[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY
Datum: 4.11.2005
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
Včera jste si mohli přečíst článek ing. Jiroty ze semináře na Kypru, ten se účastnil pracovní skupiny pro provoz tlakových zařízení. Nyní přinášíme příspěvek ing. Floriánové, která se účastnila pracovní skupiny WG 3 - Případné změny PED a budoucnost legislativy pro tlaková zařízení a WG 5 - Posuzování shody a jak dál.

Země, místo:          Kypr, Nikósie

Účel ZPC:          Seminář ke směrnici č. 97/23/ES o tlakových zařízeních ( PED)

Datum konání:          3. až 5. října 2005

I. Všeobecné údaje:

a) Účastník ZPC:          Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ

b) Doprava:nbsp;         letadlem

c) Pracovní deník:       

2. října 2005

-

cesta Praha – Larnaka

3. – 5. října 2005

-

účast na jednání

6. října 2005

-

cesta Larnaka – Praha

d) Ubytování:          Hotel Holiday Inn, Nikosia City center

Vypracoval: Ing. Hana Floriánová

Rozdělovník:

odd. 03 ÚNMZ                             odb. 40 ÚNMZ

odb. 10 ÚNMZ                             odd. 04 ÚNMZ

odb. 20 ÚNMZ                             AAAO

odb. 30 ÚNMZ                            

II. Věcná zpráva

a) Program jednání

Seminář byl organizován Evropskou komisí ve spolupráci s organizací TAIEX a veškerá komunikace byla přes kontaktní osoby v jednotlivých zemích a uskutečnila se pouze elektronicky. Zástupkyně ÚNMZ je kontaktní osobou pro PED, takže v ČR organizaci zajišťoval odb. 30 ÚNMZ. Program semináře včetně seznamu 7 účastníků z ČR je přílohou této zprávy.

Cílem semináře bylo informovat účastníky z členských zemí Evropské unie, Turecka, Bulharska, Chorvatska a Rumunska o dalších zkušenostech v oblasti působnosti směrnice PED. Účastníky semináře byli kromě výše uvedených zástupci EK z pracovních orgánů EK pro PED (WGP-pracovní skupina pro tlak) a CABF (Conformity Assesment Bodies Forum -fórum notifikovaných osob), zástupci autorizujících institucí, notifikovaných osob, výrobců a uživatelů.

Program byl rozdělen na společnou část za účasti všech účastníků a navazovaly čtyři pracovní skupiny a část semináře týkající se dozoru nad trhem a administrativní spolupráce. Zástupkyně ÚNMZ se zúčastnila pracovních skupin o případných změnách PED a budoucnosti legislativy pro tlaková zařízení a skupiny pro posuzování shody.

Společné jednání i jednání pracovních skupin se konalo v prostorách hotelu Holiday Inn. Jednání řídili zástupci Evropské Komise p. Dákai spolu s p. Steiningerem (předseda WGP). Pro společnou část semináře byla jednacím jazykem angličtina a řečtina, v pracovních skupinách pouze angličtina.

b) Průběh jednání

Zahájení

Seminář zahájila p. Dákai. Seminář navazuje na jednání v Bratislavě (Slovensko) a má za úkol rozšířit informovanost účastníků o problematice PED a zajistit výměnu zkušeností mezi účastníky. Na tomto semináři byl zvýšen počet přednášejících ze „starých“ členských zemí tak, jak se po tom volalo na předcházejících seminářích. Semináře jsou podporovány ze strany EK. V dalším p. Dákai představila přednášející (i z ČR – zástupce Ferox Děčín a mluvčí jednotlivých pracovních skupin. Účastníky přivítal zástupce Kypru za kyperské ministerstvo práce a sociálního pojištění.

Směrnice o tlakových zařízeních – mezinárodní aspekty a současný vývoj

P. Steininger přednesl ve zkrácené verzi celkový pohled na směrnici PED a čím se zabývá. Probíral úlohu evropských norem při aplikaci PED, a to nejen harmonizovaných, ale i norem souvisejících, upozorňoval na krátkozrakost lpění na používání dosavadních národních norem. Snaha EK je naopak větší rozšíření používání evropských norem na mezinárodní trh (např. obchod s Čínou). V dalším se přednášející zaměřil na notifikované osoby (NB) se zdůrazněním, že PED obsahuje v příloze č.4 pouze „minimální“ požadavky na NB a členské státy musí zajistit dodatečné požadavky ohledně financí, standardizace, atd. Z dosavadních zkušeností ohledně dozoru nad trhem vyplývá, že nejvíce identifikovatelných problémů s bezpečností výrobků souvisí s problémy kolem NB.

Dozor nad trhem je záležitost, kterou musí každý členský stát zajistit na národní úrovni. Ke skupině Administrative Co-operation ( ADCO), která byla ustavena v r. 2004 a navazuje na jednání WGP, bylo vysvětleno, že byla ustavena pro zástupce veřejné správy (public admistrations) z členských států. Úkolem této skupiny je výměna zkušeností, spolupráce, návrhy koncepce a akcí pro dozor nad výrobky a NB. Úkoly ADCO skupin budou uvedeny v revidovaném „blue book“ ( Příručka pro zavádění směrnic založených na novém přístupu a globálním přístupu). Pro oblast tlakových zařízení je nutné dořešit otázku návaznosti PED na posuzování v provozu (problém činnosti NB a národních orgánů pro provoz), otázku posuzování výrobků, které jsou posuzovány i podle dalších předpisů (např. hasicí přístroje, dýchací přístroje pro potápěče, atd.).

Výrobky spadající pod směrnici PED jsou předmětem obchodu mezi EU na jedné straně a Čínou a USA na druhé straně. EK se věnuje vyřešení problémů kolem rozdílného posuzování těchto výrobků, členské státy se podílejí na vzájemných jednáních. Informace jsou předávány prostřednictvím „circa systému“ a jsou diskutovány na WGP.

Kyperské zkušenosti s PED popsal kyperský zástupce z odboru inspekce práce z ministerstva práce a sociálního pojištění, které je garantem implementace PED a dalších směrnic nového přístupu. PED je transponována zákonem z r. 2002. Mají těžkosti s interpretací PED, využívají guidelines k PED, potýkají se s rozporem s vyžadovanou bezpečností podle PED a ekonomickými problémy výrobců. Potíže jsou i s dozorem nad trhem, protože je problém spolupráce mezi uživateli PED a veřejnou správou.

Zástupce maltského normalizačního úřadu seznámil účastníky s výsledky jednání Senior Officials Group on Standardization and Conformity Assesment (SOGS), týkajícími se revize Nového přístupu. Zejména se jednalo o materiály z jednání 11/04 a 2/05. Předmětem řešení jsou požadavky na NB a akreditace, moduly a dozor nad trhem. Budou zpracována kriteria pro NB a jejich jmenování, mělo by dojít ke zkvalitnění modulů a zpracování prohlášení o shodě. Další úpravy jsou směrem k evropské akreditační organizaci, dozoru nad trhem a upřesnění role všech subjektů při používání směrnic. V dokumentech ze září 2005 je zpracována kooperace mezi NB, vývoj počítačového systému NANDO, ochranné doložky a systém RAPEX. Tyto záležitosti byly diskutovány na SOGS v září 2005. Informace jsou k dispozici v dokumentech draft Certif 2005-1 až 12.

Zástupce Velké Británie (UK) ze sekce bezpečnosti výrobků Health and Safety Executive UK zaměřil svůj příspěvek na efektivnost dozoru nad trhem, kde s limitovanými zdroji je nutné docílit maxima. Seznámil s vývojem předpisové základny pro tlaková zařízení v UK a pak se věnoval dozoru nad trhem. Uváděl požadavky, které jsou kladeny na subjekt zajišťující dozor nad trhem - nesmí to být NB (střet zájmů). Mezi tyto požadavky patří finanční zdroje a kompetence, dostatečný počet technického personálu a nutného vybavení. Dále popisoval zajištění dozoru nad trhem v UK včetně zdrojů informací, které využívají, a způsob práce.

Příspěvek pí Dákai, zástupkyně EK, se zabýval dozorem nad NB v členských státech. Legislativním podkladem pro tuto činnost je čl. 12 a příloha. 4 PED a řešení těchto záležitostí ve skupině ADCO má podklad v čl. 17 PED. Proto byl zpracován čl. státy dotazník k otázkám požadavkům na jmenování NB, kontroly autorizovaných – notifikovaných osob, atd., který je diskutován na úrovni pracovních skupin a přispěje ke sjednocení požadavků na NB.

Dále pokračovala práce v pracovních skupinách. Každý účastník semináře měl možnost z časových důvodů účastnit se dvou pracovních skupin. Zástupkyně ÚNMZ se účastnila pracovních skupin WG 3 a 5.

WG 3 – Případné změny PED a budoucnost legislativy pro tlaková zařízení

V rámci WG byly tři přednášky a následovala diskuze a odpovědi na dotazy přednášejících. Rakouský zástupce p. Bayer, dlouholetý pracovník v pracovní skupině pro tvorbu guidelines pro PED (WPG) i v WGP se zaměřil na případnou revizi PED a možnou revizi nebo restrukturalizaci guidelines. Problém pro PED a dodržování jejich základních požadavků je dosavadní lpění na používání národních norem v jednotlivých čl. zemích. Další nevyřešenou záležitostí jsou inspekce tlakových zařízení v provozu kontra činnost NB k PED. Požadavky na provoz jsou řešeny pouze na národních úrovních a nenavazují provozní předpisy na PED (terminologie, klasifikace tl.zařízení, atd.). Navíc inspektoři v provozu používají raději národní než evropské normy.

Přednášející vidí nedostatečnou harmonizaci ve speciálních technických požadavcích na tlaková zařízení v jednotlivých zemích v provozu, při jmenování a dozoru nad NB. Nutným pracovním materiálem pro PED jsou guidelines a je to nástroj jak dospět k harmonizaci. Používání amerických technických předpisů ASME způsobuje brzdění evropského technologického vývoje tlakových zařízení, narůstající byrokracie při akreditaci je ekonomicky náročná pro NB a nový přístup redukuje technické bariéry v Evropě, ale ne při obchodu se třetími státy. Pro zlepšení situace navrhl přednášející:
  1. zpracovávání jednoznačnějších a přesnějších odpovědí na otázky položené v rámci guidelines na WPG a WGP,
  2. nalezení cesty společně s CEN k vyloučení národních norem z používání.

P.Haynes – konzultant CEN pro PED připravil příspěvek k aplikaci guidelines a zlepšení jejich využití tak, aby bylo možné nad těmito otázkami diskutovat. Uvedl, že příprava guidelines musí být taková, aby se zjednodušila cesta od dotazovatele k hotové otázce a odpovědi, cesta k překladu v jazyku čl. státu. Navrhl dokonce i možnost výkladu guidelines.

P. Steininger, předseda WGP připravil k témuž tématu příspěvek o tom, co je nutné zlepšit v PED, co v přípravě a uveřejňování guidelines. Za důležité považuje využívání zkušeností uživatelů PED, zpřesnění definice sestav v PED, sjednotit požadavky na výrobce tl. zařízení, pro výrobu specifikovat proces vlastní výroby a spojování, požadavky rozdělit na obecné a speciální např. na hasicí přístroje. Co se týká požadavků na materiály, tam navrhuje využívat hlavně EN (evropské normy) a EAM (evropské schválení pro materiály) a zcela výjimečně využívat PMA (specifické ohodnocení materiálů). Ke případnému spojení směrnic SPVD (směrnice č. 87/404/EHK pro jednoduché tl. nádoby) a PED zatím nedojde, protože ještě není správná doba, jak vyplynulo s dotazníkové akce mezi čl. státy na WGP.

Následovaly dotazy zástupců EK k účastníkům a diskuze. Dotazy se týkaly:
  1. používání EN, národních norem, ASME kódů, AD Merkblatt (německé předpisy) a
  2. návrhů ke zlepšení práce s guidelines.

V diskuzi se shodli účastníci, že případné vysvětlování guidelines je nadbytečné. Všichni odmítli tento podnět a navrhují spíše zlepšit jejich přesnost, případně strukturu. ČR navrhla uveřejňování překladů guidelines v národních jazycích na webu EK, obdobně jako to připravuje skupina odborníků pro TPED (směrnice č. 99/36/ES pro přepravitelná tlaková zařízení). Tento návrh podporovaly i ostatní státy a p. Steininger navrhl prodiskutovat tento návrh na WGP.

K tématu norem v ČR zástupkyně ÚNMZ uvedla, že používání norem je většinou závislé na požadavcích zákazníků. Používají se všechny jmenované druhy norem. Výrobci v ČR preferují EN, protože jejich použití je pro splnění základních požadavků PED nejjednoznačnější. Odpovědi ostatních států vyznívaly podobně. Polsko dokonce vyjádřilo myšlenku, že používání ASME je mladým technikům přednášeno na vysokých školách a je nutné tuto záležitost změnit.

Chorvatsko navrhlo nutnost vylepšení definic v PED tak, aby byly nově definovány výměníky tepla v PED – jsou nejasnosti s jejich zařazením do kategorií s ohledem na nebezpečí tlaku. Malta nepodporuje povinnou akreditaci pro NB, tak jak je zvažováno v revizi nového přístupu a upozorňuje na ekonomickou náročnost tohoto kroku. Lotyšsko navrhuje zlepšení situace v oblasti materiálů pro tlaková zařízení. Navrhovalo povolit používání zavedených materiálů dlouhodobě ověřených praxí, v jejich případě podle norem GOST.

Zástupci EK diskuzi brali jako podněty ke zlepšení PED při případné revizi a komentovali s upokojením, že diskuze byla živá.

WG 5 – Posuzování shody a jak dál

Příspěvky v této skupině měl zástupce z ČR, předseda CABF-Nizozemsko a zástupce řecké NB. Příspěvek Feroxu Děčín obsahoval rámcové informace o jejich firmě, která je výrobcem stabilních kryogenických nádob, mobilního zařízení a zařízení pro skladování. PED je aplikována hlavně na kryogenické nádoby. PED používají od r. 1999, jejich firma měla zplnomocněného zástupce v EU i před přistoupením ČR do EU. Za hlavní výhodu PED považují větší specializaci produkce, jednoznačný počet potřebných zkušebních organizací a otevření nových trhů. Za nevýhodu považují nutnost posuzování třetí stranou i výrobků, které dříve byly podle národních norem (např. potrubí). Existují stále dodatečné požadavky proti PED při posuzování na národní úrovni. Další komplikace nastávají při posuzování výrobků podle PED a montovaných společně s tzv. prePED výrobky (vyrobenými před účinností směrnice). Tuto záležitost se pokoušejí vyřešit guidelines, ale dosud to není zcela přesné. K případné revizi PED považuje za nutné zlepšit definování sestav v PED a dopracovat příslušné EN. Zkušenosti, jak je přijímána PED na trzích mimo EU, hodnotí tak, že pro jejich produkci nejsou problémy s jednoduchými sestavami podle PED v EHP a v Asii. U složitějších sestav je to komplikované.

Předseda CABF seznámil s tím, že CABF navrhuje změny v novém přístupu a to zvlášť ke zjednodušení systému modulů. Pak uvedl podněty pro zlepšení PED. Je nutné dořešení sestav, kde jsou výrobky posuzované podle PED a prePED – v současnosti je to prostřednictvím guidelines, zdůrazňoval nutnost podrobného návodu k použití s ohledem na rizika, nutnost zpřesnit požadavky na analýzu rizik (již existuje např. EN 1050 Analýza rizik, podle které lze postupovat). Dále se věnoval příkladu zpracování analýzy rizik pro modelový případ.

Zástupce Řecka byl z NB a věnoval se zkušenostem s používání PED. Zdůrazňoval , že mají vypracovaný systém školení výrobců ale i všech uživatelů PED. Za hlavní problémy při aplikaci PED považuje rozdílné požadavky na NB, používání možnosti národních předpisů nebo PED do 5/2002, nedostatek harmonizovaných norem, rozdílné požadavky na posuzování tlakových zařízení v provozu v jednotlivých státech, na některé skupiny výrobků výrazně zvýšené náklady na posuzování ve srovnání s praxí před PED, neznalosti PED na straně uživatelů. V jeho příspěvku byly uveden rámcový souhrn doby intervalů inspekcí tlakových zařízení v provozu pro některé státy EU.

Společné jednání pro všechny účastníky

Na společném jednání všech účastníků na ukončení jednání byly shrnuty výsledky práce v jednotlivých pracovních skupinách, včetně podnětů k revizi PED a nového přístupu k práci na guidelines. Účastníci vyjadřovali uspokojení se zvyšující se úrovní seminářů hlavně v konkrétnosti projednávaných otázek. Znovu bylo vysvětleno, že větší účast zástupců „starých“ států je omezena financemi, protože podpora ze strany EK je pro „nové“ státy EU. Dále se formulovaly podněty pro další seminář PED, který se připravuje na 6/2006 v Rumunsku. Některá témata jako např. řešení sestav a nově otázky materiálu byly uvedeny již nyní, o další podněty byli přítomni požádáni písemně.

c) Seznam získané dokumentace

Všechny dokumenty uvedené v programu jednání jsou u autorky této cestovní zprávy (účastnice cesty) a informace o cestě spolu se zápisem budou předány na nejbližší koordinační poradě pro NV 26 (tlaková zařízení).

III. Věcné vyhodnocení cesty

Cesta splnila svůj účel. Na semináři se zástupci ČR (7 účastníků) aktivně zúčastňovali diskuzí a kladně byl přijímán i příspěvek zástupce výrobní sféry z ČR. Tyto skutečnosti byli vyzdvihovány i při osobních setkáních se zástupci EK.

  1. Předat zprávu ze zahraniční služební cesty členům technické komise ÚNMZ pro tlaková zařízení.

    Termín: říjen 2005

    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.

  2. Seznámit odborníky z oblasti tlakových nádob s výsledky jednání (autorizované osoby a odborné asociace pracovníků zařízení pracujících s tlakem) a využít je při práci koordinační skupiny autorizovaných osob.

    Termín: říjen 2005

    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.

  3. Příprava projednávaných témat a zajištění zástupců ČR včetně ÚNMZ na semináři PED v Rumunsku v r. 2006

    Termín:podle pokynů EK

    Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 3 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.