Vytištěno z internetového portálu TLAKinfo (www.tlakinfo.com), dne: 03.05.2025
zdroj: http://www.tlakinfo.com/t.py?t=11&i=101547


101547. Ohřívač teplé vody Dražice OKC 500NTR
Autor: Přemysl Hladík
Datum: 26.07.2016 16:34


Dobrý den,
prosím zkušené revizní techniky o posouzení, lze-li ohřívač teplé vody Dražice OKC 500 NTR, ohřev vodou z CZT a vybaveným el. topným tělesem 6,8 kW posoudit jako elektrický zásobníkový ohřívač, který má být vybaven dle čl. 8.1 ČSN 06 0830 pojistným ventilem na teplé vodě.
Dle dodavatele tepla bude topné těleso v provozu tak jeden týden za 24 měsíců.
Nelze však vyloučit, že i při takovéto četnosti provozu el. topného tělesa dojde k selhání bezpečnostních obvodů, přehřátí vody a vývinu páry.
Budu-li chtít minimalizovat provozní rizika jsem pro instalaci pojistného ventilu.
Děkuji za Vaše názory.
Přemysl Hladík


Příspěvky
Autor: Bezděk
Datum: 15.08.2016 14:10
Rozumím tomu tak, že se jedná o boiler s možnosti ohřevu užitkové vody dvěma způsoby, buď elektricky, nebo dodávkou tepelné energie z centrálního zásobovaání teplm ( CZT ), nebo i oběma zdroji tepla současně. Vámi doplněný způsob pojištění proti nedovolenému přetlaku v případě vývinu páry sice není zakázán a lze jej použít, ale prosím berte na vědomí, že bojler bude takovou instalací jištěn proti přetlaku 2 x - jednou povinně na straně studené vody a navíc na výstupu teplé vody, ale oba tyto pojistné ventily budou o otevíracím přetlaku ( asi 1,0 MPa, nebo v lepším případě O,6 MPa na tlak vodovodu - tedy pokud není tlak vodovodu snížen nějakou regulační armaturou.) Takže, dojde-li vlivem provozu ku korozi stěn bojléru, může se stát, že bojler se může roztrhnout i při tlaku ještě nižším, než dojde k otevření ( byť 2 x ) pojistných ventilů ( což se před léty stalo na té ubikaci ). Proti nedovolenému přehřátí bojleru el. proudem je bojler jištěm zpravidla tepelnou pojistkou, která vypne proud na př. při 90 stupních a navíc má boiler i provozní termostat, který rovněž by neměl dovolit překročit teplotu. Ovšen, pokud uvedená teplotní čidla jsou zapojena elektricky tak, že ovládají stykač té 6,8 kW vložky, pak při "přípečení" toho stykače a současném již zkorodovaných stěn boileru se boiler může roztrhnou dříve, než se otevřou oba vaše pojistné ventily a pak nastupuje fyzikální jev zvaný entalpie horké vody z bojleru, která je vlastně již vodou nikoli teplou , ale horkou a část takto vyteklé vody se okamžitě vypaří - expanduje - a protože každý takový litr expandované vody se změní na asi 2 tisíce litrů páry, je to nebezpečné ( opět viz ta ubikace ) Proto, já, kdybych se chtěl proti tomu co jsem uvedl skutečně pojistit, tak bych boiler opatřil navíc spolehlivým čidlem teploty na př. na 90 st.), které by ovládalo ( ne jeden), nýbrž dva stykače, ovládané tím přidaným čidlem, zapojené fázemi v sérii ! ( selhání obou stykačů najednou je téměř nepravděpodobné ).

Dále je nutné se ale i zmínit, že údaj CZT nic neříká o nosném médii tepla takového zdoje. Pokud boiler je ohříván zdrojem teplá vody ( což dnes již zásluhou deskových výměníků tepla bývá dostatečné), není takto vyhřívaný boilér kvalifikovám jako TNS. Je-li ovšem topným médiem boileru horká voda ( nad 110 st ), pak je boiler TNS, jako každý jiný ohřivák. Ale opět, dojde-li k přehřátí boileru i horkou vodou ( primár ), může při zkorodovaném boileru dojít k jeho roztržení.
Celý problém bezpečnosti boilérů totiž spočívá v tom, že nejsou TNS ( kromě toho případu, co jsem popsal )tudíž je nemusí vidět revizní technik, který vlastní ultrazvuk a dovede sílu stěn TNS změřit a vyhodnotit. ( nebo výrobce boileru stanoví jeho životnost na určitou dobu )
To, co jsem uvedl je z praxe z dřívějších let, odborníci nechť prominou, že nemluvím o řízení teplot a tlaků novějšími metodami ( na př. upravit horkovod na teplovod a pod. Omlouvám se za delší debatu, ale já si snad při revizích dávám větší pozor na boilery než na nějaký 10-ti tunový parní kotel, který vidí rev. technik každého čtvrt roku.

Autor: Alois Matěják - předseda ATZ
Datum: 15.08.2016 07:24
Dobrý den
Souhlasím s vašim názorem. Délka provozu není rozhodující.


© Copyright TLAKinfo 2005-2025, všechna práva vyhrazena.