • e) Provozování starých zařízení často s malou úrovní bezpečnosti.

Jak vypadá současná působnost jednotlivých organizací u provozovaných technických zařízení je patrné z následujícího obrázku.

Přehled legislativy a názvosloví u organizací vykonávajících dozor.

Tabulka ukazuje základní přehled dozorovaných zařízení a institucí .

Co bude dál se zařízením určeným pro jadernou energetiku ?

Ve své podstatě byl novelou zákona dozor nad uvedeným zařízením převeden pod Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v procesu autorizace pověří faktickým výkonem Autorizované osoby. Pojem Autorizované osoby se stal obecným a jeho použitím bez bližší specifikace může dojít k úmyslné nebo neúmyslné záměně. Autorizace obecně znamená úřední povolení, schválení, zmocnění, pověření nebo oprávnění apod. Český právní řád zná pojem „autorizace a autorizované osoby“ v jednotlivých právních předpisech a to zpravidla vždy „jen pro účely“ toho právního předpisu (zákona), kde se mluví o autorizaci, resp. o autorizovaných osobách. Typickým příkladem je zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. Zde se autorizací pro účely tohoto zákona rozumí pověření právnické osoby k činnostem při posuzování shody u výrobků před jejich uvedením na trh. Obdobně je tomu u řady dalších zákonů. V tomto případě se bude jednat o udělení autorizace na prováděcí vyhlášku vydanou k Atomovému zákonu. Tyto činnosti nemůže převzít automaticky žádná v současné době autorizovaná osoba autorizovaná podle zákona 22/1997 Sb. ITI Praha si podal žádost na ÚNMZ k udělení autorizace na prováděcí vyhlášku vydanou k Atomovému zákonu. A aby tak mohl učinit, bylo nutné podniknout některé další kroky.

Změny u ITI Praha

Zřizovatel reagoval rozšířením zřizovací listiny ITI Praha o další činnosti, tak, aby měl institut možnost ucházet se o autorizaci na zařízení v jaderné energetice, kde má jeho činnost dlouholetou tradici. Celkově si změny lze ukázat na následujících schématech:

Kromě již zmíněné možnosti stát se autorizovanou osobou byly Institutu technické inspekce Praha umožněny ještě další činnosti, z nichž některé uvedu v dalším textu. Další podmínkou bylo úspěšné ukončení reakreditace Národním akreditačním orgánem ČIA. Nově získaná akreditace ITI Praha se týká obecně technických zařízení na které je ITI Praha akreditován a není již vázána jednotlivými vyhláškami.

Jednotlivé činnosti podle aktuálního výše uvedeného schématu.

Hlavní akreditovanou činností institutu je podle zákona č.174/1968 Sb. podávání odborných a závazných stanovisek k projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravám, údržbě, revizi. Dále potom ve stanovených případech provádění prohlídek, řízení a vyhodnocování zkoušek, kterými osvědčuje splnění požadavků a předpisů na bezpečnost vyhrazených technických zařízení, popřípadě materiálů na jejich zhotovení ve stanovených případech potvrzuje úspěšné výsledky zkoušek.

Hlavní neakreditovanou činností institutu je podle zákona č. 174/1968 Sb. prověřování odborné způsobilosti organizací a podnikajících fyzických osob na základě úspěšných zkoušek vydává organizacím a podnikajícím fyzickým osobám oprávnění k výrobě, montáži, opravám, revizím, zkouškám a plnění nádob plyny. Dále prověřování odborné způsobilosti fyzických osob a na základě úspěšných zkoušek vydává fyzickým osobám osvědčení ke zkouškám, revizím, opravám, montážím nebo obsluze vyhrazených technických zařízení.

Jiná činnost akreditovaná je činnost na technických zařízeních nespadající do hlavní činnosti prováděná v souladu s akreditačním osvědčením. Touto činností bude např. činnost autorizované osoby pro zařízení určená pro jadernou energetiku, nebo činnost na zařízeních na které se hlavní činnost nevztahuje.

Poskytnutí služeb v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci

Služby spojené se zabezpečením úkolů vyplývajících z předpisů k zajištění bezpečnosti práce a bezpečnosti technických zařízení se zvýšenou mírou ohrožení života a zdraví při práci, dále potom předpisů stanovujících pracovní podmínky a základní požadavky na pracovní prostředí a ochranu zdraví při práci. Zejména činnosti spojené s prevencí rizik včetně navrhování opatření na minimalizaci a odstraňování rizik a jejich zdrojů, podávání odborných stanovisek k bezpečnostně technické úrovni strojů a technických zařízení při projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravách a údržbě. Činnosti spojené se zaváděním a realizací prvků v systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci včetně ověření znalostí právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP. Poradenská a organizační činnost v oblasti BOZP. Pomoc při šetření pracovních úrazů.

Pořádání odborných kursů, školení a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti

Pořádání odborných kursů, seminářů a školení v různých oblastech. Zajištění kursů a školení, příprava materiálů a podkladů pro školení, zajištění lektorů a vlastní lektorská činnost.

Činnost technických poradců v oblasti technických zařízení.

Poradenské služby v oblasti technického charakteru ve specifikované oblasti činnosti.
 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.