Vytištěno z internetového portálu TLAKinfo (www.tlakinfo.com), dne: 01.11.2024
zdroj: http://www.tlakinfo.com/t.py?t=2&i=1631
Správné dimenzování a konstruování parovodů Datum: 18.11.2008Autor: SPIRAX SARCO Zdroj: CTI INFO 2/08 Je-li rychlost páry v parovodech příliš vysoká, již stopová množství kapek, jež s sebou proudění souběžně strhává, mají za následek značné obrušování. U poddimenzovaných parovodů je proto následkem zvýšené opotřebení (eroze) a rovněž intenzivnější vývin hluku. Správné dimenzování a konstruování parovodů Parovody pro sytou páru jsou dimenzovány a konstruovány na rychlosti proudění cca 25 m/s, parovody pro přehřátou páru pak na rychlosti proudění až 40 m/s. Vyšší rychlostí proudění vyžadují přesnější posouzení. K přepravě páry na velké vzdáleností (např. nad 50 m) je z hlediska energie a nákladů lepší pracovat s vyšším tlakem (10 - 15 barů) a na základě toho s menšími průřezy potrubí, čím je tlak menší (např. po redukci tlaku), tím je větší jmenovitá světlost trubky a v důsledku toho jsou vyšší náklady na trubky i izolací a je vyšší energetická ztráta. Ošetření páry V praxi se v potrubích neustále vyskytují okuje po svařování, zbytky nečistot, stopy rzi nebo jiná cizí tělesa, l takové malé objekty mají za následek nejen opotřebení potrubí, ale i poškození vestavěných regulačních členů, uzavíracích ventilů atd. Z tohoto důvodu je nutno v dostatečné míře v každém parovodů navrhovat dvě jednoduché armatury:
Aby bylo možné se vůbec něco dozvědět o procesech probíhajících v potrubí, kromě tlakoměrů a teploměrů se hlavně používají průhledítka. Filtry v parovodech se obvykle používají se sítem s kruhovými otvory 0,8 mm. Po období uvádění zařízení do provozu lze používat i jemnější síta. Po uvedení do provozu je třeba síta čistit v pravidelných časových intervalech. Filtry se v parovodech přednostně montují do vodorovného potrubí se sítem naležato (do boku). Tato poloha zabraňuje vytváření míst s nahromaděnou studenou nepohyblivou vodou, tzv. „vodních pytlů" a z tohoto důvodu je třeba ji vždy dávat přednost. Při montáží je třeba dbát na dostatečný prostor pro servisní účely tak, aby bylo možné filtr čas od času otevřít a vyčistit. Separátor vlhkosti Separátor vlhkosti by měl být do parovodů vřazen před každým regulačním- ventilem a spotřebičem páry. Úkolem separátoru je zajistit odloučení kapek vody, jež s sebou proudění souběžně strhává, U každého separátoru je proto potřebné odvodnění a ideálně také odvzdušnění, K odvodnění vody se používají takové odvaděče kondenzátu, které kondenzát odvádějí okamžitě bez jeho zadržování:
Průhledítka Klasickou metodou sledování a kontroly procesů v potrubí je použití průhledítek. Průhledítka umísťujte za odvaděč kondenzátu:
U mimořádně agresivního kondenzátu je nutné použít vysoce kvalitní sklo (slída). Redukce tlaku K přepravě páry se doporučují vyšší tlaky. např. 10 barů, protože na základě toho je možné dimenzovat menší parovod. Tím se šetří materiálové náklady a v důsledku menší povrchové plochy u menšího potrubí se snižují trvalé tepelné ztráty. U většiny procesů jsou však potřeba nižší teploty a nižší tlaky. Obvykle se tedy v blízkosti spotřebiče snižuje tlak páry na požadovanou provozní hodnotu. Aby bylo v praxí možné snadno provádět údržbu regulátoru tlaku, doporučuje se instalace obtokového potrubí. Ke snížení tlaku se používají zařízení různého druhu: Přímočinný redukční ventil
Redukční ventil s pilotním řízením
|