Otázky a odpovědi - jednoduše můžete zaslat dotaz týkající se kotlů, tlakových nádob, potrubí a nízkotlakých kotelen.
[Tisk]101731. Nový rozsah určení ČOV | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 04.06.2020 07:56 Tyto stránky navštěvují také revizáci a montážní firmy PZ. Někteří mají činnost na městských ČOV, zejména na plynovodech a v kotelnách. Informace je také pro tlakaře. Pětileté přechodové období skončí v roce 2022 a osvědčení a oprávnění na e1, f2, g2, nebudou uznány na ČOV. Viz. výtah ze stránek TIČR: -----------------------------------------------------------¨ Dosud bylo plynové hospodářství ČOV dle §2 vyhl. ČÚBP a ČBÚ 21/1979 Sb. vyhrazeným plynovým zařízením pro: a) výrobu a úpravu plynů (platí pouze pro vyhnívací nádrže ČOV), přičemž dle TIČR je stanoveno omezení rozsahu druhu na „Zařízení pro výrobu a úpravu plynných paliv“ (a1) b) skladování a přepravu plynů (např. plynojemy ČOV) e) zvyšování a snižování tlaku plynů (např. dmychadla, ventilátory apod.), přičemž dle TIČR je stanoveno omezení rozsahu druhu na „Kompresní stanice“ (e1) f) zařízení pro rozvod plynů, přičemž dle TIČR je stanoveno omezení rozsahu druhu na „Průmyslové plynovody na plynná paliva kromě propanu, butanu a jejich směsí“ (f2) g) zařízení pro spotřebu plynů spalováním, přičemž dle TIČR je stanoveno omezení rozsahu daného druhu na „spotřebiče s výkonem pod 50 kW na plynná paliva“ (g1), „Kotle s výkonem 50 kW a více na plynná paliva“ (g2), „Pece a průmyslová tepelná zařízení na plynná paliva“ (g3). Určení nového rozsahu v osvědčení a oprávnění TIČR pro plynové hospodářství ČOV. Přestože bioplyn v ČOV je vedlejším výstupním produktem po vyčištěné vodě, celá technologie plynového hospodářství ČOV, je po dohodě SÚIP a TIČR stanovena níže uvedeným rozsahem zařízení (obdobně jako u bioplynových stanic) takto: Celé plynové hospodářství ČOV je vyhrazeným plynovým zařízením (kromě kogenerační jednotky) dle § 2 odst. a) vyhl. 21/1979 Sb., tj. zařízením pro výrobu a úpravu plynů, přičemž dle TIČR je stanoven rozsah na „Zařízení pro výrobu a úpravu plynných paliv“ (s označením „a1“). ----------------------------------------------------------- Dle mého názoru je toto určení špatné. ČOV není zemědělská bioplynová stanice!!! A co náhradní zdroj vytápění kotelen ČOV? Je tam přiveden zemní plyn a někde propan. A protože v kotelnách ČOV jsou kotle na ZP a PROPAN, nemůže být tento kotel dle výše uvedeného rozsahu součástí -a-. Takže budou zmatky. Kromě rozsahu na ČOV = "a" musí mít revizák a montážní firma také rozsahy "f" a "g". V případě propan také rozsah "c" a "f". A co kotelny na bioplyn? Když to není "g2", tedy nejsou to kotle nad 50 kW, budou se provádět Odborné prohlídky kotelen? Budou se školit topiči kotelen? ČOV bioplyn je samostatné zařízení, tedy "a". Náhradní zdroj = ZP nebo propan/ je jiné zařízení. Kotel s kombinovaným hořákem na bioplyn a ZP nebo propan, JE CO?
odpovědět na otázku |
| Chronologický seznam příspěvků | | Příspěvky | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 07.07.2020 07:29 odpovědět | nahoru | Výtah z vyhl.č.21/1979 Sb. (8) Výrobní nebo montážní organizace je povinna písemně¨oznámit orgánu dozoru příslušnému podle umístění zařízení alespoň 15 dnů předem místo a dobu provádění zkoušek 6) zařízení a) pro plnění tlakových nádob plynem, b) kompresní a regulační stanice s vysokým a velmi vysokým tlakem, c) pro rozvod plynů s vysokým a velmi vysokým tlakem, d) pro spotřebu plynů spalováním s jednotlivým výkonem nad 3,5 MW, e) pro výrobu hořlavých plynů s jednotlivým výkonem nad 5 m3/h, f) na výrobu kyslíku s jednotkovým výkonem nad 1500 m3/h. ---------------------------------------------------------- Z tohoto výtahu jasně vyplývá, že na stránkách TIČR je uveden nesoulad s vyhláškou. Kdyby ČOV /VN/ bylo zařízení "a1" , tedy výroba plynu, tak by na všechny ČOV při výstavbě nebo při celkových opravách museli být přizvání TIČR, dříve ITI. Reviduji ČOV-ky již 25 let a nikdy se zkoušky ČOV neprováděli za jejich účasti. Proč? Protože to nebylo zařízení "a", výroba plynu. Dále. Kompresorová stanice se na ČOV neposuzovala jako KS, ale jako zařízení na úpravu plynu stlačováním, zde to bylo "a" = úprava plynu stlačováním. Závěrem: Všechny ČOV-ky prošli totálními rekonstrukcemi a na žádné nebyl přizván inspektor plynař z ITI /TIČR/. Důvod: Nebylo to zařízení na výrobu bioplynu. ------------------------------------------------------------ Dnes je to zařízení na výrobu bioplynu. Ze stránek TIČR: Bylo dohodnuto, že u všech nově budovaných a rekonstruovaných ČOV (i když nedojde ke změně původních technických parametrů), vyplývá pro montážní organizace povinnost dle § 3 odst. 8 a 9 vyhl. 21/1979 Sb. v rozsahu stejném, jako u plynového hospodářství bioplynových stanic s účastí TIČR při zkouškách zařízení za účelem vydání odborného a závazného stanoviska TIČR. ----------------------------------------------------------- Při rekostrukci jedné ČOV byla VN a nasazeným membránovým plynojemem umístěna tři metry od plotu, za plotem silnice a dům. Vzdálenost neplňovala předepsaných 50 metrů OP plynojemu. Tehdá jsem informoval ITI plynaře a neměl zájem se na stavbu podívat - nebylo to zařízení, na kterém byla povinnost dle vyhl.č.21/1979 Sb. oznámit provádění zkoušek.
|
| Autor: jan M. Datum: 15.06.2020 14:41 odpovědět | nahoru | Stejně jako já revizák f1,2,6;g1,2,3 vím prd o fermentorech a jiných udělátorech, ví podle mě prd revizák a1,2 o plynovodech a kotelnách.. už ty testové otázky pro A1,2 nemají nic společného s kotelnama a plynovodama..jo ledaže by pro kotelny v bioplynkách vůbec neplatila ČSN 070703, trubky nepodléhaly standardním TPG a vše bylo podle předpisů vymyšlených a přezkušovaných pro A..jetli pak Ačkoví revizáci budou např. kontrolovat na plynovodech přesahy a průměry chrániček, kontrolovat značky svarů na plynovodu atd.. to samé montážníci..
|
|  | Autor: Štefan Hlaváč RT PZ a TZ Datum: 15.06.2020 22:30 odpovědět | nahoru | Je to tak. Dle TIČR...dosud bylo = viz v úvodu, ale už není. Nyní = výroba bioplynu "a" všechno, tedy celé zařízení PZ bioplyn na ČOV. Dovedu si představit, jak firma s Oprávněním PZ rozsahu "a", se svými montážníky PZ s rozsahem osvědčení "a", VYROBÍ stanovený výrobek dle Zákona č. 22/1997 Sb. = ČOV.
|
|  | Autor: Štefan Hlaváč RT PZ a TZ Datum: 16.06.2020 07:04 odpovědět | nahoru | Výtah z TPG 938 02 Plynové hospodářství bioplynových stanic ----------------------------------------- Požadavky na odbornou způsobilost, zkoušení a uvádění do provozu Montáž zařízení: Oprávnění od TIČR v rozsahu "a", výroba a úprava plynu. Osvědčení montážních pracovníků = dtto. Zkoušky a revize = RT PZ dtto. ---------------------------------------------------------- Provoz a údržba zařízení Obsluhu zaškolí dodavatelská organizace a revizní technik. Tedy: Oprávnění a osvědčení dle TIČR "a". ---------------------------------------------------------- Obsluhují i kotelnu. To není vše: Opravy plynových zařízení, mohou provádět pouze organizace s oprávněním "a" Z výše uvedeného vyplývá, že plynová kotelna, plynovod...nejsou zařízení dle TIČR "f"g". Naprosto jasné a srozumitelné!!!
|
| Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 04.06.2020 12:24 odpovědět | nahoru | Na bioplynové stanice platí toto TPG: https://adoc.tips/tpg-bioplyn-skladkovy-a-kalovy-plyn-g.html Je tam poznámka, že lze přiměřeně použít na ČOV. Není to přiměřené, ale natvrdo, tedy: ČOV je zemědělská bioplynová stanice-rozsah "a". ČOV je stanovený výrobek dle Zákona č. 22/1997 Sb. Zajímavá tabulka odborné způsobilosti. Jsou tam odkazy pro navrhování zhotovení, na průmyslový plynovod a na kotelny, ale odborné způsobilosti PZ při výrobě ČOV pouze dle "a". Takže od roku 2022: Montážní firma s oprávněním "g2" nesmí např. vyměnit uzávěr v kotelně na bioplynu, ale může na ZP. Montážní firma s Oprávněním "f2" nesmí přetěsnit uzávěr na plynovodu bioplyn, ale může na ZP. RT PZ s osvědčením "a" může revidovat ČOV, ale nesmí revidovat náhradní zdroj ZP. Na to musí mít Osvědčení "f" a "g" Pokud bude revidovat kotel s kombinovaným hořákem na bioplyn a ZP, musí mít Osvědčení "a"g". Jak to bude jednoduché.
|
|  | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 05.06.2020 06:24 odpovědět | nahoru | Pro tlakaře. O kotelně je v TPG zmíňka pouze při navrhování. Provoz. Obsluha bude způsobilá dle vyhl.č.21/1979 Sb. Bude školit RT PZ s osvědčením"a". Tedy nebude topič dle vyhl.č.91/1993 Sb. Kotel je jen jedna část stanoveného výrobku. Tedy nebudou odborné prohlídky kotelen. Proč? Protože při provozu ČOV bioplyn nebude kotel jako plynové zařízení dle"g2". Ale: Kotel na ZP je PZ dle TIČR "g2" a zde se musí školit topič kotelny a dělat OP kotelny. Jak jednoduché.
|
|  | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 05.06.2020 11:42 odpovědět | nahoru | Vracím se k podstatě, co je to bioplyn a kde se vyrábí. ----------------------------------------------------------- ROZSAH PLATNOSTI TPG. Tato technická pravidla(dále jen „pravidla“) platí pro navrhování, stavbu, zkoušení, uvádění do provozu, provoz a údržbu zemědělských, komunálních a obdobných bioplynových stanic (BPS),realizovaných jako stavba vyhrazeného technického zařízení v režimu zákona č.174/1968Sb. V těchto stanicích vzniká bioplyn z organické hmoty za účelem komerčního využití získané energie. Tato pravidla lze přiměřeně použít pro plynová zařízení čistíren odpadních vod podle ČSN 75 6415 ---------------------------------------------------------- Tedy...vzniká bioplyn z organické hmoty za účelem získání energie pro komerční využití !!! ČOV-ky v tomto režimu nefungují. ČOV čistí splašky, které sem přitékají o měst a obcí, aby vrátili čistou vodu do přírody. ČOV nevyrábí bioplyn, pouze ho jímá z kalu ve vyhnívacích nádržích. ČOV nesmí bioplyn vypouštět do ovzduší. Na ČOV je zařízení, které tento bioplyn spalují. Teplo ze spalování využívá pro svoji technologii a pro vytápění svého objektu. Pokud je někde kogenerační jednotka, není zde za účelem komerčního využití - tedy zisku. Toto je úloha ČOV. ---------------------------------------------------------- Zde - výroba bioplynu: https://publi.cz/books/90/19.html
|
|  | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 10.06.2020 06:48 odpovědět | nahoru | Vzhledem k komu, že toto téma nikoho nezajímá, uzavřu můj monolog historií ČOV. Revidoval jsem ČOV-ky už v minulém století. Vyhnívací nádrže - nikdy to nebylo zařízení na výrobu bioplynu. Plynojemy - zařízení -b-. Plynovody - zařízení -f-. Kompresory - nikdy se nepovažovali za zařízení -e-, protože to bylo zařízení vsazené do plynovodu, která zvyšovala tlak bioplynu za účelem promíchávání kalů ve VN. Tehdejší ČSN 38 6420 = průmyslové plynovody, citovala také to, že součástí plynovodu -f-, může být zařízení na zvyšování a snižování tlaku plynu. To zařízení na zvyšování tlaku plynu byly kompresory a dmýchadla. Za kompresorové stanice -e-, se považovali pouze ty, co byly na dálkových plynovodech. Kotelny - zařízení -g2- Hořák na spalování bioplynu -g3-. ------------------------------------------------------------ Někdy začátkem století se změnilo to, že kompresory upravovali bioplyn stlačováním = zařízení na úpravu plynu stlačováním. Tedy přibylo v rozsahu ČOV, zařízení -a-
|
|  | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 18.06.2020 16:34 odpovědět | nahoru | Závěrem k rozsahu oprávnění a osvědčení k montážím a revizím ČOV včetně náhradního zdroje vytápění po 2022. "a" Komplet PZ bioplyn "e" Je-li STL nebo VTL regulační stanice na zemním plynu "f2" Plynovod zemní plyn "g2" Plynový kotel na zemní plyn a také kotel s kombinovaným hořákem bioplyn/zemní plyn. Obsluhy ČOV bioplyn školí RT PZ s osvědčení "a". Nesmí obsluhovat zemní plyn Plynový kotel bioplyn - obsluha zaškolena v rozsahu ČOV "a" Plynový kotel zemní plyn - topič kotelny dle vyhl.č.91/1993 Sb. Plynovod zemní plyn - obsluha dle zaškolena v rozsahu "f2" Odborná prohlídka kotelny na zemní plyn dle vyhl.č.91/1993 Sb.
|
|  | Autor: Hlaváč Štefan RT TZ Datum: 05.07.2020 21:18 odpovědět | nahoru | ...ještě jsem neskončil: Revizní kniha kotle na bioplyn - NE Protože to není kotelna, kotel není "g" Revizní kniha kotle na zemní plyn - ANO Protože je to kotelna, kotel je "g" Revizní kniha hořáku zbytkového bioplynu - NE Protože to není zařízení "g", stejně jako kotel na bioplyn. Jak jednoduché zařazení ČOV bioplyn dle TIČR... vše dle"a".
|
| odpovědět na původní otázku |